11 maja 2013

Refundacja – podsumowanie po roku

Narodowy Fundusz Zdrowia przekonuje, że po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej zmalała średnia dopłata pacjentów za leki refundowane w obrocie aptecznym. Urzędnicy NFZ przyznali, że nie biorą jednak pod uwagę całości leków wykupywanych przez pacjentów w aptekach.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami w NFZ Barbara Wójcik-Klikiewicz powiedziała, że w analizie porównano jedynie skalę dopłat, kiedy obowiązywały listy leków refundowanych w 2011 i 2012 r. – Nie mogliśmy brać pod uwagę leków, które pacjenci kupują ze 100-proc. odpłatnością – dodała.
Firmy, które analizują dane sprzedaży leków w aptekach, mają odmienne zdanie w ocenie skutków działania ustawy refundacyjnej. Na przykład według IMS Health po 10 miesiącach obowiązywania ustawy refundacyjnej zmniejszyła się liczba leków refundowanych. IMS Health w raporcie podsumowującym 10 miesięcy funkcjonowania ustawy oceniła, że wskutek zmian zwiększył się poziom współpłacenia przez pacjentów za 4440 leków, które były refundowane w 2011 r.
Dane NFZ pokazują, że wzrosła dostępność leczenia onkologicznego: w 2011 r. 3092 osoby korzystały z chemioterapii niestandardowej, a rok później – 3594. Zwiększyła się też liczba pacjentów korzystających z terapii w ramach programów lekowych (wcześniej: terapeutycznych): w 2011 r. wynosiła 50 991, w 2012 – 56 475. Opinia NFZ dotycząca zwiększenia dostępności chemioterapii w ostatnich latach pokrywa się z opinią analityków Uczelni Łazarskiego. Zwracają oni jednak uwagę na to, że dostęp pacjentów do chemioterapii jest bardzo nierównomierny na terenie Polski.

jw

Archiwum