30 stycznia 2020

#W_ETERZE

W najważniejszych sprawach związanych z ochroną zdrowia powinien wybrzmiewać głos lekarzy. Z tego względu przedstawiciele naszej izby bardzo często wypowiadają się dla mediów w imieniu środowiska lekarskiego. Dzięki obecności w mediach możemy przekazać społeczeństwu, jak problemy wyglądają od środka – z naszej perspektywy. Możemy publicznie odnosić się także do przekazów płynących np. z innych instytucji. Ponadto pojawienie się pewnych tematów w telewizji, radiu, gazetach czy na portalach internetowych nieraz jest efektem naszych działań i akcji prowadzonych w celu poprawy sytuacji lekarzy, a co za tym idzie pacjentów. W ostatnich miesiącach dużo mówiło się o seniorach i polityce senioralnej. Punktem wyjścia do tych dyskusji była zorganizowana przez nas kampania #WspólneŚwięta. W tej rubryce przedstawiamy najważniejsze materiały z ostatnich kilku tygodni zawierające wypowiedzi reprezentantów naszej izby. Na naszej stronie internetowej oraz profilach w mediach społecznościowych na bieżąco zamieszczamy artykuły i wideo. Nasza izba jest aktywna na Facebooku, Instagramie, Twitterze.Należy nas szukać, wpisując: @oilwarszawa

#WspólneŚwięta

 „Seniorzy są przywożeni na święta, bo nie pasują do »świątecznego wystroju«” – problemy, na które zwróciliśmy uwagę w naszej kampanii społecznej, przybliżyły Fakty TVN. „Przed świętami, jak przed wakacjami, gwałtownie wzrasta liczba przywożonych do szpitali starszych osób. Oddają je bliscy po to, by móc się nimi nie przejmować na święta. Lekarze mówią, że to już plaga. Seniorzy to źle znoszą. Sposoby stosowane przez rodziny, by uzasadnić ten krok, bywają szokujące. Stąd kampania lekarzy pod hasłem »Wspólne święta«” – to zapowiedź wyemitowanego na antenie TVN materiału. Można go obejrzeć, skanując telefonem poniższy kod QR.

 Radio Zet na swojej stronie internetowej zamieściło zrealizowane przez nas filmy, z udziałem wielu lekarzy z naszej izby, składające się z emocjonalnych wypowiedzi dotyczących świąt i roli dziadków w tym wyjątkowym czasie. Fragment artykułu: „Wspólne święta – nie dla każdego. Co roku w święta lekarze zmagają się z problemem »przechowywania« ludzi starszych w szpitalu. Pozostawiani są tam przez swoje rodziny. To kolejna kampania Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W tym roku przebiega pod hasłem: »Buduj więzi – święta spędzaj z bliskimi«. Dlaczego taka akcja jest potrzebna?”. Odpowiedzi na to pytanie udzielił wiceprezes ORL w Warszawie Jarosław Biliński. Materiał emitowany był przez kilka dni, m.in. w serwisach informacyjnych tej ogólnopolskiej rozgłośni.

 Jeden z naszych filmów udostępniono oraz opisano na portalu onet.pl. Czytamy: „Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała nagranie, które stanowi emocjonalny apel nie tylko do rodzin traktujących placówki ochrony zdrowia jak przechowalnie, ale do wszystkich ludzi spotykających się z takim postępowaniem. Uświadamia, że każdy z nas, zwłaszcza w święta, powinien czuć się kochany i potrzebny”.

  Portal rynekzdrowia.pl opublikował relację ze spotkania w Dziennym Domu Opieki Medycznej w Wawrze. Zacytowano m.in. członka Prezydium ORL w Warszawie Michała Matuszewskiego: „Nasze życzenie jest takie, aby tych domów opieki wytchnieniowej było jak najwięcej i by nie dopuszczać do sytuacji, że seniorzy są pozostawiani w szpitalu”. W artykule przywołano także słowa przewodniczącego Komisji Młodych Lekarzy ORL w Warszawie Pawła Doczekalskiego: „Chcemy pokazać, że jest alternatywa dla seniorów i ich rodzin. Domy takiej dziennej opieki na razie się rozwijają, ale jest to dobry kierunek”.

O konferencji i problemie pisał „Puls Medycyny”. Dziennikarka o akcji #WspólneŚwięta: „Spędziłam jedne święta na oddziale z osobą mi bliską i skala oddawania seniorów na oddział była porażająca”.

 e-zdrowie

O znaczeniu cyfryzacji w systemie opieki zdrowotnej dla Polskiej Agencji Prasowej z ramienia ORL w Warszawie wypowiadał się Michał Gontkiewicz. Wypowiedzi opublikowano m.in. na portalu bankier.pl: „Część lekarzy już odkryło zalety digitalizacji ochrony zdrowia. Na przykład wprowadzone wcześniej e-zwolnienia, mimo początkowych oporów części środowiska lekarskiego, okazały się być bardzo skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić czas lekarzom i pacjentom, którzy nie muszą już zwolnienia osobiście dostarczać pracodawcy”.

 System ochrony zdrowia

 Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” prezes ORL w Warszawie odniósł się do problemu niedofinansowania ochrony zdrowia i niedotrzymanych zobowiązań resortu zdrowia wobec rezydentów: „Chcielibyśmy przede wszystkim osiągnąć to, by nakłady na zdrowie były liczone na podstawie aktualnego PKB. I żeby nas nie oszukiwano w sprawie porozumienia. Przywykliśmy już do tego, że minister je inaczej interpretuje, ale wypaczanie tego głównego postulatu boli szczególnie”.

  Z kolei na antenie RDC prezes zabierał głos w dyskusji o pomniejszaniu wynagrodzenia lekarza o wykonane badania: „Wyobraźmy sobie, że przyjeżdża do nas strażak gasić nasz dom i płaci z własnych pieniędzy za wodę, którą zużyje. To jest po prostu abstrakcja. (…) Lekarz z zewnątrz jest naciskany przez system, by jak najbardziej oszczędzać (…) Szukane są oszczędności na każdym kroku, oszczędności te odbijają się na zarządzających placówkami, na lekarzach i, co najgroźniejsze w tej patologii, na pacjentach”.

 Portal „Polityka Zdrowotna” napisał o ostatnim wątku sprawy odmowy przez TVP emisji spotu w ramach kampanii społecznej Narodowy Kryzys Zdrowia pod hasłem „Polska to chory kraj”. Zacytowano wyjaśnienie Rady Języka Polskiego, które zostało przesłane do prezesa TVP Jacka Kurskiego: „Jeśli ktoś mówi: Polska to chory kraj, a kontekst jego wypowiedzi wyraźnie wskazuje na sytuację zdrowotną mieszkańców kraju, to choć jest to bardziej wyrazisty retorycznie niż poprzednie i mniej niż one konwencjonalny sposób mówienia o złym stanie zdrowia ludzi można uznać, że wciąż obraca się w sferze faktów” – to fragment opinii RJP. Fakty i dane liczbowe świadczące o kryzysie podane są na polskatochorykraj.pl.

 Tygodnik „Wprost” opisał problem wakatów: „Po tych, którzy odchodzą na emeryturę czy uciekają z najtrudniejszych miejsc pracy, zostają puste oddziały, gabinety i sale operacyjne. Właśnie z powodu braków kadrowych zamknięto w ubiegłym miesiącu dziewięć z 23 sal operacyjnych w warszawskiej klinice przy ul. Banacha”. W tekście była mowa o zwracającej m.in. na ten problem uwagę kampanii „Narodowy kryzys zdrowia”.

Do pomysłu programu warszawskiego ratusza, który zachęca młodych lekarzy do pracy w stołecznych placówkach, odniósł się w radiu TOK FM Tomasz Imiela, członek Prezydium ORL w Warszawie: „Z największymi brakami kadry medycznej w stolicy borykają się przede wszystkim szpitale (…) bardzo trudna sytuacja panuje m.in. na szpitalnych oddziałach ratunkowych”.

 Wywiad dotyczący kampanii ukazał się na termedia.pl oraz w „Kurierze Medycznym”. Fragment wypowiedzi prezesa ORL w Warszawie Łukasza Jankowskiego: „Kiedy przyjechała do nas telewizja czeska, żeby nakręcić materiał o akcji »Polska to chory kraj«, redaktor nie mógł uwierzyć, że w Polsce na wizytę u endokrynologa czeka się dwa lata. Powiedział nam, że w Czechach na wizytę czeka się dwa tygodnie. Szkopuł w tym, że system czeski jest inaczej skonstruowany…”.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum