28 stycznia 2022

IZBA DLA LEKARZY (grudzień 2021-styczeń 2022)

„Operacja szpital” – relacja ze szkolenia

Tworzenie i działanie oddziałów wieloprofilowych, rola asystentów medycznych w systemie ochrony zdrowia oraz mediacje w podmiotach leczniczych – to tematy poruszone podczas bezpłatnego szkolenia dla dyrektorów medycznych szpitali, zorganizowanego przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie wraz z Polską Federacją Szpitali. Szkolenie odbyło się 13 stycznia.

Izba lekarska powinna być miejscem takich spotkań, bo lekarze i dyrekcje placówek to przecież jeden zespół – tak ideę szkolenia przedstawił prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski podczas otwarcia. Dodał, że spotkanie ma na celu nie tylko poszerzenie wiedzy uczestników, ale także nawiązanie relacji, które będą w przyszłości owocowały coraz lepszą współpracą.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski podkreślił wartość wymiany doświadczeń. Doświadczeniami z pracy w szpitalu uniwersyteckim w amerykańskim stanie Vermont podzielił się w ramach pierwszego wykładu, poświęconego funkcjonowaniu oddziałów wieloprofilowych. Zwrócił uwagę na różnice w funkcjonowaniu polskich i amerykańskich placówek. Wyjaśnił, że w szpitalu, w którym pracuje, nie ma ścisłego podziału przestrzeni na części dla pacjentów z dolegliwościami wymagającymi opieki lekarzy poszczególnych specjalizacji. Zaznaczył jednak, że takie placówki jak ta, której działanie omawiał, dysponują nieporównywalnie większymi środkami niż szpitale w Polsce, stąd możliwość umieszczenia przy każdym łóżku sprzętu pozwalającego właśnie na opiekę wieloprofilową. Temat oddziałów wieloprofilowych podjęli przedstawiciele NEO Hospital – jego prezes Joanna Szyman, dyrektor medyczna Józefa Job oraz zatrudniony w placówce chirurg prof. Tomasz Rogula.

W drugiej części szkolenia dr hab. Mariusz Siemiński i lek. Zuzanna Węgłowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przedstawili doświadczenia z działalności placówki korzystającej z pracy asystentów medycznych, podkreślając zalety tego rozwiązania nie tylko w zakresie organizacji pracy, ale także m.in. jakości dydaktyki, ponieważ stanowiska asystentów obejmują niejednokrotnie młodzi adepci sztuki lekarskiej. Mariusz Siemiński udowadniał, że asystenci medyczni pozwalają wyeliminować pewne, wydawałoby się stałe, wady procesu przyjmowania pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych, chociażby dzięki zwiększeniu efektywności triażu.

Ostatnia część „Operacji szpital” została poświęcona mediacjom w podmiotach leczniczych. Słowo wstępne wygłosiła rzecznik praw lekarza Monika Potocka. Korzyści z zastosowania tej metody rozwiązywania sporów przedstawiła dr n. pr., lek. Iwona Wrześniewska-Wal, która podkreśliła m.in., że jest to sposób znacznie skracający postępowania. – Sprawy karne trwają przeciętnie 3–4 lata. Dla obu stron procesu to ogromny stres – stwierdziła. Dodała, że mediacje pozwalają na rozwiązywanie konfliktów bez naruszania fundamentów relacji lekarz – pacjent. – W postępowaniu sądowym jest to niemożliwe. Zwłaszcza postępowanie dowodowe powoduje, że więź między lekarzem a pacjentem ulega całkowitemu zniszczeniu. Tymczasem w przypadku mediacji jest inaczej – wyjaśniła. Zdaniem Iwony Wrześniewskiej-Wal szczególnie w przypadku mniejszych ośrodków miejskich, gdzie nie ma takiej anonimowości jak w dużych miastach, mediacja pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z osobistym spotkaniem stron. O doświadczeniach i praktycznych aspektach mediacji mówili także radca prawny, mediator, dr n. pr. Grzegorz Frączek oraz adwokat Przemysław Rawa-Klocek. Grzegorz Frączek zaprezentował niektóre metody prowadzenia mediacji i zaplecze pracy mediatora, m.in. kwestie, jakie zwykle padają z ust moderujących takie spotkania. Przemysław Rawa-Klocek przywołał różne sytuacje sporne z udziałem lekarzy oraz zwrócił uwagę na poszczególne ścieżki postępowania i ich czasochłonność.

Moderatorką szkolenia była rzecznik prasowa OIL w Warszawie Renata Jeziółkowska. Dyrektorom medycznym wręczono certyfikaty uczestnictwa. < mn

Kurs samoobrony dla lekarzy

Komisja ds. Sportu ORL zorganizowała cykl treningów dla członków naszej izby. 12 stycznia, podczas pierwszego spotkania, lekarze poznali podstawowe zasady postępowania w obliczu zagrożenia, agresji fizycznej, której niestety nierzadko doświadczają w swojej pracy.

Prowadzący zajęcia Borys Czyhin, były funkcjonariusz służb specjalnych, instruktor bojowych systemów walki wręcz oraz specjalista ds. bezpieczeństwa, podkreślił, że samoobrona to przede wszystkim unikanie starcia z napastnikiem, a w razie konieczności umiejętność wykorzystania sposobów neutralizowania zagrożenia.

