9 stycznia 2017

Pionierska operacja w klinice WUM

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM, kierowana przez prof. Sławomira Nazarewskiego, jest obecnie pionierskim ośrodkiem wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków, rozwarstwień oraz urazów aorty piersiowej i brzusznej.

5 i 6 grudnia 2016 r. przeprowadzono tutaj, po raz pierwszy w Polsce, dwie operacje implantacji stent-graftu z rękawkami (branched stent-graft) do łuku aorty. Zabiegi wykonano u pacjentek z rozpoznaniem tętniaka w tym odcinku aorty, u których z powodu wieku i dodatkowych obciążeń nie można było przeprowadzić operacji z otwarciem klatki piersiowej i użyciem krążenia pozaustrojowego. Dla chorych zamówiono na wymiar protezy wewnątrznaczyniowe z rękawkami do tętnic szyjnych.

Najtrudniejsze było precyzyjne umiejscowienie stent-graftu, tak aby odgałęzienia (rękawki) znalazły się w miejscach, skąd odchodzą tętnice – podkreślał dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz, główny operator podczas obu zabiegów. – Do tej operacji przygotowywaliśmy się ponad rok. Dzisiaj jesteśmy dziesiątym ośrodkiem na świecie, a pierwszym w Polsce, w którym wykonuje się zabiegi tą metodą.

Wsparcia merytorycznego udzielał zespołowi prof. Tilo Kölbel z Universitäres Herzzentrum Hamburg. ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum