12 listopada 2019

Dobry prognostyk na przyszłość

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie utrzymują kontakty i współpracują od dawna. Nasze środowiska – akademickie i samorządowe – przenikają się i spotykają na niwie zawodowej. Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie współpracuje z WUM w dziedzinie stomatologii. Jesteśmy partnerem konferencji stomatologicznych, a Wydział Lekarsko-Dentystyczny (obecnie Lekarsko-Stomatologiczny) obejmował patronatem naukowym Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne.

Mimo że współpraca jest dobra, a może tym bardziej dlatego, postanowiliśmy wzmocnić rangę naszych relacji, dotąd koleżeńskich, nieformalnych, nadać im bardziej instytucjonalny charakter, wypracować porozumienie w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć. Po kilku miesiącach udało się nam sprecyzować obszary, w których będziemy intensyfikowali dotychczasowe działania.

Nasza inicjatywa nie przekształciłaby się w realne przedsięwzięcie, gdyby nie spotkała się z życzliwością i zrozumieniem władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

List intencyjny, który podpisali rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś i prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, dotyczy współpracy OIL z WUM w dziedzinie stomatologii. Cieszę się i doceniam, że władze obu instytucji, uczelni i samorządu, dostrzegają sprawy lekarzy dentystów i są gotowe do podejmowania wspólnych przedsięwzięć wspierających nasze środowisko. Za to w imieniu Komisji ds. Lekarzy Dentystów dziękuję sygnatariuszom dokumentu.

Na mocy ustaleń zawartych w liście intencyjnym będziemy mogli jako lekarze dentyści zrzeszeni w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie na partnerskich zasadach współuczestniczyć w organizacji spotkań naukowych i szkoleniowych, a lekarze dentyści na co dzień niezwiązani z uczelnią zyskają prawo np. do korzystania z biblioteki WUM. Liczymy na wsparcie pracowników naukowych uczelni w opiniowaniu projektów edukacyjnych w zakresie stomatologii, aby podnosić poziom kształcenia ustawicznego lekarzy dentystów. Wspólny głos akademików i samorządowców będzie miał większą siłę w przypadku wydawania opinii dotyczących aktów prawnych i zajmowania stanowisk
w sprawach naszej grupy zawodowej. Doświadczeniem samorządowym będziemy dzielili się z koleżankami i kolegami z uczelni. Zakładamy również podejmowanie wspólnych akcji profilaktycznych. Lista projektów nie jest zamknięta, każdorazowo, w oparciu o naszą deklarację, będziemy mogli podjąć decyzję na temat konkretnego przedsięwzięcia.

List intencyjny inicjuje nowy etap współpracy i kreśli jej ramy na przyszłość, pozwalając na planowanie długofalowych działań. Być może doświadczenia lekarzy dentystów posłużą z czasem jako model działania dla przedstawicieli innych lekarskich specjalności? Związanie rodzajem przymierza dwóch organizacji, tak sobie bliskich za sprawą lekarskiej społeczności, jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum