9 stycznia 2017

Krwinki w kształcie łez

Znacznie powiększona śledziona (splenomegalia) – do 30 cm długości i masy nawet 10 kg, czasami także powiększona wątroba, postępująca niedokrwistość, zmęczenie, obfite poty nocne, gorączka, chudnięcie – te objawy występują w późnych etapach choroby. Dlatego mielofibroza jest tak trudna do zdiagnozowania. To rzadki nowotwór krwi. Zapadają na niego głównie ludzie starsi, około 67. roku życia. W Polsce na mielofibrozę cierpi około tysiąca osób.

Choroba ma uwarunkowanie genetyczne, ale nie jest dziedziczna. Powoduje ją mutacja genów występująca z nieznanych przyczyn. Jest nieuleczalna. Terapia ma na celu przede wszystkim wydłużenie przeżycia chorych oraz polepszenie jakości ich życia. Leczenie objawowe polega na podawaniu cytostatyków, które poprawiają morfologię. W 2012 r. w UE zarejestrowane zostały inhibitory kinazy JAK, które znacznie podnoszą komfort życia chorych, ale w Polsce są nierefundowane i praktycznie niedostępne. W niektórych przypadkach możliwy jest przeszczep szpiku.

Zdiagnozować mielofibrozę może lekarz rodzinny na podstawie badania palpacyjnego brzucha pacjenta oraz wyników morfologii jego krwi, w której pojawiają się charakterystyczne krwinki mające kształt łez. mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum