29 października 2024

Tego nie nauczysz się z YouTube’a

Samorząd zawodowy – relikt przeszłości czy podstawa przyszłości? – pod takim tytułem 15 października odbyła się konferencja poświęcona samorządom zawodów zaufania publicznego.

tekst DOROTA LEBIEDZIŃSKA

Otwierając spotkanie, Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, powiedział m.in.: – To nie był łatwy czas dla samorządów zawodów zaufania publicznego, (…) a bez tych zawodów nie ma społeczeństwa obywatelskiego. Dobrze, że istnieją rady czy izby, które potrafią ponad podziałami i wewnątrz środowisk mówić jednym głosem, o tym, czego środowisko naprawdę potrzebuje. Prezes NRL wspomniał też o wyzwaniach, jakie stoją przed osobami wykonującymi zawody zaufania publicznego, przede wszystkim o potrzebie odporności na wpływy polityczne oraz o budowaniu dobrych struktur, które pozwolą reprezentować nie tylko poszczególnych członków, ale także całe środowiska.

Pierwszy panel konferencji dotyczył roli samorządu zawodowego w ochronie zdrowia publicznego. Przedstawiciele zawodów medycznych i pokrewnych, a także reprezentant Ministerstwa Zdrowia, dyskutowali o bezpieczeństwie, zaufaniu, wsparciu pacjenta na wielu poziomach, jakości usług medycznych i roli poszczególnych grup zawodowych w systemie opieki zdrowotnej. Przedstawiciel MZ zapewnił, że ministerstwo szanuje niezależność samorządów zawodów medycznych i zależy mu na partnerstwie. – Aby ochrona zdrowia była skuteczna, potrzeba multidyscyplinarnej współpracy – przekonywała Alina Górecka, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Z kolei Mateusz Kowalczyk, wiceprezes NRL, mówił, podobnie jak przedstawicielka Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, o jakości kształcenia i wymaganiach, jakie trzeba spełnić, aby szkolić medyka. Dodał, także: – Młody lekarz powinien mieć dwa przymioty: odwagę i odpowiedzialność. Trzeba być odważnym, żeby zdecydować się na wybór tego zawodu przy obecnych regulacjach i nie zgadzać się na pewne zastane w miejscu pracy schematy. Z kolei trzeba być odpowiedzialnym, aby poczuwać się do współtworzenia miejsca, w którym się pracuje. 

Kolejny panel dotyczył zawodów prawniczych, znaczenia samorządu zawodowego dla zapewnienia sprawiedliwości i równości w systemie prawnym. Adwokaci, radcy prawni, notariusze, komornicy, kuratorzy sądowi i doradcy podatkowi starali się odpowiedzieć na pytanie, czy w związku z tym, co dzieje się obecnie w wymiarze sprawiedliwości, samorządy są nadal potrzebne i czy spełniają swoją rolę.

Trzeci panel poświęcono zawodom technicznym i kwestiom innowacji oraz rozwoju. Rozmówcy wyjaśniali, czy samorządy architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów są ukierunkowane na zmiany i nowości oraz jak je należy wprowadzać.

Konferencję zakończyło podpisanie przez przedstawicieli wszystkich 15 samorządów Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w którym „zaapelowano do władz państwowych o przestrzeganie norm wyrażonych w art. 17 Ustawy Zasadniczej”.

Silne i autonomiczne samorządy zawodowe są fundamentem silnego, sprawnie działającego państwa prawa – podkreślili paneliści.

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum