13 listopada 2018

Posłuchać, zobaczyć…

Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918

Głównym założeniem wystawy, zorganizowanej z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jest konfrontacja artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzenia państwa. Zaprezentowane zostały prace J. Malczewskiego, Z. Stryjeńskiej, T. Makowskiego, W. Wojtkiewicza, W. Kossaka i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza krajem. Część ekspozycji poświęcono wojnie polsko-bolszewickiej, jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej, a także powstaniu Sejmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa do 17 marca 2019 r.

www.mnw.art.pl

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Z okazji 85. urodzin kompozytora odbędzie się siedem koncertów symfonicznych i trzy kameralne. W programie dzieła reprezentujące drogę twórczą artysty, m.in. utwory awangardowe z lat 60. XX w., ale również kompozycje z ostatniego okresu. Wystąpią znakomite zespoły orkiestrowe, np. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyrygenci i soliści z Polski i zagranicy. Festiwal będzie miał miejsce w Warszawie, potrwa od 16 do 23 listopada.

www.beethoven.org.pl

Obrazy El Greca

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach można obejrzeć siedem obrazów El Greca. Jeden z nich, „Ekstaza św. Franciszka”, znajduje się na stałe w zbiorach placówki. Pozostałe dzieła, m.in. „Św. Weronika z chustą”, „Ukrzyżowanie”, należące do muzeów i kolekcji prywatnych, sprowadzono
z Toledo, Walencji i Wiednia. Wystawę „Ars Sacra El Greca” zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia muzeum. Ekspozycję oglądać można do 30 listopada.

www.muzeum.siedlce.pl

Parowozem na Montparnasse

Stacja Muzeum mieści się w dawnym budynku dworca Warszawa Główna Osobowa. Zgromadzono tu zabytki techniki kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce. Placówka prowadzi również działalność wystawienniczą i edukacyjną.

„Parowozem do Paryża na Montparnasse” to cykl wykładów o polskich malarzach i rzeźbiarzach działających we Francji na początku XX w. Najbliższe spotkania odbędą się 22 listopada („Polscy kubiści: L. Marcoussis, H. Heyden i J. Lambert-Rucki”) i 13 grudnia („Kobiety Montparnasse’u: malarki O. Boznańska, M. Muter i A. Halicka”).

www.stacjamuzeum.pl

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum