24 kwietnia 2011

Z Mazowsza

Od lipca nowy plan ratownictwa medycznego na Mazowszu
Od lipca 2011 r. zacznie obowiązywać nowy plan ratownictwa medycznego w województwie mazowieckim, mający na celu skrócenie czasu dojazdu karetek, zwiększenie profesjonalizacji dyspozytorów oraz wzmocnienie i unowocześnienie podmiotów świadczących usługi ratownicze.

Najistotniejszą zmianą jest utworzenie pięciu rejonów operacyjnych w regionie warszawskim: rejonu nr 1 z miejscami wyczekiwania w Błoniach, Ożarowie Mazowieckim, Starych Babicach, Łomiankach, Sochaczewie, Iłowie, Teresinie, Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Żyrardowie, Mszczonowie, Pruszkowie, Brwinowie; rejonu nr 3 – Grójec, Warka, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica, Białobrzegi, Piaseczno, Góra Kalwaria, Mroków, Tarczyn; rejonu nr 4 – Legionowo, Zegrze, Zegrze (wodny), Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Nasielsk, Pułtusk-Centrum, Pułtusk-Popławy; rejonu nr 8 – Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn, Siedlce-Centrum, Siedlce-Osiedle Warszawskie, Paprotnia (Hołubla), Skórzec (Dąbrówka Ług), Zbuczyn, Łosice, Platerów, Sokołów Podlaski, Kosów Lacki, Węgrów, Łochów, Garwolin, Sobolew (gmina) oraz z rejonu nr 9 – Śródmieście, Śródmieście-Muranów, Praga Południe, Wola, Mokotów, Mokotów bis, Bielany, Żoliborz, Praga Północ, Ochota, Raszyn, Ursynów, Stegny, Ursus, Bemowo, Białołęka, Białołęka bis, Targówek, Międzylesie, Marki, Sulejówek, Wołomin, Radzymin, Tłuszcz, Otwock, Kołbiel (gmina). Przygotowując plan brano pod uwagę m.in.: liczbę mieszkańców przypadającą na jeden zespołu ratownictwa medycznego, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, układ sieci drogowej, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jedną karetkę w latach 2008-2009 i w pierwszej połowie 2010 roku – z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów ratownictwa medycznego niezgodnie z ich przeznaczeniem (m.in. transporty międzyszpitalne), obciążenie wyjazdami w poszczególnych rejonach operacyjnych oraz analiza ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze masowym.

Marszałek inwestuje w zdrowie
W tegorocznym budżecie województwa mazowieckiego aż 91,5 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje w ochronie zdrowia.

To o 30 mln więcej niż przed rokiem. Jak podaje Mazowiecki Urząd Marszałkowski, dużym wsparciem będą nadal środki unijne. Planowane są nowe przedsięwzięcia (jak budowa nowego budynku szpitala przy ul. Niekłańskiej), a także realizacja projektów, które w zeszłym roku, z powodu rekordowego „janosikowego”, nie zostały wykonane. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreśla, że miniony rok nie był dla Mazowsza łatwy. Sytuacja finansowa województwa nie pozwoliła na realizację szeregu ważnych inwestycji w szpitalach. Dlatego w tym roku władze samorządowe robią wszystko, aby zadania te przywrócić. Bardzo ważną dla Warszawy inwestycją jest budowa nowego budynku na terenie szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. W stolicy wciąż brakuje łóżek dziecięcych, a szpitale te są oblegane. W tegorocznym budżecie na inwestycje w służbie zdrowia przeznaczono aż 91,5 mln zł, podczas gdy w zeszłym roku 59 mln zł. Aż 10 z 25 planowanych projektów jest dofinansowanych ze środków UE, co pozwoli na realizację inwestycji o łącznej wartości ponad 100 mln zł, z czego ponad 13 mln zł będzie pochodziło z budżetu województwa. Do największych warszawskich i okołowarszawskich inwestycji należą: modernizacja budynku F w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, rozbudowa szpitala przy ul. Niekłańskiej oraz modernizacja Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia w tej placówce, modernizacja oddziału przyjęć wraz z izbą przyjęć Szpitala Tworkowskiego w Pruszkowie, zakończenie rozbudowy pawilonu głównego w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku czy budowa sieci informatycznej i zakup nowoczesnego sprzętu dla Szpitala Bródnowskiego.

Modernizacja w Józefowie
10 lutego br. został otwarty nowy budynek szpitala w Józefowie.

Znajduje się w nim m.in. młodzieżowy oddział specjalistyczny, który zapewni świadczenia ostrodyżurowe w zakresie psychiatrii młodzieżowej. Dzięki nowym warunkom młodzież w wieku 15-21 lat będzie miała zagwarantowaną całodobową opiekę, specjalistyczny program leczenia zaburzeń odżywiania oraz różne formy terapii. Spółka Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii będzie prowadziła teraz największy w Polsce zespół leczący dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji to 12 mln 269 tys. 143 zł.

Nowy dyrektor w Sokołowie Podlaskim
Krzysztof Lubiński został nowym dyrektorem SPZOZ w Sokołowie Podlaskim.

Dyrektor Lubiński ukończył medyczne studia zawodowe w Ciechanowie, gdzie zdobył stopień pielęgniarza. Następnie studiował na Akademii Medycznej w Lublinie, na Wydziale Pielęgniarstwa. Ukończył też studia podyplomowe w Międzynarodowej Szkole Menedżerskiej na kierunku Planowanie i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. W tegorocznych wyborach samorządowych ubiegał się o mandat radnego do Rady Miasta Ciechanów.

Certyfikat ISO dla szpitala w Płońsku
28 lutego br. podczas VI sesji rady powiatu został wręczony Certyfikat ISO 9001:2008 dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Płońsku.

W grudniu ub.r. w SPZZOZ w Płońsku odbył się audyt zewnętrzny przeprowadzony przez firmę IMQ S.A. Po przeprowadzonym audycie stwierdzono spełnienie wymagań normy oraz skuteczność funkcjonującego systemu zarządzania jakością. Dlatego przedstawiciele firmy IMQ zarekomendowali SPZZOZ w Płońsku Komitetowi Technicz-nemu CSQ do wydania i utrzymania certyfikatu ISO 9001:2008. System zarządzania jakością w SPZZOZ w Płońsku zaczęto wdrażać od stycznia 2009 r. Spośród różnych ofert wybrano firmę D & G Consulting, która wspomogła wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością. Powołano Marzenę Car-Dul na stanowisko pełnomocnika dyrektora ds. systemu zarządzania jakością. Po dwóch latach ciężkich zmagań system został wdrożony.

Porodówka w Piasecznie
Rozbudowany Szpital św. Anny w Piasecznie przyjął pierwszych pacjentów na nowo otwarte oddziały. Po ponad 30 latach w piaseczyńskim szpitalu przyszły na świat pierwsze noworodki.

Firma EMC Instytut Medyczny, właściciel powiatowego Szpitala św. Anny w Piasecznie, uporała się już z pracami wykończeniowymi i nowo wybudowana część placówki została otwarta 21 lutego br. Radni powiatu piaseczyńskiego postanowili uroczyście wyróżnić pierwszego nowego mieszkańca powiatu, który urodzi się w tej placówce po długoletniej przerwie. W swoim gronie zainicjowali zbiórkę pieniędzy na „becikowe” dla rodziny pierwszego noworodka. Budowa kosztowała ok. 25 mln zł. W nowo wybudowanym obiekcie, oprócz istniejącego oddziału internistycznego, znajdują się oddziały: chirurgii ogólnej, pediatryczny i ginekologiczno-położniczy. Szpital będzie świadczył bezpłatną opiekę medyczną przez całą dobę na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nowe poradnie w Szpitalu Zachodnim
Rada powiatu grodziskiego podjęła uchwałę, w myśl której Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim może uruchomić nową poradnię i pracownię tomografii komputerowej.

Z wnioskiem do rady powiatu wystąpiła dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis. Nowa uchwała pozwoli na zmiany w strukturze placówki i uruchomienie dwóch komórek organizacyjnych – poradni neurochirurgicznej i urazowo-ortopedycznej oraz pracowni tomografii komputerowej. Szpital kupił drugi, nowy, specjalistyczny 64-rzędowy tomograf komputerowy, umożliwiający wykonanie 128 warstw tego badania.

Ortopedia w Płońsku zostaje
Lekarze z oddziału urazowo-ortopedycznego płońskiego szpitala złożyli wypowiedzenia, przez co placówce groziło zamknięcie oddziału.

Wszystko przez zbyt duży przyporządkowany oddziałowi rejon o wielkości ponad 191 tys. mieszkańców, a przede wszystkim dołączony powiat nowodworski, z którego zwykle napływa duża liczba pacjentów. Oddział urazowo-ortopedyczny szpitala w Płońsku dysponuje tylko 15 łóżkami. Dlatego lekarze stwierdzili, że nie są w stanie zapewnić właściwej opieki tak dużej liczbie osób. Samorządowcy poszli jednak po rozum do głowy i zmienili decyzję dotyczącą rejonu, którym ma opiekować się oddział. Dotychczasowy obszar podlegający płońskiej ortopedii decyzją władz wojewódzkich został zmniejszony, a lekarze wycofali wypowiedzenia.

pk

Konferencja „Bezpieczny szpital”
W dniach 15-16 kwietnia br. w Zielonce k. Warszawy odbędzie się szósta konferencja z cyklu „Bezpieczny szpital”, poświęcona najnowszym metodom przeciwdziałania zakażeniom.

Głównym tematem referatów będą różne aspekty zakażeń szpitalnych, m.in. zapobieganie zakażeniom, bezpieczeństwo i higiena pacjenta, przestrzeganie zasad higieny przez personel oraz leczenie poszczególnych rodzajów zakażeń. Zagadnienia te będą prezentować lekarze klinicyści z kilkunastu ośrodków naukowych w kraju.

mkr

Informacje nt. konferencji można uzyskać przysyłając e-mail na adres: biuro@twojezdrowie.com.pl lub wysyłając pytania pocztą tradycyjną pod adresem:
„Twoje Zdrowie”, ul. Podmiejska 12, 01-498 Warszawa.

Mazowieckie Dni Chirurgiczne

Rektor WUM prof. Marek Krawczyk, prof. Ireneusz W. Krasnodębski i doc. Mariusz Frączek byli inicjatorami odbywających się cyklicznie Mazowieckich Dni Chirurgicznych. W tym roku prof. Marek Krawczyk po raz kolejny sprawował patronat naukowy nad konferencją. Patronat honorowy nad sympozjum objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
W pierwszym spotkaniu – 8 lat temu, w ośrodku „Warszawianka” w Jachrance – uczestniczyło ok. 200 lekarzy z Mazowsza. Okazało się, że jest to impreza bardzo potrzebna; każdego roku przybywało uczestników. Na tegoroczne spotkanie w Centrum Kongresowym „Ossa” pod Rawą Mazowiecką przybyło ponad 500 osób z całej Polski. Kilkuset internautów śledziło obrady dzięki łączom internetowym dostępnym tylko dla członków Towarzystwa Chirurgów Polskich. Nie tylko obecni na sali, ale również internauci z całego kraju mogli brać udział w dyskusji i zadawać pytania wykładowcom.
W pierwszej części spotkania odbyła się dyskusja konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii ogólnej z kierownikami klinik i ordynatorami oddziałów chirurgicznych dotycząca kondycji chirurgii na Mazowszu. Tę część narady uzupełniło wystąpienie prof. Pawła Nyckowskiego, koordynatora programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w województwie mazowieckim, który przedstawił ideę i cele tego przedsięwzięcia.

– Ponieważ wiele konferencji chirurgicznych jest poświęconych wysublimowanym, jednostkowym tematom, staraliśmy się tak przygotować program części naukowej naszego spotkania, aby tematy zainteresowały jak najszersze grono chirurgów – mówi doc. Mariusz Frączek. – W tym chyba leży źródło tak dużej frekwencji na konferencji. W pierwszym dniu spotkania dyskutowaliśmy o zagadnieniach związanych z szeroko pojętym leczeniem chorych na raka jelita grubego, a następnie o możliwościach współczesnego leczenia proktologicznego.

Prof. Anna Nasierowska-Guttmejer, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów, przedstawiła zagadnienia karcinogenezy w obrazie morfologicznym raka jelita grubego. Prof. Jarosław Reguła mówił o profilaktyce wtórnej tej choroby, a dr Dariusz Kąkol o praktycznych implikacjach wykrywania polipów jelita grubego.
Prof. Piotr Krokowicz z Poznania wygłosił wykład na temat postępów w diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego. Doc. Piotr Richter z Krakowa i doc. Mariusz Frączek przedstawili problem optymalizacji leczenia chorych na raka jelita grubego metodami klasycznymi i laparoskopowymi.
– Laparoskopia coraz częściej wkracza także do onkologii, nie tylko jako metoda diagnostyczna, ale również jako metoda leczenia. Na podstawie własnych doświadczeń spróbowaliśmy porównać metody klasyczne i laparoskopowe oraz odpowiedzieć na pytanie, czy operacje wykonywane technikami małoinwazyjnymi u chorych na raka jelita grubego są równie bezpieczne i doszczętne onkologicznie – mówi doc. Mariusz Frączek.
Tę część konferencji uzupełniły wykłady doc. Macieja Słodkowskiego nt. nowego rodzaju podejścia do operacji laparoskopowych w programie fast track surgery i doc. Andrzeja Deptały nt. roli leczenia systemowego w nowotworach rozsianych.
Także drugi temat wiodący konferencji – proktologia, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zebranych. Omówiono zagadnienia zmian ropnych w okolicy przyodbytowej i kanału odbytu, urazy odbytnicy, zaopatrywanie urazów zwieraczy odbytu oraz postępy w leczeniu choroby hemoroidalnej. W tym dniu wykłady prowadzili: doc. Małgorzata Kołodziejczak, prof. Tomasz Kościński z Poznania i dr Paweł Grochowicz.
Organizatorzy Mazowieckich Dni Chirurgicznych już dzisiaj zapraszają na kolejne – dziewiąte spotkanie, które planowane jest na 20 i 21 stycznia 2012 r., ponownie w Centrum Kongresowym „Ossa”.

Małgorzata Skarbek

Archiwum