23 grudnia 2009

Projekt szpitala pediatrycznego

W listopadzie 2009 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny klinicznego szpitala pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wygrała praca firmy Open Architekci z Warszawy.

Stolica ma zbyt mało łóżek pediatrycznych, a istniejące znajdują się w starych, zdekapitalizowanych obiektach. Pediatria kliniczna mieści się w dwóch, oddalonych o 7 km, budynkach – przy Działdowskiej i Litewskiej. Szpital przy Działdowskiej to budynek przedwojennej Kasy Chorych, zaadaptowany czasowo tuż po wojnie. Ostatni nowy szpital dziecięcy – Centrum Zdrowia Dziecka, powstał w Warszawie 30 lat temu.
Plan przewiduje, że nowa lecznica pediatryczna powstanie w kompleksie szpitalnym przy ul. Banacha, na terenie należącym do WUM. Będą tam prowadzone nie tylko diagnostyka i leczenie, ale również badania naukowe i dydaktyka. Przeniesione do niej zostaną kliniki istniejące w wymienionych szpitalach, a ponadto powstaną: SOR pediatryczny dla lewobrzeżnej Warszawy, Centrum Traumatologii i Neurotraumatologii, Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej, Chirurgia Jednego Dnia oraz kliniki: ginekologiczno-położnicza i neonatologiczna. Całość będzie liczyć 527 łóżek.
Będzie to inwestycja wieloletnia, finansowana z budżetu państwa. Przewiduje się oddanie jej do użytku w 2014 r. Koszt budowy i wyposażenia ma wynieść ok. 545 mln zł. Nie wiadomo jednak, czy inwestycja będzie realizowana płynnie, bowiem z potrzebnych w 2010 r. 30 mln zł w budżecie zapisano kwotę 1 mln zł. mkr

Archiwum