12 września 2008

Badania cukrzycy

Zakończono największe badania prowadzone wśród chorych na cukrzycę typu 2 – ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular Disease), zaprojektowane przez lekarzy z australijskiego instytutu badawczego The George Institute for International Health.

W badaniach ADVANCE wzięli udział specjaliści z 20 krajów, w tym – po raz pierwszy z Polski. Włączono do nich ponad 11 tys. chorych, których leczono i obserwowano przez 5 lat.
Wyniki wykazały, że możliwe jest bezpieczne, a równocześnie intensywne leczenie chorych na cukrzycę typu 2 – mówi prof. Jacek Sieradzki, koordynator badań w Polsce. – Udało się skutecznie zredukować poziom hemoglobiny glikowanej do wartości 6,5 proc. Intensywna terapia oparta na glikazydzie MR spowodowała zmniejszenie liczby ciężkich powikłań naczyniowej cukrzycy (o 10 proc.), zwłaszcza nefropatii, która jest przyczyną zgonu wielu pacjentów.
Cukrzyca typu 2 stanowi jedno z największych zagrożeń zdrowotnych całej populacji globu. Cierpi na nią ok. 250 mln ludzi, a prognozy mówią, że do 2025 r. liczba ta wzrośnie do 380 mln. W USA oszacowano, że roczne koszty związane z tą chorobą przekraczają 30 mld dolarów. Aż 55 proc. tej sumy wydatkowane jest na hospitalizacje. Leczenie nefropatii kosztuje ok. 6 mld dolarów.
Mkr

Archiwum