17 czerwca 2011

Sport

Pospolite ruszenie o złoto

Do ostatnich tygodni ważyły się losy udziału naszych siatkarzy w XI Mistrzostwach Polski w Poznaniu.
Na szczęście zwyciężyła wola rewanżu za zeszłoroczne nieudane zawody w Szczyrku.
W bieżącym roku organizatorem mistrzostw, które rozegrano 16-17 kwietnia, była Wielkopolska Izba Lekarska, a miejscem zawodów – położony na obrzeżach Poznania – Suchy Las. Dziewięć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy, w których zespoły rywalizowały każdy z każdym. Dwie najlepsze ekipy awansowały do półfinałów, a pozostałym przyszło grać o miejsca od piątego do dziewiątego. Rozgrywki grupowe wygrały bez porażki drużyny z Lublina i Warszawy i to one walczyły o wejście do finału z drugimi zespołami grup przeciwnych.
Nasi zawodnicy, po udanym pierwszym meczu z przeciwnikami z Olsztyna (2:0), zmierzyli się z drużyną ze Szczecina, z którą przegraliśmy w Wieluniu (IX MPL) w finale. Po oddaniu rywalom pierwszego seta nastąpiła pełna mobilizacja i wygraliśmy (2:1). Na koniec rozgrywek grupowych pokonaliśmy (2:0) zawodników z Łodzi i zajęliśmy I miejsce w grupie. W półfinale wygraliśmy (2:0) z gospodarzami – utytułowaną drużyną lekarzy z Poznania i Częstochowy. Na drodze do złota stanęła drużyna z Lublina, która pokonała w półfinale zespół ze Szczecina. Lekarze z Lublina przez kilka lat niepodzielnie rządzili na parkietach MPL, potem przez parę sezonów nie uczestniczyli w mistrzostwach. Skład lublinian opierał się na medalistach z mistrzostw świata medyków z 2002 r.: Tomku Lübeku, Januszu Martuli i Edku Otczenaszence, których sportowe doświadczenie zapewniło zwycięstwa w wyrównanych pojedynkach grupowych i półfinale. Finałowy mecz zakończył się zwycięstwem ekipy warszawskiej w tie-breaku. W złotej drużynie naszej Izby wystąpili: na pozycji środkowego – Paweł Gliniak (chirurg z Lubaczowa) i Gracjan Suchodolski (Otwock), atakujący – Jacek Małecki (rezydent ortopedii w szpitalu na Solcu), najskuteczniejszy i najwszechstronniejszy na boisku, przyjmujący – Jarosław Krzywański (lekarz naszych olimpijczyków COMS), Artur Stefanowicz (ginekologia – Szpital Bródnowski), Marek Kozłowski (chirurg ze Słupska), libero – Jerzy Leszczyński (chirurg w szpitalu na Banacha) i Krzysztof Piątkowski (ortopeda z kliniki MSWiA na Wołoskiej), rozgrywający – Michał Frybes (endokrynologia – Szpital Bielański) oraz Krzysztof Makuch, pełniący z racji wieku funkcje kapitana. I choć na boisku mogło występować tylko sześciu graczy, dobra atmosfera w drużynie była kluczem do sukcesu i powtórzenia zwycięstwa sprzed trzech lat na MPL w Łomiankach.
III miejsce przypadło zespołowi ze Szczecina, który pokonał gospodarzy, V – faworytom mistrzostw, czyli lekarzom ze Śląskiej Izby Lekarskiej, którzy wygrali z Łodzią, VII – ekipie z Mińska po zwycięstwie z Olsztynem, a IX – drużynie z Bielska-Białej.
Należy podkreślić wysoki poziom zawodów – większość meczów kończyła się tie-breakiem, a ostateczny wynik ważył się do ostatniego gwizdka. Wszystkie mecze były zacięte. Bilans naszej drużyny to komplet zwycięstw i tylko dwa przegrane sety, a więc najlepsza wizytówka mistrza Polski. Przed siatkarzami kolejne zmagania: czerwcowe mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej w Niechorzu, w lipcu mistrzostwa świata medyków w Las Palmas, a we wrześniu kolejne igrzyska lekarskie w Zakopanem.

Krzysztof Makuch

Integracja przy brydżowym stoliku

W siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie 11 maja br. odbył się turniej brydża sportowego. Do udziału w turnieju oprócz środowiska prawniczego gospodarze zaprosili lekarzy. Nasi brydżyści, którzy jako drużyna Okręgowej Izby Lekarskiej grają w III lidze, udowodnili swój profesjonalizm, zajmując dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyła para arcymistrzowska: prof. dr hab. n. med. Ewa Skopińska-Różewska i Maria Macieszczak, a drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Jędrzejowskiemu i Krzysztofowi Makuchowi. Turniej brydżowy ze sportową rywalizacją, gościnnością organizatorów i przyjacielską atmosferą był dobrą i oczekiwaną formą integracji przedstawicieli naszych zawodów. Za miesiąc będzie okazja do rewanżu w kolejnym turnieju, na który radcy prawni zapraszają wszystkich chętnych.

Krzysztof Makuch

Archiwum