28 stycznia 2022

Postanowienia Noworoczne

Po okresie świąteczno-noworocznym wracamy do pracy. W tym numerze „Pulsu” chcę Państwu nakreślić najważniejsze plany Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie na 2022 r. To trzeci już rok z pandemią, ale nie porzucamy nadziei, że w ciągu następnych miesięcy wreszcie będziemy mogli wrócić do spotkań w trybie stacjonarnym.

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Choć wszyscy chyba już przyzwyczailiśmy się do coraz powszechniejszego kontaktu online, ciągle w dobie COVIDU szukamy nowych możliwości współpracy z lekarzami. Plany mamy ambitne, ale oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja epidemiczna i państwowe obostrzenia. Na szczęście większość lekarzy jest w pełni zaszczepiona, dlatego liczymy na spotkania twarzą w twarz, szczególnie w drugiej połowie roku. Tym bardziej że takich bezpośrednich kontaktów bardzo nam brakuje.

W organizacji spotkań komisja wciąż współpracuje z licznymi towarzystwami naukowymi i instytucjami badawczymi. W ramach kooperacji z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w tym roku ponownie organizujemy cykliczne konferencje szkoleniowe, które zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Trudno się zresztą dziwić, bo uczestniczyli w nich najlepsi w Polsce w swoich dziedzinach lekarze stomatolodzy. Tak będzie i tym razem. Już 19 lutego zapraszamy na pierwszą w tym roku naszą wspólną konferencję. Z uwagi na sytuację w kraju – kolejną dramatyczną zwyżkę liczby zachorowań na koronawirusa – odbędzie się ona online (zapisy przez naszą stronę internetową już trwają). Zaplanowaliśmy następujące wykłady:

– Postępowanie ortodontyczne u pacjentów po urazach zębów – dr hab. n. med. Ewa Czochrowska

– Obliteracja kanałów korzeniowych. Jak rozwiązać ten problem w aspekcie leczenia kanałowego? – lek. dent. Magdalena Sobecka-Frankiewicz

– Endodoncja w czasach implantów. Aktualne trendy i wskazania – dr n. med. Łukasz Suchodolski

– Zmiany w jamie ustnej po przebytej infekcji SARS-CoV-2 – dr n. med. Barbara Rafałowicz.

Kolejna konferencja odbędzie się w marcu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Natomiast w czerwcu Komisja ds. Lekarzy Dentystów zaprosi na Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, które – jeśli wszystko się powiedzie – odbędą się nareszcie po dwuletniej przerwie (więcej informacji na sąsiedniej stronie).

W 2022 r. zamierzamy kontynuować współpracę z Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej. Nie da się ukryć, że nieraz obawiamy się leczenia pacjentów w wieku podeszłym z uwagi na możliwe powikłania. Są to w końcu osoby często obciążone chorobami ogólnonarządowymi. Dlatego współpracę z PTSG uważam za bardzo wartościową. Z drugiej strony będziemy też szukać kolejnych dróg współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Mamy nadzieję, że planowaną z PTSD konferencję uda się zorganizować stacjonarnie.

Wszystkie te działania wynikają z podejmowanych mimo trudności poszukiwań nowych ścieżek dotarcia do członków naszej izby z kształceniem ustawicznym. W tych działaniach otwieramy się zresztą nawet na lekarzy dentystów spoza OIL w Warszawie i na studentów uczelni medycznych.

W nowym roku także będziemy reagować na rodzące się z każdym dniem nowe wyzwania. Przykładem są zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu, a także inne zmiany prawne dotyczące organizacji pracy naszych gabinetów. Niemniej jednak zamierzamy stać na straży statusu zawodu lekarza dentysty i jakości kształcenia, by zapobiec próbom wyprowadzenia go z domeny kształcenia akademickiego. Nie możemy dopuścić do odłączenia nas od braci lekarskiej i uzawodowienia naszej profesji. Czasy, gdy stomatologia była tylko rzemiosłem, minęły bezpowrotnie i to dawno temu. Dziś to już pełnoprawna nauka. Musimy to podkreślać, by zapobiec traktowaniu nas jak „lekarzy drugiego sortu”.

Warto podkreślić, że obrona statusu lekarzy dentystów możliwa jest przede wszystkim w oparciu o samorząd zawodowy. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w trwającej drugiej turze głosowania na delegatów na Okręgowy Zjazd Lekarzy (więcej informacji na str. 4). Musimy zadbać o silną reprezentację, by nasze sprawy w środowisku lekarskim były zauważane. A wszystkich zainteresowanych bieżącym działaniem Komisji ds. Lekarzy Dentystów zapraszam do odwiedzania naszej zakładki na stronie internetowej OIL w Warszawie i śledzenia naszej strony na Facebooku.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum