22 lutego 2010

Sport – XII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Kolarstwie Górskim

Tradycyjnie, już po raz dwunasty, pierwszy weekend września to dla cyklistów, nie tylko szosowych, stała pozycja w kalendarzu – Mistrzostwa Polski Lekarzy w Kolarstwie Górskim. Równie tradycyjnie udajemy się w Beskidy, tym razem w okolice Wisły, do stacji narciarskiej pod Stożkiem. Znaczna odległość od głównej drogi i innych zabudowań stwarza prawdziwie górski klimat, także deszczowa i mglista aura sprawia, że czujemy się bardzo oddaleni od cywilizacji, o co w Beskidzie Śląskim niestety już bardzo trudne. Trasa wyścigu zgodnie przez wszystkich uznana została za prawdziwie górską, było niewiele płaskiego terenu, a podłoże urozmaicone: błoto, korzenie, kamienie, łąka, strumień, zabrakło jedynie asfaltu. Miejscami można było się rozpędzić, jednak śliskie warunki skłoniły nawet najbardziej wyścigowo naszykowanych uczestników do zachowania granic bezpieczeństwa. Wszyscy szczęśliwie dotarli do mety. Rywalizacja o czołowe miejsca, jak zawsze, była ciężka i stała na wysokim, jak na amatorów, poziomie. Krótszy niż zazwyczaj, ok. 45-minutowy czas pokonania trasy zmusił do jeszcze intensywniejszego wysiłku i jazdy „na maksa” praktycznie od startu do mety. Wdrapanie się na ostatnie wzniesienie wzdłuż wyciągu narciarskiego praktycznie dla wszystkich było w końcówce na granicy ich możliwości. Pogoda ułatwiła zmagania, ponieważ tuż przed startem przez chmury zaczęło się przebijać słońce, pozwoliło to też na spokojne zakończenie udanej imprezy i wymianę licznych wrażeń z trasy.
Dla trójki członków Sekcji Przygodowych Sportów Wytrzymałościowych przy OIL w Warszawie: Agnieszki Bolesty, Tomasza Szopińskiego i Tomasza Mikulskiego był to start, w którym zdobyliśmy wszystko, co było możliwe. Dwa tytuły mistrzowskie i jeden wice (niestety jechaliśmy w jednej kategorii), uzyskane w trudnych warunkach rywalizacji i przy mocnej konkurencji, to duża satysfakcja.
I zarazem zobowiązanie, bo w przyszłym roku, właśnie na początku września, odbędą się po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Świata Medyków w Kolarstwie. Oby udało nam się taki wynik powtórzyć.

Archiwum