29 stycznia 2020

„Pijawki”. Ile jeszcze?

Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Nowy rok przyniósł lekarzom dentystom wyzwania i problemy. Jak zawsze będziemy się starali dać sobie z nimi radę, ale widać wyraźnie, że prowadzenie własnej praktyki staje się  coraz trudniejsze. Przybywa nam zadań administracyjnych, a dostosowanie działalności do obowiązujących przepisów wiąże się z dodatkowymi kosztami, które trzeba ponieść.

Po pierwsze e-recepty. Na szczęście my, dentyści, nie wystawiamy ich zbyt dużo, przynajmniej ci, którzy nie są klinicystami. Nie kwestionujemy też pomysłu ich wprowadzenia. Doraźnie możemy korzystać z aplikacji: gabinet.gov.pl. Natomiast koledzy posiadający programy gabinetowe muszą dostosować je do wymogów e-recepty, a to już rodzi koszty. Następnym obowiązkiem administracyjnym, obciążającym prowadzących gabinety stomatologiczne, jest procedura zdawania odpadów medycznych. Wymaga się od nas protokołowania, kto, o której godzinie i samochodem o jakich numerach rejestracyjnych je odebrał. Do tej pory takie potwierdzenie wystawiała firma świadcząca usługi odbioru odpadów. Kolejnym wyzwaniem są zmiany w prawie dotyczące ochrony radiologicznej i potrzeba dostosowania gabinetów do tych regulacji – zarówno pod względem wyposażenia technicznego, jak i zatrudnienia personelu z odpowiednim przeszkoleniem. W przyszłym roku czeka nas wymiana kas fiskalnych w związku z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego. Komisja Stomatologiczna NRL, a także okręgowe izby lekarskie starają się rozmawiać z towarzystwami naukowymi i Ministerstwem Zdrowia, aby spowodować złagodzenie niektórych wymogów. Niestety, nie jest to łatwe zadanie. Nasze postulaty są przyjmowane do wiadomości przez ustawodawcę, powoływane są zespoły problemowe, ale oczekiwane przez nas zmiany nie następują.

Tymczasem nawarstwianie się zadań administracyjnych (biurokratycznych) ma przełożenie na kondycję finansową naszych praktyk. To są „pijawki” żerujące na lekarzu prowadzącym praktykę, które powodują, że rosną koszty z nią związane i czas, który trzeba jej poświęcić. Koledzy sygnalizują, że dochodzi do rozdźwięku między prowadzącymi gabinety a lekarzami wykonującymi w nich tylko określone świadczenia i oczekującymi zwiększenia wynagrodzenia za usługę. Mam sygnały, że lekarze chcą zamykać własne gabinety i pracować u kogoś innego, gdyż nawał obowiązków ich przytłacza, tracą kontakt z pacjentem i docierają do granicy opłacalności. Lekarz, który jest praktykiem, którego zadaniem jest leczenie, nie znajduje czasu na śledzenie i implementację przepisów. Czy zatem będziemy zatrudniali się w dużych firmach sieciowych, które mają strukturę administracyjną i są gotowe sprostać wymaganiom ustawodawcy?

Nie chciałbym, aby moje przewidywania się sprawdziły, ale wydaje się, że na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat małe gabinety będą znikały, gdyż nie sprostają obowiązkom postawionym przez ustawodawcę. Większe nakłady ponoszone na organizację pracy i ograniczanie czasu przewidzianego dla pacjentów spowodują, że dochód będzie niższy.

Wiemy, jak ważne dla prowadzenia praktyki jest planowanie. Inwestując w rozwój, szkolenie, sprzęt, musimy określić, jak długo i w jakim zakresie będziemy z tych inwestycji korzystali. Zmiany w przepisach, nowe, obciążające nas zadania utrudniają prowadzenie działalności. Zdarza się, że ponosimy koszty niepotrzebnie, inwestujemy (niejako na wszelki wypadek) w coś, o czym mówią projekty legislacyjne, a co nie trafia do ostatecznej wersji ustawy czy rozporządzenia.

Tym bardziej zachęcam do zaglądania na strony internetowe izby i kontaktowania się z Komisją ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie. Staramy się pomagać koleżankom i kolegom w walce z „pijawkami” i zwracać uwagę na kwestie istotne, wyjaśniać wątpliwości. Staramy się udostępniać informacje niezbędne w prowadzeniu praktyki i ułatwiające organizację gabinetu dentystycznego.

Podczas VI Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych (19–21 czerwca 2020 r.) odbędzie się sesja samorządowa, na której głos zabiorą prawnicy. Odpowiadać będą na nurtujące stomatologów pytania dotyczące zarządzania własną praktyką. Wśród ponad 30 wykładów o tematyce naukowej znajdzie się również prelekcja poświęcona działaniom ratowniczym w gabinecie dentystycznym. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na naszą coroczną konferencję. Informacja o MSS już wkrótce na stronie internetowej OIL. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum