1 maja 2006

Z radomskiej delegatury

Kolumnę redaguje
Mirosław Wąsik

Wolontariat doceniony

Lekarzem Roku 2005 została dr Maria Cygan, pracująca w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu jako lekarz-wolontariusz.

O przyznaniu tytułu zdecydowali czytelnicy Gazety Codziennej „Słowo”.
Plebiscyt zorganizowano wśród mieszkańców dawnego województwa radomskiego. Zgłoszono blisko 160 lekarzy – z Radomia, Przysuchy, Pionek, Iłży, Kozienic, Grójca i in. Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Robert Rojewski (kieruje oddziałem chirurgicznym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym), Robert Wiraszka (specjalista radioterapii, chemioterapii i onkologii klinicznej), Jolanta Buczyńska-Chyl (pełni obowiązki ordynatora oddziału dializ i nefrologii w RSzS), Andrzej Szmigiel (kieruje oddziałem chirurgii urazowo-ortopedycznej
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu), Krzysztof Podgórski (lekarz rodzinny), Małgorzata Barańska (specjalista chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej), Janusz Romanowski (specjalista chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii), Agnieszka Lengowska (specjalista chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej), Małgorzata Szkutnik-Cheda (specjalista chorób wewnętrznych).
Triumfowali również: w powiecie białobrzeskim – Mariola Żołyniak-Jabłońska (specjalizacja z pediatrii i medycyny ogólnej), grójeckim – Andrzej Niemirski (specjalizacja z interny i medycyny rodzinnej), kozienickim – Elżbieta Kowalska-Piechowicz (neurolog), lipskim – Mariola Zając (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych), przysuskim – Danuta Dyjas-Walczak (lekarz chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej), radomskim – Grzegorz Krakowiak (lekarz chorób wewnętrznych), szydłowieckim – Artur Harnicki (specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej), zwoleńskim – Czesław Kraczkowski (ginekolog położnik).
Dr Maria Cygan jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. Uzyskała specjalizację z chorób wewnętrznych oraz medycyny paliatywnej. Po skończeniu studiów w 1994 r. była zatrudniona w szpitalu na warszawskiej Pradze oraz – jako wolontariuszka – w hospicjum. Następnie pracowała w Szczecinie oraz – obecnie – w Radomiu. Dr Cygan nie pobiera wynagrodzenia za pracę – hospicjum zapewnia jej mieszkanie oraz utrzymanie.

Żądania podwyżek

Zaostrza się protest lekarzy w dwóch największych szpitalach w regionie – Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Medycy z obu placówek weszli w spór zbiorowy z kierownictwem lecznic i domagają się podwyżek. Przedstawiciel protestujących lekarzy Piotr Roczniak z WSzS podkreśla, że w podjętej akcji nie chodzi o zmiany kosmetyczne, lecz o regulacje systemowe. Zgodnie ze zgłoszonymi postulatami, płace powinny wzrastać w dwóch etapach: „od zaraz” o 30 proc. i od przyszłego roku o 100 proc. Tymczasem według kierownictwa radomskich szpitali szanse na spełnienie żądań są nikłe. – Chociaż jestem zwolennikiem wzrostu wynagrodzeń dla lekarzy, to nie widzę obecnie możliwości realizacji postulatów – mówi dyrektor RSzS Andrzej Cieślik. Według szefa lecznicy, zgoda na podwyżki wymusi konieczność ograniczenia zakupu leków dla pacjentów lub zwolnienia personelu. Dyrektor podkreśla, że placówka jest bliska odzyskania płynności finansowej (po długim okresie zadłużenia) i byłoby bardzo niekorzystne dla szpitala, gdyby lecznica ponownie „wpadła” w tarapaty finansowe. Zdaniem dyr. Cieślika jedynym wyjściem z obecnego kryzysu jest przyznanie dodatkowych środków z budżetu centralnego.

Modernizacja szpitala w Pionkach


Nowa pracownia radiologii oraz remont poradni specjalistycznych i oddziału rehabilitacji to kolejne inwestycje w szpitalu powiatowym w Pionkach.

Modernizacja była możliwa dzięki poprawie sytuacji finansowej lecznicy. Największe zmiany widać w pracowni radiologicznej. Szpital wzbogacił się o wysokiej klasy cyfrowy aparat rtg. (wartości 800 tys. zł), pozwalający na znaczne podniesienie poziomu usług. Zdaniem dyrektora placówki Aleksandra Gawlika, sprzętu tej klasy nie powstydziłyby się renomowane lecznice w dużych ośrodkach w kraju. Dyrektor podkreśla, że zakupy udało się sfinansować dzięki środkom z wojewódzkiego kontraktu samorządowego. Pomoc z Warszawy była potrzebna również przy modernizacji oddziału rehabilitacji. Z blisko 500 tys. zł przeznaczonych na remont – prawie 200 tys zł. pochodziło z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe środki przekazał samorząd powiatu radomskiego. Ü

Archiwum