2 kwietnia 2013

Z Delegatury Radomskiej

Nowy rozkład pomieszczeń, sprzęt i wyposażenie – tak będzie wyglądać już wkrótce Oddział Wewnętrzny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Zakończenie prac remontowo-budowlanych zaplanowano na kwiecień 2013 r. Obecnie oddział przyjmuje pacjentów w tymczasowej siedzibie „odziedziczonej” po przeniesionym do nowego pawilonu Oddziale Ginekologii.
Personel liczy dni do przeprowadzki do wyremontowanych pomieszczeń. – Działamy w warunkach tymczasowych już ponad rok, radzimy sobie, ale jest ciężko – mówi dr Jacek Burski, ordynator Oddziału Wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Oddział umieszczono na czas remontu w części placówki zajmowanej do niedawna przez Oddział Ginekologiczny. Ginekologię przeniesiono nie bez powodu, więc praca w tych warunkach jest trudna. Jednak remont ma się już ku końcowi, a odnowione pomieszczenia powinny wynagrodzić personelowi i pacjentom przejściowe trudności.
– Na etapie projektu konsultowaliśmy z ordynatorem szpitala wszelkie planowane zmiany, dlatego mamy nadzieję, że oddział po remoncie będzie dobrze dostosowany do potrzeb pacjentów i funkcji, jakie spełnia – wyjaśnia Janusz Puton, dyrektor ds. eksploatacyjnych RSzS.
Poprzedni remont odbył się kilkanaście lat temu. – Wszystko wówczas odnowiono, ale rozkład pomieszczeń pozostał bez zmian. Tym razem będzie inaczej – dodaje ordynator Burski. Siedziba ma spełniać unijne standardy. Powierzchnia sal chorych się zmniejszy, ale przy większości przewidziano łazienki. – W salach będzie od jednej do czterech osób.
Z pewnością wpłynie to bardzo korzystnie na komfort pacjentów – cieszy się ordynator. Jednak nowy rozkład pomieszczeń sprawi, że na oddziale pomieści się mniej łóżek niż dotychczas. – Oddział ma powierzchnię 960 mkw. I więcej mieć nie może. Powiększenie zaplecza, m.in. sanitarnego, spowoduje, że liczbę łóżek trzeba będzie ograniczyć. Dotychczas było ich 58. Po remoncie będzie 46, w tym sześć wzmożonego nadzoru internistycznego. Liczymy się z tym, że zaistnieje konieczność dostawek, bo nierzadko trafiają na ten oddział pacjenci, których po prostu nie można nie przyjąć – tłumaczy dyrektor Puton.
Zmiana organizacji przestrzeni wiąże się również z wymianą niemal wszystkich instalacji, m.in. elektrycznej, hydraulicznej, wentylacji, klimatyzacji czy gazów medycznych. – Pieniądze na remont wyłożył organ założycielski szpitala, czyli gmina Radom. Koszt prac remontowo-budowlanych to 2,2 mln zł – informuje dyrektor Puton. Do tego dojdzie koszt pełnej wymiany wyposażenia. – Wprowadzanie do odnowionych pomieszczeń starego, wysłużonego sprzętu i wyposażenia nie ma sensu – uważa ordynator. Właśnie od terminu, w jakim szpital otrzyma pieniądze na wyposażenie, zależy data przeprowadzki. Potrzeba na ten cel 800 tys. zł. – Prace budowlane zakończą się w kwietniu. Szacujemy, że zakup mebli i sprzętu potrwa dwa – trzy miesiące – twierdzi dyrektor Puton. Nie jest jeszcze znana pełna lista urządzeń, które uda się kupić. – Bardzo chcielibyśmy posiadać własne USG, echo serca, sprzęt do przeprowadzania badań spirometrycznych i aparaturę do bieżącego monitorowania, zwłaszcza że będziemy mieć przecież salę wzmożonego nadzoru internistycznego – mówi ordynator Burski.

Ewa Waluś

Archiwum