15 kwietnia 2008

Artyści wspierają dzieci chore na SM

8 marca br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia odbył się nadzwyczajny koncert charytatywny na rzecz dzieci chorych na stwardnienie rozsiane. Impreza była częścią MS Globar Diner Party, międzynarodowej akcji organizowanej z myślą o pomocy pacjentom cierpiącym na SM, po raz pierwszy odbywającej się także w Polsce.

Młodzi artyści z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego oraz Chór Akademicki Szkoły Głównej Handlowej wykonali utwory A. Vivaldiego, J. Haydna, K. Kurpińskiego, C. Saint-Saensa i W. Kilara.
Koncert zorganizowały: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Międzynarodowa Grupa Badawcza Stwardnienia Rozsianego u Dzieci (IPMSSG) oraz Multiple Sclerosis International Federation (MSIF). Akcję wsparli artyści oraz eksperci w dziedzinie neurologii dziecięcej.

Do niedawna uważano, że stwardnienie rozsiane jest chorobą wyłącznie ludzi dorosłych. Rozwój technologii i możliwości diagnostycznych pozwolił na wykrywanie większej liczby przypadków u pacjentów poniżej 18. roku życia. Najmłodsze dziecko, u którego rozpoznano symptomy choroby, liczyło 13 miesięcy. Dzieci z SM można leczyć. – Przede wszystkim należy zacząć głośno mówić o tym problemie. Wiedza na ten temat powinna dotrzeć do lekarzy i decydentów z NFZ – mówi prof. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii w CZD. – Tylko wtedy chore dzieci będą odpowiednio leczone i traktowane, m.in. nie będą izolowane w grupach rówieśniczych.
mkr

Archiwum