6 kwietnia 2005

Szpital prawdziwie zachodni

W służbie zdrowia nic nas już zadziwić nie może. Nawet i to, że w zadłużonym szpitalu powstają nowoczesne, doskonale wyposażone oddziały. Tak właśnie było w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim, gdzie w lutym br. nastąpiło uroczyste otwarcie oddziałów: anestezjologii, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii oraz bloku operacyjnego. Zaproszeni goście zwiedzali pachnące świeżością, dopiero co ukończone sale operacyjne, sale intensywnej opieki medycznej i inne, które zapewnią lekarzom oraz pacjentom warunki leczenia na najwyższym poziomie. Dlatego – mimo widma zadłużenia obecnego w tle – zarówno marszałek Mazowsza, starosta i burmistrz, jak i zaproszeni goście (wśród nich prezes NRL i przewodniczący ORL w Warszawie) z radością przecinali wstęgę i z satysfakcją witali otwarcie w naszym regionie tak nowoczesnej placówki, spełniającej wszelkie standardy europejskie. Zapewni ona leczenie – w najtrudniejszych przypadkach – pacjentom z miasta, powiatu i najbliższej okolicy.
Nasz szpital, który nazwaliśmy Zachodnim – powiedział burmistrz Grodziska – ma zapewnić pacjentom opiekę medyczną na prawdziwie zachodnim poziomie. Lekarzom życzono, żeby im się dobrze pracowało, a pacjentom, żeby w tych warunkach szybko powracali do zdrowia.
Uroczyste otwarcie uświetnił swym wykładem zatytułowanym Nil est nomine bona mente melis profesor Bogdan Michałowicz. Podzielił się refleksjami i wspomnieniami o tym, jak nas uczył chirurgii profesor Jan Nielubowicz (imieniem profesora Nielubowicza nazwano oddział chirurgii). Z uwagą wysłuchali też zebrani bogato ilustrowanego wykładu profesora Jacka Szmidta na temat współczes-nej metody leczenia tętniaków płucnych.
W sumie więc, zwłaszcza w dramatycznie trudnej obecnie sytuacji służby zdrowia, powstanie nowoczesnych, świetnie wyposażonych oddziałów szpitala na Mazowszu może budzić tak bardzo nam potrzebny optymizm.

jw

Archiwum