10 lutego 2013

Spotkania


Wyśpiewać przesłanie

Kiedy, pracując w szkole muzycznej, przesłuchiwałam na egzaminie wstępnym dzieci, prosiłam zawsze o zaśpiewanie jakiejś piosenki. Zdarzało się, że onieśmielone maluchy nie potrafiły sobie przypomnieć żadnej znanej melodii. Wtedy mówiłam: zaśpiewaj kolędę. I zawsze śpiewały. Bo każdy Polak, nawet najmniejszy, zna kolędy. I tę „Przybieżeli do Betlejem pasterze…” i tę „Wśród nocnej ciszy”. Kolęda polonez „Bóg się rodzi” jest niemal naszym bożonarodzeniowym hymnem narodowym. Kolędy są doskonałym materiałem do muzykoterapii – niektóre skoczne, inne rzewne, ale każda opowiada o drodze człowieka do cudu uwieńczonej sukcesem. Postanowiliśmy więc to przesłanie zanieść do warszawskich szpitali. W grudniu zorganizowaliśmy kulig i kolędowaliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka. Przy pełnej małych pacjentów widowni zaśpiewaliśmy w auli pięć mniej znanych kolęd polskich oraz katalońską, staroangielską i hiszpańską. A potem Krzyś Bielecki, przebrany za chirurga elfa, zachęcił słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie, a Kaśka Szysz przez mikrofon podpowiadała słowa kolejnych zwrotek, bo któż z nas pamięta choćby tę:

Potem i Króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;
Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami…

Wszyscy śpiewali razem przy akompaniamencie keyboardu. My – Chór Medicantus, oraz dzieci, rodzice, opiekunowie, pielęgniarki, lekarze. Dostaliśmy nagrodę – obrazek namalowany przez 9-letnią pacjentkę.
Potem pojechaliśmy śpiewać do szpitala przy Marszałkowskiej, następnie do Domu Lekarza Seniora, daliśmy również koncert w Instytucie Reumatologii przy Spartańskiej, a dzień zakończyliśmy uroczą wigilią, na którą zaprosili nas ułani ze Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego w Podkowie Leśnej. Tam, w stajni, nakarmiliśmy konie opłatkiem. O północy złożyły nam piękne życzenia: nowych altów i basów. Hej, kolędo, kolędo…

Beata Herman

Opłatek u kardynała

W styczniu br. pracownicy służby zdrowia gościli u metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich organizacji samorządowych i stowarzyszeń działających w służbie zdrowia.
Samorząd lekarski reprezentowały delegacje: Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej, z prezesem Mieczysławem Szatankiem i wiceprezes Martą Klimkowską-Misiak (na zdjęciu). Z podziękowaniami do kardynała wystąpili rektor WUM, prezesi samorządów oraz Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.
Jego Eminencja podziękował wszystkim za bardzo liczne przybycie i życzył dalszej woli i zapału do wypełniania nowych zadań w tak trudnych warunkach jak obecne.
Uroczystość uświetnił występ chóru pielęgniarek i położnych, który zaprezentował repertuar polskich kolęd.

Włodzimierz Cerański

Archiwum