24 lipca 2005

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje Piotr Kaczmarek

Sukces na Działdowskiej

W czerwcu br. w warszawskim szpitalu przy Działdowskiej kardiochirurdzy operowali 640-gramowego noworodka. To najprawdopodobniej najmniejsze dziecko na świecie, które przeszło operację serca.
Dziecko urodziło się w 31. tygodniu ciąży. Noworodek miał poważną wadę naczyniową polegającą na zwężeniu aorty. Ze szpitala przy Karowej, gdzie się urodził, trafił na Działdowską. Operuje się tu dzieci o skrajnie niskiej masie ciała, ważące nawet 450 gramów. Takich operacji wykonano tu już 115. Ale nigdy przedtem nie przeprowadzono u takich pacjentów operacji aorty. Lekarze szukali podobnych przypadków. Znaleźli tylko jeden, przeprowadzony w amerykańskim szpitalu, ale u dziecka ważącego 720 gramów. Noworodek z Działdowskiej to najprawdopodobniej najmniejsze dziecko na świecie, które przeszło operację zwężenia aorty.

Nowy dyrektor w Szpitalu Grochowskim

Od 20 maja br. Szpital Grochowski w Warszawie ma nowego dyrektora, został nim Wiesław Marszał, dotychczasowy ordynator oddziału ratunkowego w szpitalu na Wołoskiej.
Dyrektorski fotel był pusty od 10 maja. Wtedy dotychczasowy szef placówki Andrzej Jacyna objął funkcję dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ.
Wiesław Marszał jest specjalistą chorób wewnętrznych
i medycyny rodzinnej.

Defibrylatory dla policjantów

Fundacja Jerzego Owsiaka – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – w maju br. podarowała Stołecznej Komendzie Policji 5 defibrylatorów.
Orkiestra zakupiła w tym roku w sumie 100 defibrylatorów. Każdy z nich kosztuje 8 tys. zł. Otrzymają je jednostki policji w całym kraju. Cztery urządzenia trafiły już do komend na Śródmieściu, Mokotowie, komisariatu w metrze oraz do stanowiska kierowania.
Fundacja przeprowadziła też szkolenie, dzięki któremu policjanci nauczyli się, jak obsługiwać defibrylatory, by pomóc rannym. Wzięło w nim udział 200 osób, w tym 27 z Komendy Stołecznej.

Profilaktyka w Warszawie

W warszawskich przychodniach w maju br. rozpoczęto realizację miejskiego programu badań, które pozwalają wykryć choroby nowotworowe. Są one wykonywane bezpłatnie.
Badania profilaktyczne raka szyjki macicy, gruczołu krokowego, jelita grubego i piersi są przeznaczone tylko dla mieszkańców Warszawy spełniających kryteria wiekowe. Miasto wykupiło 45 tysięcy badań.
Program profilaktyki onkologicznej potrwa do wyczerpania limitu. Poza programem onkologicznym miasto zorganizowało jeszcze osiem innych, m.in. leczenia próchnicy u dzieci, opieki nad kobietą w ciąży, szkoły rodzenia, program kardiologiczny i rehabilitacyjny. Na wszystkie badania samorząd warszawski chce wydać w tym roku 40 mln złotych.

Konkurs rozstrzygnięty
W maju br. rozstrzygnięto konkurs na prowadzenie pogotowia ratunkowego w Pruszkowie. Wygrała oferta Szpitala Powiatowego przy ul. Armii Krajowej.
W konkursie zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia szpital pokonał dotychczasowego usługodawcę – pogotowie niepubliczne.
Oferta szpitala powiatowego spełniła wszystkie wymagania. Pomieszczenia przygotowane do prowadzenia stacji zaakceptował sanepid. W imieniu szpitala będą wyjeżdżać karetki należące do firmy Falck. Z tą firmą placówka podpisała umowę.

Pieniądze dla weteranów

Jedyna w stolicy poradnia dla kombatantów w Szpitalu Praskim dostanie 580 tys. zł z kasy miejskiej – zdecydowała w maju br. Rada Warszawy.
Placówka powstała rok temu z inicjatywy szpitala, przy poparciu władz stolicy. Nie ma jednak kontraktu z NFZ, a miasto nie przekazywało obiecanych pieniędzy. Dzięki decyzji Rady przychodnia otrzyma wsparcie finansowe, a weterani skorzystają z opieki internisty, kardiologa, neurologa, rehabilitanta i gastrologa.

PET-CT w Warszawie

Pierwszy supernowoczesny aparat wykrywający komórki nowotworowe – PET-CT – ma być dostępny w warszawskich szpitalach jeszcze w tym roku.
Od dwóch lat PET-em, jako jedyne w Polsce, może pochwalić się bydgoskie Centrum Onkologii. W tym roku z badań przeprowadzanych tym urządzeniem skorzystało zaledwie kilku mieszkańców Mazowsza. Docelowo w stolicy mają być cztery takie aparaty. Będzie także animal-PET przeznaczony do badań zwierząt.
Największe placówki specjalistyczne w Warszawie, m.in. Instytuty Gruźlicy, Psychiatrii i Neurologii, Centrum Onkologii, Szpital na Banacha, Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserów, porozumiały się z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i utworzyły konsorcjum. Jego zadaniem jest utworzenie Warszawskiego Ośrodka Tomografii Pozytonowej PET. Na sfinansowanie przedsięwzięcia 10 mln zł ma przeznaczyć Komitet Badań Naukowych, a milion dolarów – Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Kolejnych 10 mln zł obiecał minister zdrowia Marek Balicki.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia przewidują, że w Warszawie będą 3 – 4 takie aparaty, m.in. w Szpitalu Klinicznym na Banacha, gdzie są już przygotowane pomieszczenia, w Centrum Onkologii na Ursynowie oraz w Wojskowym Instytucie Medycznym przy Szaserów.
Lekarze i naukowcy nie zrażają się informacjami z NFZ, że
w tym i przyszłym roku nie będzie pieniędzy na te badania. Liczą na to, że uda im się przekonać urzędników do nowoczesnej diagnostyki. Ü

Archiwum