8 listopada 2017

Szpital w Mińsku Mazowieckim w nowym systemie

Wędrówki po regionie

Musimy się nauczyć zupełnie innego zarządzania placówką – mówi o funkcjonowaniu w tzw. sieci szpitali Artur Więckowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim.

Dyrektor mińskiej placówki przyznaje, że nowy system finansowania szpitala na razie stanowi wielką niewiadomą: – Podejrzewam, że będziemy się go uczyć przynajmniej przez kwartał, balansując między kwotą otrzymanego ryczałtu a kosztami i obowiązkiem zapewnienia wszystkich świadczeń medycznych.

Jedno wiadomo już teraz – szpital ominęły problemy dotyczące nocnej
i świątecznej opieki zdrowotnej, którą od 1 października muszą zagwarantować lecznice zakwalifikowane do sieci szpitali i która ma działać obok szpitalnych oddziałów ratunkowych. To rozwiązanie wywołało sporo perturbacji w całej Polsce. – W naszej placówce już od 2015 r. nocna i świąteczna opieka zdrowotna są wydzielone. Dzięki temu rozładowaliśmy kolejki na SOR, a przede wszystkim oszczędziliśmy pacjentom sporo nerwów – przekonuje Artur Więckowski.

Pawilon za miliony

Dumą tutejszego SPZOZ jest nowy pawilon, którego uroczyste otwarcie nastąpiło na początku tego roku. Koszt inwestycji wyniósł blisko 17 mln zł.
5 mln pochodziło z państwowej rezerwy budżetowej. Pozyskanie tych pieniędzy w dużej mierze było zasługą lobbingu miejscowych parlamentarzystów i umożliwiło dokończenie prac rozpoczętych w 2013 r. Najważniejszym elementem obiektu jest Oddział Intensywnej Opieki Medycznej oraz trzy nowoczesne sale operacyjne z niezbędnym zapleczem. Zlokalizowano tutaj również szpitalną aptekę, stację dezynfekcyjną łóżek i sprzętu, centralną sterylizatornię oraz szatnie dla pracowników. Nowy pawilon jest połączony z główną częścią lecznicy wybudowanym kilka lat temu łącznikiem. To niejedyna ambitna inwestycja w mińskiej placówce. Prawdopodobnie jeszcze w roku bieżącym zakończy się remont budynku, w którym mieszczą się przychodnie specjalistyczne: dermatologiczna, diabetologiczna, endokrynologiczna, położniczo-ginekologiczna, gruźlicy i chorób płuc, kardiologiczna, otorynolaryngologiczna, medycyny pracy, neurologiczna, okulistyczna, reumatologiczna, zdrowia psychicznego, terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Nadzieja w rezydentach

Cały czas trwa także modernizacja głównego budynku szpitala. – Przebudowujemy blok porodowy, urządzamy salę do cięć cesarskich, a pomieszczenia po poradni ginekologiczno-położniczej chcemy zaadaptować na pracownię endoskopową – wylicza Artur Więckowski.

Placówka inwestuje też w sprzęt, w tym roku kupiono nowoczesny tomograf. Czynione są starania o pozyskanie pieniędzy z funduszy europejskich, które umożliwiłyby m.in. sfinansowanie cyfrowego aparatu rentgenowskiego.

SPZOZ w Mińsku Mazowieckim, podobnie jak większość placówek polskiej służby zdrowia, boryka się jednak z problemami kadrowymi. Brakuje szczególnie internistów, ale również pediatrów i neonatologów.

Dyrektor szpitala duże nadzieje wiąże z rezydentami. – Obecnie szkolimy czterech młodych lekarzy. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że wchłonie ich Warszawa, ale staramy się zapewnić im dobre warunki pracy, stosując także zachętę finansową – tłumaczy Artur Więckowski. 

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum