2 listopada 2014

Powiem wprost

Andrzej Sawoni
prezes ORL w Warszawie

Konflikt interesu jest niejako wpisany w zawód lekarza. Lekarze, aby nowocześnie leczyć, muszą się kontaktować z firmami farmaceutycznymi i producentami sprzętu medycznego, ale kontakty te niosą ze sobą niebezpieczeństwo podejrzenia o korupcję. Jak z tym problemem sobie radzić? Najlepsza jest jawność kontaktów, a rejestr korzyści lekarzy proponowany przez Infarmę to dobre rozwiązanie. Lekarz dobrowolnie zgłaszałby wszystkie korzyści płynące ze współpracy z firmami produkującymi leki, sprzęt i wyroby medyczne. Transparentność jest ważnym elementem wiarygodności naszego zawodu, dlatego Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie będzie wspierać prowadzące do niej działania. Oczywiście w dążeniu do przejrzystości naszego życia zawodowego nie można wylać dziecka z kąpielą, jak to zrobiono w ustawie o konsultantach, przyjętej w tzw. pakiecie kolejkowo-onkologicznym.
Prawie 50 proc. konsultantów wojewódzkich na Mazowszu złożyło rezygnację. Uznali bowiem, że skomplikowana ustawa o niejasnych zapisach i jednocześnie zagrożenie karą może spowodować, że nawet na wskroś uczciwi ludzie będą zagrożeni.
Grupa lekarzy z naszej Izby uczestniczyła w obchodach 20-lecia Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Gronie na Białorusi. Wyjazd sfinansowaliśmy ze swoich prywatnych środków i nie żałujemy. Szef towarzystwa prof. Kazimierz Jodkowski zorganizował nam iście królewskie przyjęcie, zwiedziliśmy Grodzieńszczyznę, Nowogródek, Nieśwież. Niezapomniane chwile przyniosły spotkania z Polonią w Grodnie i Baranowiczach. Bardzo serdecznie dziękujemy Panie Profesorze.
Wśród gości byli również wiceprezesi Federacji Polonijnych Towarzystw Medycznych: dr Bronisława Siwicka z Litwy i dr Janusz Kasina ze Szwecji. Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech reprezentowała dr Teresa Spychalska-Mauritsch. Była okazja porozmawiać o organizacji Kongresu Polonii Medycznej, który ma się odbyć w czerwcu 2016 r. w Warszawie. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli gościć lekarzy polskiego pochodzenia z całego świata.
Dużymi krokami zbliżają się obchody 25-lecia odrodzonego samorządu lekarskiego. 17 listopada 1989 r. w sali konferencyjnej Przychodni przy ul. Czumy odbyło się pierwsze posiedzenie Okręgowej Rady Lekarskiej pod przewodnictwem pierwszego przewodniczącego wybranego na zjeździe dr. Jerzego Moskwy. Ja zostałem wybrany na wiceprzewodniczącego i tak zaczęła się moja, trwająca do dziś, przygoda z izbą lekarską. Rocznice to zawsze okazja do podsumowań, gratulacji i podziękowań. Chciałbym jednak, abyśmy nie tylko snuli refleksje nad tym, co było, ale też spojrzeli w przyszłość i podjęli działania, które sprawią, że wszyscy lekarze będą się identyfikowali ze swoim samorządem, bo ciągle największe wyzwania stoją przed naszą organizacją.
Wkrótce 1 listopada – Święto Zmarłych. Kiedy będziemy odwiedzać rodzinne groby, nie zapomnijmy o kolegach, którzy odeszli na wieczny dyżur. W tym roku było ich wyjątkowo wielu… A pamięć o zmarłych to najwyższy wymiar humanizmu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum