27 września 2005

Terapia biologiczna w leczeniu RZS

7 lipca br. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie oddano do użytku – jeden z pierwszych w Polsce – „pokój wlewów”. Jest to pomieszczenie, w którym w bezpiecznych, komfortowych warunkach pacjentom chorym na reumatoidalne zapalenie stawów podaje się dożylne wlewy preparatu infliksimab.

Reumatoidalne zapalenie stawów należy do najczęstszych układowych chorób tkanki łącznej. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1 proc. populacji dorosłych, tj. ok. 400 tys. osób. Zachorowalność wynosi 2-4 osoby na 10 tys. ludności. 20-30 proc. pacjentów dotyka ciężka postać choroby, prowadząca w ciągu kilku lat do kalectwa, której przebiegu nie daje się modyfikować. Częściej zapadają na nią kobiety. Może występować w każdym wieku, ale ryzyko pojawia się najczęściej między 30. a 60. rokiem życia. Choroba może mieć charakter ciągły lub cykliczny, z okresami zaostrzeń i remisji. Największe zagrożenia dla chorych na RZS to późna diagnoza i długie oczekiwanie na leczenie.
Jedną z wielu metod leczenia RZS jest terapia biologiczna – podawanie preparatu infliksimab w zastrzykach lub za pomocą wlewów dożylnych. Ten drugi rodzaj, niepowodujący bólu i podrażnień, stosowany nie częściej niż raz na 2 miesiące, jest preferowany przez chorych.
W Wojskowym Instytucie Medycyny zabieg trwa ok. 2 godzin, dawka i szybkość jej aplikowania jest dostosowana do potrzeb chorego. Ü

mkr

Archiwum