9 stycznia 2017

Dziewięć ton mniej

Otyłość nas zabije – już w 1964 r. twierdził prof. Philip James zajmujący się problematyką zdrowia osób z nadwagą i otyłością. Wówczas taka prognoza wydawała się mocno przejaskrawiona. Po 50 latach okazuje się, że profesor miał rację.

Skutki otyłości trapią większość społeczeństw krajów rozwiniętych, w postaci licznych chorób: cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i znacznej części nowotworów. W 1975 r. w Europie otyłość stwierdzono u około 3,2 proc. mężczyzn i 6,4 proc. kobiet. Prognozy mówią, że w 2025 r. wystąpi u 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet. Także nasz kraj nie jest wolny od tego zjawiska.

Jedną z prób przeciwdziałania epidemii otyłości podjął Instytut Żywności i Żywienia w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki finansowej pomocy Szwajcarii zrealizowano program „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.

W 42 placówkach ochrony zdrowia, w całej Polsce, przeprowadzono badania (lekarskie, laboratoryjne, próby wysiłkowe) osób z nadwagą. Wytypowano po 50 osób w pełni zdrowia, które przez 12 tygodni spotykały się grupowo i indywidualnie z psychologiem, dietetykiem i rehabilitantem, były objęte opieką lekarską. Dwa lub trzy razy w tygodniu, w zależności od wyniku próby wysiłkowej, brały udział w zajęciach sprawnościowych (basen, ćwiczenia na sali, nordic walking). Po trzech miesiącach uczestnicy znów przeszli badania, oceniono efekty. Osiągnęliśmy pozytywny rezultat, program ukończyło 1,7 tys. osób, które w sumie zrzuciły prawie 9 ton wagi. Ale przede wszystkim poprawiły swoje wyniki zdrowotne: poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów. Uważamy, że trzy miesiące pracy i wdrażania nawyków, to dobra podstawa do zmiany stylu życia i odżywiania. Mamy nadzieję, że osoby te nadal realizują nasze zalecenia. Wprowadzenie kolejnych programów zależy od wpływu środków finansowych do Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, które powstaje przy Instytucie Żywności i Żywienia – powiedziała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, koordynatorka programu w IŻiŻ. mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum