26 stycznia 2024

Punkt dla Ciebie!

Rozliczanie się ze zdobytych punktów edukacyjnych jest obligatoryjne, ale brak sankcji sprawia, że czasem lekarze podchodzą do tego obowiązku ustawowego dość lekko. A to błąd, bo sprawdzić, czy lekarz rozlicza się z punktów edukacyjnych mogą różne uprawnione podmioty. Nierozliczenie się z punktów w przypadku sporów prawnych daje osobie będącej w sporze z lekarzem przestrzeń do interpretacji, że nie jest on na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną.

tekst Renata Jeziółkowska

Skąd wziąć punkty?

Bywa, że lekarz nie wie, za co może uzyskać punkty edukacyjne. Szkoli się, doktoryzuje, bierze udział w konferencjach, w szkoleniach w swoim szpitalu, lecz przegapia fakt, że za aktywność dotyczącą poszerzania wiedzy też zdobywa punkty. Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Maciej Cyran twierdzi, że niejeden lekarz nie zdaje sobie sprawy, iż np. obrona doktoratu daje 200 pkt, czyli tyle, ile trzeba uzyskać w jednym czteroletnim okresie rozliczeniowym. Punkty przysługują za specjalizację (co też, jak się okazuje, nie jest wiedzą powszechną) – każdy jej rok to 50 pkt. – Jako ODZ mamy dostęp do rejestrów, dzięki którym wiemy, że lekarzowi przysługują punkty (m.in. za wspomnianą specjalizację czy stopień naukowy), ale ich nie rozliczył. Wychodzimy wtedy z inicjatywą, dzwonimy, informujemy i zachęcamy do rozliczania – mówi Maciej Cyran. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że punkty nie są zliczane automatycznie, zainteresowany musi złożyć wniosek o ich uwzględnienie.

 

Punkty zdobywać można również za publikacje, na podstawie wykazu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podana liczba punktów za publikację w naukowym czasopiśmie liczona jest przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie podwójnie. – OIL w Warszawie prowadzi własne punktowane szkolenia, ale też ma pieczę nad szkoleniami zewnętrznymi – decyduje, za udział w których można uzyskać punkty. Warto zaznaczyć, że na podstawie stosownego zaświadczenia za szkolenia niepunktowane (niezgłoszone przez organizatora do ODZ), np. wewnętrzne, przeprowadzane w klinice, również można zdobywać punkty (1 godzina to 1 pkt) – dodaje dyrektor ODZ. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do punktacji szkoleń ODZ udziela informacji i służy wsparciem.

 

Bez wychodzenia z domu

Lekarz powinien rozliczać się z punktów co cztery lata, od momentu uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu. Musi zrobić to w izbie, której jest członkiem, ale wizyta w jej siedzibie nie jest konieczna. Od zeszłego roku cały proces może odbyć się elektronicznie – e-mailowo lub z użyciem specjalnego formularza. Istnieje jednak nadal opcja złożenia dokumentów w izbie lub wysłania ich pocztą. Maciej Cyran wskazuje, że wraz z wprowadzeniem tego rozwiązania znacznie zwiększyła się liczba lekarzy rozliczających punkty: – Porównując wyniki rok do roku, widzimy wzrost ogólnej liczby rozliczonych okresów na poziomie 200 proc. W największym stopniu pewnie to efekt udostępnienia ścieżki elektronicznej, ale sądzę, że też naszego wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom. Jak wspomniałem, sami zwracamy się do lekarzy, gdy wiemy, że za coś punkty im przysługują. Przygotowujemy też ofertę szkoleń na podstawie zgłaszanych nam potrzeb.

 

Szkolenia OIL szyte na miarę

Na stronie internetowej znajduje się ankieta, dzięki której każdy członek OIL może wskazać, co najbardziej go interesuje. Odpowiedzi lekarzy są dla nas podstawą opracowywania planu szkoleń – podkreśla Maciej Cyran. Pytania zawarte w ankiecie dotyczą m.in. tematyki i formy. Od zeszłego roku katalog kursów znacznie się rozszerzył. Organizowane są szkolenia dotyczące stricte wiedzy medycznej i umiejętności lekarskich, szkolenia z zakresu prawa, z kompetencji miękkich. Odbywają się warsztaty stacjonarne i wykłady online. Najbardziej popularne są bezpłatne webinaria. Lekarze wciąż bardzo chętnie biorą udział w warsztatach z obsługi USG dla „nieradiologów” i z zaawansowanych czynności resuscytacyjnych, certyfikowanych przez Europejską Radę Resuscytacji. – Dużym powodzeniem cieszy się nasz pakiet „Bezpiecznego wykonywania zawodu”, w ramach którego poruszanych jest mnóstwo zagadnień, m.in. prawnych, etycznych, podatkowych. Zagadnienia prawne w dzisiejszych czasach są coraz istotniejsze dla lekarzy, chociażby z powodu coraz częstszych roszczeń ze strony pacjentów i ich rodzin czy też dynamicznej sytuacji związanej z panującym w Polsce porządkiem prawnym – mówi dyrektor ODZ. Część szkoleń organizują wspólnie, na podstawie zawartego porozumienia, izby z Warszawy, Szczecina i Bydgoszczy. Korzystać z nich mogą członkowie tych trzech izb. – Większość szkoleń OIL w Warszawie jest bezpłatna, inne są dofinansowywane lub odbywają się z uwzględnieniem rabatów udzielanych izbie przez firmy zewnętrzne. Każde szkolenie OIL odbywa się na preferencyjnych warunkach dla członka izby – uzupełnia Maciej Cyran. Warto podkreślić, że wymagane 200 pkt w okresie rozliczeniowym można zdobyć, biorąc udział tylko w szkoleniach OIL w Warszawie. W bieżącym roku ODZ planuje poszerzyć ofertę o warsztaty kadawerowe dla lekarzy i lekarzy dentystów różnych specjalności oraz o szkolenia z nowych technologii aktywizujące lekarzy seniorów.

 

Punkty procentują

Zdobyte punkty świadczą o doskonaleniu zawodowym, ale mają też w pewnych sytuacjach dodatkowe znaczenie. Rozliczenie punktów edukacyjnych przydaje się m.in., gdy lekarz chce zostać biegłym, stara się o stypendium lub awans na stanowisko np. ordynatora czy o funkcję konsultanta. W tym ostatnim przypadku Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej, zanim zarekomenduje kandydaturę, zasięga informacji, czy lekarz rozliczył się z punktów edukacyjnych. – Osoba pełniąca eksponowaną, poważną funkcję powinna świecić przykładem i przede wszystkim wypełniać swoje ustawowe obowiązki. Z takiego założenia wychodzi Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie – mówi Maciej Cyran.

 

Nie ma kar, są benefity

Izba koncentruje się na uświadamianiu lekarzom potrzeby rozliczania punktów edukacyjnych, na informowaniu o zasadach ich zdobywania i terminach rozliczania. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie wie o tym obowiązku, sporo o nim zapomina lub nie przywiązuje do niego wagi. W ramach zachęt OIL w Warszawie w zeszłym roku uruchomiła unikatowy program refundacyjny, przeznaczając na jego realizację 1 mln zł. Lekarze mogą ubiegać się o refundację m.in. kosztów udziału w konferencjach, szkoleniach, innych przedsięwzięciach edukacyjnych lub zakupu podręczników. Obecnie każdy członek OIL w Warszawie, po spełnieniu wymogów formalnych określonych w regulaminie programu, ma szansę raz na dwa lata otrzymać refundację w wysokości 1 tys. zł. ODZ zapowiada jednak, że jeszcze w tym roku zawnioskuje do Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie o podniesienie tej kwoty.

 

Należy mieć na uwadze, że jeżeli czteroletni okres rozliczeniowy pokrywał się w jakimś stopniu z okresem pandemii COVID-19, w którym z oczywistych powodów możliwości szkoleniowe były ograniczone, za ten okres należy wykazać się zdobyciem minimum 100 punktów edukacyjnych.

 

Własny komfort

Brak rozliczenia punktów niczym nie skutkuje… gdy nic się nie dzieje. Coraz częściej jednak pełnomocnicy pacjentów starają się wykorzystywać na niekorzyść lekarza fakt nierozliczenia punktów. Informacja o punktach zdobytych przez lekarza nie jest jawna, ale zgodnie z ustawą uprawnione podmioty mogą ją uzyskać. – Oczywiście, nierozliczenie punktów nie świadczy o nieszkoleniu się czy braku kompetencji, ale robi złe wrażenie, nie tylko w kontekście niewypełniania ustawowego obowiązku. Natomiast jego dopełnienie może działać na korzyść lekarza, któremu stawiane są zarzuty. Lepiej więc zaoszczędzić sobie przykrych sytuacji, tym bardziej że rozliczanie punktów jest obecnie maksymalnie upraszczane – podsumowuje Maciej Cyran. Izba pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu lekarz będzie miał łatwy wgląd w swój status rozliczenia punktów i terminy za pośrednictwem strony internetowej. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie zamierza wprowadzać kolejne nowości. Dyrektor ODZ przyznaje, że do obowiązku rozliczania się z punktów bardziej przykładają się starsze roczniki, ale widzi, że dzięki polityce „Izba bliżej lekarzy”, młodsi robią to coraz częściej.

 

Fakt, że ośrodek się rozwija, dostrzegają nie tylko lekarze. Został wyróżniony w konkursie „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” wydawnictwa Termedia w kategorii Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia za działalność edukacyjno-szkoleniową.

 

Przydatne linki

Wszystko, co lekarz powinien wiedzieć o punktach edukacyjnych, szkoleniach, refundacji, sposobach rozliczania punktów, znajduje się na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w zakładce „Punkty edukacyjne”.

 

Ankieta potrzeb szkoleniowych i lista szkoleń

W pigułce o punktach edukacyjnych, ich rozliczaniu; adresy i formularz do rozliczenia

Refundacja szkoleń

Informacje dla organizatorów szkoleń

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum