29 października 2021

#W ETERZE (listopad 2021)

W ostatnich tygodniach publikacje medialne z udziałem przedstawicieli OIL w Warszawie zawierały wypowiedzi dotyczące protestu medyków, sytuacji systemu ochrony zdrowia i jego pracowników, pomysłu kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych, hejtu, epidemii i szczepień. Członkowie Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zapraszani byli do licznych programów telewizyjnych, radiowych oraz na łamy portali informacyjnych i gazet, gdzie dyskutowali o sprawach najważniejszych dla środowiska lekarskiego i pacjentów.

PANDEMIA I SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w Onet Rano oceniał m.in. przygotowania, a raczej ich brak, do rosnącej czwartej fali pandemii: – Rządzący nie wyciągnęli żadnych wniosków z tego, co działo się w czasie nasilenia pandemii. My znowu nie wiemy, czy będą szpitale tymczasowe, gdzie będzie punkt koordynacyjny, jak będzie sprawozdawana liczba wolnych łóżek. Te same pytania, co przed pierwszą falą. […] My się czujemy jak na tratwie między tymi covidowymi falami, a są jeszcze fale niecovidowe, czyli fale pacjentów, którzy nie otrzymali pomocy podczas pandemii. My na tej tratwie wiosłujemy. Ochrona zdrowia na tych falach stara się jakoś przetrwać. Gdy prosimy o pomoc rządzących, słyszymy: jakoś daliście sobie radę, jakoś tam na tej tratwie przepłynęliście, więc teraz płyńcie dalej.

W Polsacie News prezes ORL mówił o niepowodzeniach rządu w kwestii szczepień przeciw COVID-19. – Wciąż mam nadzieję, że czwarta fala będzie spłaszczona w stosunku do poprzednich. […] W mojej ocenie nie ma planu na wypadek, gdyby czwarta fala wymknęła się spod kontroli. Rządzący chyba pogodzili się z tym, że program szczepień nie przebiegł tak, jak powinien – powiedział w programie „W rytmie dnia” Łukasz Jankowski.

20 października na antenie TVN24 Łukasz Jankowski odniósł się do danych dotyczących sytuacji pandemicznej w Polsce w kontekście przewidywań MZ. – Jak widać, koronawirus nie słucha rządowych prognoz, nie słucha też rządzących. […] Dziś znów pytamy o lockdown, znów pytamy o to, jak będą przygotowane szpitale, o braki personelu medycznego. Zupełnie jakby ta czwarta fala totalnie zaskoczyła rządzących, choć przecież była przewidywana – zauważył prezes ORL. Fragment jego wypowiedzi pojawił się w materiale w głównym wydaniu „Faktów” TVN.

Wiceprezes ORL dr Tomasz Imiela na antenie TV Republika m.in. podkreślał wagę szczepień przeciw COVID-19. – Trzeba mieć nadzieję i robić wszystko, aby się zaszczepić. Mam nadzieję, że nie będzie kolejnych mutacji. […] Żadna szczepionka nie chroni przed daną chorobą w 100 proc. Szczepienie niweluje jednak ciężkie powikłania […] Najprawdopodobniej będzie konieczność doszczepienia się po pewnym czasie (teraz kolejną dawkę przyjmują osoby powyżej 50. roku życia i pracownicy ochrony zdrowia), tak jak w przypadku innych szczepionek na choroby wirusowe. Może nawet niezbędne będzie przyjęcie trzeciej dawki przez całą populację – podkreślił w programie „Wolne głosy”.

PROTEST MEDYKÓW

W radiu TOK FM wiceprezes ORL wystąpił w związku z zapowiedzianym spotkaniem protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. – Resort zdrowia ma do czynienia z pracownikami, którzy są bardzo zdeterminowani. My od wielu lat pracujemy w patologicznym systemie, w którym musimy poświęcać bardzo dużo czasu nie na leczenie chory, ale przede wszystkim na wiele innych kwestii. Warunki pracy przyzwyczaiły nas, że trzeba wykazać się bardzo dużą cierpliwością – zaznaczył w programie „Pierwsze śniadanie w TOK-u” Tomasz Imiela.

Słowa wiceprezesa ORL tuż po spotkaniu z przedstawicielami MZ cytowano m.in. w TVN24. – Nastrój rozmów był dobry, ale my chcemy uzyskać konkrety […] Cały czas mamy głębokie przeświadczenie, nadzieję i jesteśmy gotowi do tego, żeby osiągnąć porozumienie, ale oczekujemy konkretnych propozycji drugiej strony, która będzie otwarta na nasze postulaty. Wymaga się od nas, byśmy odchodzili od naszych postulatów i godzili się na to, co proponuje ministerstwo, czekamy na ruch z drugiej strony […] Obiektywnie patrząc na to, co się dzieje, rzeczywiście jesteśmy bardzo daleko w najważniejszych punktach – podkreślił Tomasz Imiela. Wypowiedź wiceprezesa ORL cytowały także: I Program Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, „Dziennik Gazeta Prawna”, PolsatNews, RMF24, portale Prawo.pl, WP.pl, Medycyna Praktyczna, Rynek Zdrowia, Puls Medycyny, Cowzdrowiu.pl, Money.pl i Bankier.pl.

O problemach w kwestii porozumienia się strajkujących medyków z resortem zdrowia w radiu Wnet mówił Łukasz Jankowski: – Moim zdaniem brakuje woli politycznej do tego, by postawić ochronę zdrowia na pierwszym miejscu i skokowo zwiększyć nakłady na nią. Należałoby dać mandat panu ministrowi Bromberowi do tego, żeby przedstawił propozycję rzeczywiście dobrą dla ochrony zdrowia.

Wynik dotychczasowych rozmów komitetu protestacyjnego z reprezentantami rządu Łukasz Jankowski przedstawił również na łamach portalu Medycyna Praktyczna: „Istnieje jedna forma protestu, która na pewno jest skuteczna, co pokazali nam ratownicy medyczni, rezygnując ze świadczenia pracy. […] Nawet w tytule projektu, który Komitet Protestacyjno-Strajkowy dostał do podpisania, napisano »Porozumienie Intencyjne«. Czyli jakie? Takie, które określa ramy, opisuje właśnie intencje, a nie ustalenia”.

W „Faktach” TVN prezes ORL mówił o braku odpowiedniej reakcji na protest medyków: – Na rządzących nie wywarło istotnego wrażenia to, co dotychczas działo się w ochronie zdrowia. Protest w regionach toczy się cały czas.

W radiu TOK FM Tomasz Imiela zwracał uwagę na kontekst nagłaśniania protestu w mediach. – O medykach mówi się coraz mniej. Oczywiście, protestują już ponad 30 dni, więc temat siłą rzeczy będzie musiał – jeśli tak można powiedzieć – rywalizować z innymi wydarzeniami, które obserwujemy. Problem natomiast, o którym mówimy, nie rozwiąże się sam. Nie ma co liczyć na to, że kłopoty ochrony zdrowia miną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ponieważ dzieją się inne rzeczy. Problem narasta, nawet jeśli nasz protest momentami jest nieco mniej widoczny w mediach – stwierdził wiceprezes ORL.

MEDYCZNE „ZAWODÓWKI”

Dla „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Jankowski skomentował rządowy pomysł nauczania przyszłych lekarzy na tzw. uczelniach zawodowych: „Ręce opadają. Podczas toczącego się protestu medyków, tuż przed czwartą falą pandemii, rząd dodatkowo podgrzewa nastroje, deprecjonując zawód lekarza. Zaskakuje nas tą zmianą bez wcześniejszych konsultacji ze środowiskiem”.

O pomyśle rządu dotyczącym przymusowego odpracowywania studiów medycznych w Polsce dla Radia SuperNova wypowiedział się Tomasz Imiela. – To wymaga podejścia systemowego. Jeśli uznamy, że studia w Polsce należy odpracować, jest to decyzja polityczna, która powinna dotyczyć wielu kierunków. Jestem jej bardzo przeciwny i nie rozumiem, dlaczego ma obejmować tylko jedną grupę zawodową. To bardzo niesprawiedliwe. […] Potrzebne jest m.in. zmniejszenie obciążenia biurokracją. Generalnie poprawa warunków pracy jest podstawową metodą stopniowego zwiększania liczby osób, które podejmą pracę w systemie – podkreślił wiceprezes ORL.

Na ważne problemy związane z nauczaniem medyków w szkołach zawodowych w rozmowie z portalem Prawo.pl zwróciła uwagę lek. Sandra Nowacka: „Nie tylko drastycznie spadnie jakość kształcenia, ale także dostępność miejsc specjalizacyjnych. Już ich brakuje, a w Polsce bez specjalizacji nie można rozwijać się zawodowo. I choć liczba studentów regularnie rośnie od lat, liczba miejsc specjalizacyjnych oferowanych przez Ministerstwo Zdrowia i urzędy wojewódzkie – nie.

HEJT. ATAKI NA LEKARZY

Na łamach portalu Podyplomie.pl rzecznik praw lekarza OIL w Warszawie Monika Potocka skomentowała opublikowanie przez Biuro RPL schematu postępowania lekarza wobec agresywnego pacjenta: „Zamierzam spotkać się z kierownikami podmiotów leczniczych, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, i przekazać im przygotowane schematy, aby mogli rozpropagować je w miejscach pracy lekarzy. Planuję też kampanię informacyjną, polegającą na zamieszczaniu schematów postępowania na portalach społecznościowych oraz na stronie internetowej izby lekarskiej, aby każdy lekarz i lekarz dentysta miał dostęp do praktycznych informacji potrzebnych w codziennej pracy”.

Pomysł nowego projektu ustawy, która ma na celu przeciwdziałać hejtowi w Internecie, dla WP.pl ocenił prezes ORL Łukasz Jankowski: „Projekt zakłada, że każdy serwis społecznościowy, posiadający w Polsce co najmniej milion zarejestrowanych użytkowników, będzie musiał ustanowić w kraju swojego przedstawiciela, do którego będzie można zgłaszać groźby lub treści nieprawdziwe. Ma on być znany z imienia i nazwiska, a jego dane kontaktowe mają być zamieszczone na stronie serwisu. […] Generalnie to dobra droga. Widzimy duży problem z hejtem, więc to może być sposób na jego rozwiązanie. Na pewno nie chcemy być posądzeni o cenzurę Internetu. Zależy nam tylko na tym, żeby ludzie nie pozwalali sobie na nienawiść w sieci”. Wypowiedź prezesa ORL cytował również portal Rynek Zdrowia.

PRAWO I SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Paweł Doczekalski w „Rzeczpospolitej” wypowiedział się na temat dezinformacji, jaką zawierają reklamy środków paramedycznych. „Pacjenci pytają, czy warto kupić żel, który według reklamy ma chronić przed zakażeniem COVID-19. Albo już go kupili i dopytują się, czy teraz są chronieni przed zakażeniem. Tłumaczę wówczas, że treść reklamy nie ma zwykle wiele wspólnego z rzeczywistością, a obietnice producenta nie są poparte wynikami badań naukowych” – wskazywał przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy ORL.

W programie „Express Biedrzyckiej” w Superexpress.tv prezes ORL skomentował przekaz medialny rządu dotyczący nakładów na ochronę zdrowia. – Boli nas narracja rządzących, która dezinformuje opinię publiczną, jak jest w ochronie zdrowia. Idziemy do szpitala i widzimy, że wszystko się wali, a z drugiej strony słyszymy w telewizji: jest cudownie, są pieniądze, Polska jest krajem mlekiem i miodem płynącym – powiedział Łukasz Jankowski.

Portal Termedia zacytował słowa Łukasza Jankowskiego wypowiedziane podczas V Kongresu „Wizja zdrowia” dotyczące płac lekarzy: „Jako członkowi samorządu lekarskiego nie wypada mi i wręcz nie mogę – będąc związanym uchwałą samorządu – odpowiedzieć na pytanie, ile powinien zarabiać lekarz, nic innego jak: trzy średnie krajowe – lekarz specjalista, dwie średnie krajowe – lekarz bez specjalizacji. Mówiąc to, zwracam uwagę na fakt, że »zamknęliśmy się« w płaceniu za tytuł naukowy, a nie za realną pracę. Na to, ile powinien zarabiać lekarz, patrzymy dziś przez pryzmat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia – w niej zapisana jest właśnie ta »siatka płac«.

Prezes ORL w TVN24 skomentował sprawę zapotrzebowania w polskim systemie ochrony zdrowia na lekarzy pediatrów. – Niełatwo znaleźć na zawołanie lekarzy pediatrów, to nie jest tak, że mamy tych lekarzy w Polsce za dużo, pamiętamy sformułowanie przez rządzących: „niech jadą”. Teraz nie ma ich jak zastąpić.

DZIAŁANIA IZBY

Media odnotowywały również inicjatywy podejmowane przez OIL w Warszawie. Na łamach portalu InfoDent wiceprezes ORL Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów, mówił o zorganizowanej w izbie wraz z PTSG pierwszej konferencji dotyczącej stomatologicznego leczenia seniorów: „To, co robimy, robimy dla pacjentów, bo chcemy leczyć ich najlepiej jak to możliwe. Myślimy jednak też o nas samych, gdyż wiemy doskonale, że wiedza na temat leczenia stomatologicznego osób w wieku senioralnym ma charakter interdyscyplinarny. Problemy, z jakimi styka się lekarz dentysta, najczęściej są rozpoznawane w gabinetach lekarzy rodzinnych lub specjalistów. Musimy mieć jak najszersze kanały informacyjne, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie i efektywnie leczyć stomatologicznie osoby zaliczające się do grupy 60 plus”.

Portal Termedia relacjonował przebieg debaty zorganizowanej w OIL we współpracy z Fundacją Watch Health Care. O debacie pisały również Cowzdrwiu.pl oraz „Gazeta Lekarska”.

„Medycyna Praktyczna” pisała o współpracy, jaką podjęła OIL z Uczelnią Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie: „»Współpraca na styku nauki i działalności samorządu lekarskiego daje pewność skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania oraz realizowania społecznie wartościowych przedsięwzięć« – napisali sygnatariusze listu: prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski oraz rektor warszawskiej uczelni Krzysztof J. Filipiak”.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum