12 czerwca 2009

Grafika ASP w WUM

13 maja br. w salach Centrum Dydaktycznego WUM odbył się wernisaż grafiki artystów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa, wpisana do kalendarza uroczystości związanych z 200-leciem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, będzie trwała do października br.

W wernisażu wzięli udział m.in.: rektor WUM, prof. Marek Krawczyk; prorektor ASP, prof. Wiktor Jędrzejec; dziekan Wydziału Grafiki, prof. Piotr Smolnicki; przedstawiciele władz obu uczelni; studenci ASP.
Prof. Krawczyk powiedział m.in.: „To ogromna przyjemność otwierać wystawę prac autorów z zaprzyjaźnionej uczelni w tak ważnym dla nas czasie. Inna jest specyfika naszych szkół, kształcimy ludzi w innych zawodach, ale oba są równie piękne i ważne”. Prof. Jędrzejec dodał, że uczelnie można nazwać bratnimi: WUM kształci lekarzy ciała, a ASP – lekarzy duszy.
Prof. Smolnicki, charakteryzując zebrane prace, podkreślił, że współcześnie tworzone dzieła przedstawiają nie tylko wzniosłość i piękno, ale też piękno bólu i cierpienia, co przecież nie jest obce lekarzom. Głos zabrała także przewodnicząca samorządu studenckiego ASP, Nicole Sochacki, która powiedziała, że ekspozycja stanowi dowód na to, że nie tylko medycyna jest sztuką.
Kuratorem wystawy jest Wojciech Kubrakiewicz z ASP.

mkr

Archiwum