26 października 2012

Na lądzie i na wodzie o medale mistrzostw Polski

Analizując występ naszych olimpijczyków w Londynie, zbyt często krytycznie oceniamy sportowców, bo podlegli machinie „niezastąpionych” działaczy, skazani są na porażki. Może warto, by ci działacze spojrzeli na lekarzy – organizatorów zawodów, którzy z pasją, bez apanaży, integrują nasze środowisko i mają istotny wkład w sukcesy międzynarodowe lekarzy sportowców. Naszych imprez słusznie zazdroszczą lekarze z całego świata.

Na plaży
Kolejny już raz lekarze spotkali się w połowie czerwca w Niechorzu na VI Mistrzostwach Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej. Zawody te, doskonale zorganizowane przez szczecinian: Macieja Mrożewskiego, Macieja Lewandowskiego oraz Cezarego Sieranta, są rodzinnym świętem siatkówki. Liczba lekarskich pociech towarzyszących rodzicom przekracza liczbę zawodników. Mistrzostwa odbywają się w czerwcu, zawsze dopisuje pogoda i panuje doskonała atmosfera. Rozgrywane są w czterech kategoriach: kobiet, open, mixt i mężczyzn +45. Mistrzyniami Polski zostały dentystki Joanna Kała z Libiąża i Beata Warzecha z Lęborka, srebro przypadło Julicie Fatydze i Bibianie Rosak (ze Śląskiej Izby Lekarskiej), a brąz – Annie Komar i Annie Duszkiewicz (z izby wielkopolskiej). Wśród seniorów triumfowali lekarze łódzkiej izby – Marek Druch i Hubert Czerniak – przed Mirkiem Kanickim i Krzysztofem Wujcem, a brąz przypadł Dariuszowi Adamczykowi i Juliuszowi Szymańskiemu z Goleniowa. W mixtach złoto wywalczyli Anna i Rafał Pustelnikowie, srebro – Anna Nowicka i Mateusz Patkowski, brąz – Anna i Radosław Jankowie. W prestiżowej kategorii open startowało 16 par. Tytuł mistrzowski obronili Michał Leśnikowski i Rafał Pustelnik (z izby dolnośląskiej), srebro zdobyli Bartosz Ruszkowski i Jacek Duszkiewicz (z izby wielkopolskiej), a brąz – Wojciech Kusak i Adam Mroczka (z izby śląskiej). Puchary Prezesa NIL otrzymali: Marek Druch z Pabianic, za wzorową sportową postawę i sukcesy, oraz Adam Mroczka jako nagrodę fair play.

Debiut w hangarze
Po raz pierwszy natomiast spotkali się na mistrzostwach Polski lekarze grający w squasha, których Tomasz Romańczyk, członek NRL z Katowic, zaprosił do Gliwic. W pięknie wyremontowanym budynku starego hangaru zawodnicy mieli świetne warunki do gry. W kategorii kobiet zwyciężyła Agata Paszek-Bluszcz, specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej z Zabrza-Rokitnicy, srebro zdobyła Maryla Kozicka-Czupkałło, lekarz dentysta z Lublina, a brąz – Ekaterina Pavlowa z Katowic. W kategorii +45 mistrzem został kardiolog, prof. dr hab. Krystian Wita z Katowic-Ochojca, srebro wywalczył Piotr Włostowski z Gliwic, a brąz – Dariusz Waniczek, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Bytomia. W najważniejszej kategorii open, w której rywalizowało 16 zawodników, najlepszy okazał się Jakub Madej, rezydent ortopedii i traumatologii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, srebro przypadło Łukaszowi Czupkałło z Katedry Chirurgii Stomatologicznej UM w Lublinie, a brąz – Przemysławowi Krakowskiemu, rezydentowi ortopedii w Lublinie. Do rewanżu będzie okazja już we wrześniu, na igrzyskach lekarskich w Zakopanem.

Jubileusz na łowisku
W Rajsku koło Oświęcimia na początku czerwca odbyły się X Mistrzostwa Polski Lekarzy w Wędkarstwie Spławikowym. Niezawodny animator i organizator tej imprezy Klaudiusz Komor, wiceprezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej, zadbał o godną oprawę jubileuszowych zawodów i doskonale warunki walki o medale. Rywalizacja odbyła się w dwóch trzygodzinnych turach, podczas których zawodnicy zasiadali na wylosowanych stanowiskach. Po zakończeniu rundy komisyjnie ważono złowione ryby, w łączny wynik decydował o klasyfikacji. Tytuł mistrzowski obronił doskonałym finiszem Tomasz Skorżyński, ortopeda ze Starachowic, srebrnym medalistą ponownie został Wojciech Ilków, rezydent neurochirurgii z Opola, medal brązowy zdobył Krzysztof Kuta, anestezjolog i lekarz medycyny ratunkowej z Łęczycy. W drugim dniu rozegrano dodatkowe zawody o Puchar X-lecia. Trofeum zdobył Wojtek Ilków, drugi był Klaudiusz Komor, a trzeci Krzysztof Kuta. Zawodom towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących dziesięciolecie imprezy. Doceniono osoby pomagające w organizacji mistrzostw, w tym nestora polskiego wędkarstwa spławikowego dr. Alfreda Sameta. Wręczono również nagrody i wyróżnienia w klasyfikacji łącznej wszystkich zawodów rozegranych w ramach dotychczasowych mistrzostw. Najlepszy okazał się Stanisław Rybak z Rzeszowa. We wszystkich edycjach uczestniczyli Mieczysław Bagiński, Andrzej Kazek i Klaudiusz Komor. Wędkujący lekarze, kibicujące im rodziny i przyjaciele już umawiają się na przyszłoroczne zawody.

Z olimpijczykami na lekkoatletycznym stadionie
Lekarze lekkoatleci mieli okazję rywalizować z najlepszymi polskimi sportowcami, weteranami. Od 30 czerwca do 1 lipca w Białymstoku odbywały się XXII Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkoatletyce, a w ich ramach I Mistrzostwa Polski Lekarzy. Startowało 20 lekarzy, w tym siedem kobiet. Pomysłodawcą tych zawodów był 11-krotny medalista mistrzostw świata i Europy weteranów, lekarz z Torunia Julian Pełka, obecnie wiceprezes ds. organizacyjnych Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. O medale walczono w 15 konkurencjach mężczyzn i 10 kobiet. Wyniki uzyskane przez zawodników były przeliczane na punkty, z uwzględnieniem kategorii wiekowych. Najwięcej medali wśród kobiet zdobyły: Magdalena Zemlak z Białegostoku (trzy złote i jeden srebrny), Grażyna Kubacka z Nowego Miasta Lubawskiego (dwa złote w konkurencjach rzutowych), Małgorzata Gąsowska z Włocławka (dwa złote w sprincie) i Beata Warzecha z Lęborka (jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy). Wśród mężczyzn cztery złote medale zdobył w konkurencjach rzutowych Konrad Bońda z Warszawy, trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy – Leszek Stecuła z Bytomia, trzy złote i jeden srebrny – Julian Pełka z Torunia, dwa złote – Andrzej Fraś ze Słupi oraz jeden złoty i jeden srebrny – Janusz Kociszewski z Warszawy. Puchary Prezesa NIL otrzymali najlepsi zawodnicy: Małgorzata Gąsowska – za wynik w biegu na 200 m (26,65 s, 889 pkt) oraz Julian Pełka za skok w dal (5,13 m, 1031 pkt). Wymienić należy też aktualnego rekordzistę Europy Janusza Kociszewskiego (w kategorii M75) w biegu na 800 m (2 min 41,67 s), który dotychczas zdobył na mistrzostwach świata i Europy weteranów osiem złotych medali i jeden brązowy. Medale sportowcom wręczał m.in. Jacek Wszoła, mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu.
Co roku polscy lekarze, bez względu na wiek, mogą rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych. Zawody nie mogłyby się odbywać bez tych „pozytywnie zakręconych”, często anonimowych ludzi, takich jak wymienieni wyżej Maciej, Tomasz, Klaudiusz i Juliusz. Ich pracę powinniśmy doceniać.

Krzysztof Makuch

Archiwum