Na pierwszym treningu lekarze ćwiczyli podstawowe metody obrony i ogłuszania napastnika, które pozwalają zminimalizować konsekwencje napaści. Tego typu zajęcia są również okazją do rozładowania stresu i stanowią urozmaicenie zajęć sportowych. Były ćwiczenia z tarczami oraz elementy treningu ogólnorozwojowego. Co czeka uczestników podczas kolejnych zajęć? – Następne spotkania poświęcimy nauce obrony przed chwytami za ubranie i zadawania podstawowych ciosów. Uczestnicy przećwiczą działania neutralizujące zagrożenie w miejscu pracy, w pomieszczeniach i w przestrzeni publicznej. Dowiedzą się, jak utrzymywać dystans do napastnika, ustawiać się w pomieszczeniu oraz wykorzystywać ciągi komunikacyjne i infrastrukturę dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa – powiedział trener Borys Czyhin. – Podczas kolejnych treningów nauczą się m.in. sposobów amortyzowania upadku, obrony przed obchwytami tułowia, duszeniami i ciosami. Lekarze biorący udział w kursie dowiedzą się również, jak wykorzystać punkty witalne na ciele przeciwnika, by zyskać przewagę. Absolwenci kursu będą umieli rozpoznać i ocenić ryzyko napaści, uchronić się przed urazami oraz kończyć sytuację kryzysową szybko, bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Kurs składa się z ośmiu spotkań. Ostatnie zaplanowane jest 2 marca. Szkolenie z samoobrony to reakcja na informacje przekazywane przez lekarzy o różnych formach agresji wobec nich oraz poczuciu zagrożenia wynikającego z hejtu.

Z uwagi na duże zainteresowanie projektem planujemy kolejne kursy. O zapisach będziemy informować. W przedsięwzięciu mogą brać udział wyłącznie osoby zaszczepione. < ab

„Operacja równowaga”

13 stycznia zakończył się cykl webinariów pt. „Operacja równowaga”. Tematem czwartego spotkania online była depresja. Tym razem pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Magdalena Flaga-Łuczkiewicz gościła dr. Piotra Krawczyka, psychiatrę i psychoonkologa specjalizującego się w zwalczaniu zaburzeń nastroju oraz snu.

Spotkanie poświęcono w głównej mierze refleksji nad sytuacjami w codziennej pracy lekarza, które mogą doprowadzić do depresji. Podczas dwugodzinnej rozmowy uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak rozpoznawać depresję, jakie są klasyczne postaci zespołu depresyjnego, a które wskazują na depresję atypową. Poruszono również kwestię różnic w obrazie klinicznym depresji u kobiet i u mężczyzn oraz rodzaju jej objawów u osób tzw. wysoko funkcjonujących. Specjaliści wskazali, jakie nieoczywiste sytuacje skłaniają do zdiagnozowania depresji oraz które objawy są szczególnie niepokojące i wymagają pilnej interwencji.

Na zakończenie spotkania prowadzący odpowiadali na pytania uczestników. < eg, ab

Wigilia lekarzy seniorów

Po dwuletniej przerwie lekarze seniorzy spotkali się na Wigilii zorganizowanej 20 grudnia przez OIL w Warszawie.

Świąteczny nastrój, okazja do wspomnień, miłe chwile wprowadzające w Boże Narodzenie. Około 50 osób wzięło udział w spotkaniu w Klubie Lekarza Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Lekarską Wigilię rozpoczęły życzenia złożone w imieniu naszej izby przez rzecznika praw lekarza Monikę Potocką, przewodniczącego Komisji Lekarzy Seniorów Włodzimierza Cerańskiego oraz skarbnika ORL w Warszawie Jana Kowalczuka. Zachęcali także seniorów do korzystania ze wsparcia samorządu lekarskiego.

O nowym, realizowanym we współpracy z PCK projekcie izby skierowanym do wymagających pomocy starszych lekarzy, członków OIL w Warszawie, opowiadała przewodnicząca Rady Funduszu Samopomocy i członek zarządu Fundacji Pro Seniore Mery Topolska-Kotulecka. Przypomniała o działalności fundacji i podejmowanych przez nią inicjatywach, takich jak dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych i zakupów wyrobów medycznych.

Po złożeniu życzeń i podzieleniu się opłatkiem wszyscy seniorzy zostali zaproszeni do wigilijnego stołu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał świąteczny upominek. < ab

Zima na słodko

Ostatnim w 2021 r. izbowym wydarzeniem były trzecie warsztaty „Cztery pory smaku”. Alicja Baska rozprawiła się z mitami dotyczącymi zdrowego odżywiania oraz prezentowała propozycje naturalnie słodkich zimowych potraw.

Wykładu można było wysłuchać w siedzibie izby oraz online. Uczestnicy dowiedzieli się, jak w dniach, w których brakuje nam słońca, odnaleźć pełnię zdrowych barw na talerzu. Druga część spotkania polegała na praktycznym wykorzystaniu wiedzy zdobytej podczas wykładu. W trakcie półtoragodzinnych zajęć lekarze komponowali własne posiłki.

Cykl wykładów „Cztery pory smaku” stworzony został z myślą o popularyzacji medycyny kulinarnej. Już teraz zapraszamy na ostatnie, wiosenne warsztaty. O terminie zajęć i zapisach będziemy informować w mediach społecznościowych i w „Pulsie”. < ab

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum