18 maja 2013

Ważne szczepienia

Eksperci podkreślają, że szczepienia są najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób zakaźnych. Główną barierę w korzystaniu z nich stanowią koszty. W Polsce szczepienia finansowane są z pieniędzy publicznych, w ramach Programu Szczepień Ochronnych, i prywatnych. Szczepienia w ramach PSO pacjentów ze wskazanych grup wiekowych przeprowadza się bezpłatnie. Inne, choć zalecane z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wymagają pełnej odpłatności ze środków własnych pacjenta.

O potrzebnych zmianach w Programie Szczepień Ochronnych, a także konieczności zwrócenia uwagi osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną na problematykę szczepień, dyskutowali specjaliści podczas seminarium „Innowacje w systemie szczepień ochronnych – czy można poprawić dostępność szczepień w Polsce” (Warszawa, 5.04.2013).
W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska ma wiele do nadrobienia. – Mamy jeden z najgorszych kalendarzy szczepień w Europie – powiedziała prof. Maria Borszewska-Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Zmiany w PSO są konieczne. Choć idą w dobrym kierunku, zachodzą bardzo powoli. Od lat pediatrzy domagają się wprowadzenia bezpłatnych szczepień dla wszystkich niemowląt przeciwko pneumokokom. W Polsce ta szczepionka podawana jest tylko w grupach ryzyka, gdy tymczasem w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech stosuje się ją u niemowląt i małych dzieci populacyjnie. Podobnie szczepienia przeciw meningokokom C są bezpłatne dla dzieci, m.in. w Niemczech, Francji, Estonii. W Polsce są podawane tylko w grupach ryzyka i w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.
Specjaliści zwracają uwagę, że mimo ograniczeń budżetowych, trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą na zwiększenie dostępności szczepień. Paweł Grzesiowski, kierownik Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń, zwrócił uwagę na konieczną zmianę podejścia do profilaktyki. 70 mln zł rocznie kosztują hospitalizacje dzieci zarażonych rotawirusem. Gdyby w ramach tych środków zaszczepiać corocznie noworodki, zapobiegłoby się zachorowaniom, powikłaniom oraz kosztom leczenia.
– Konieczne jest również opracowanie nowej strategii realizacji szczepień ochronnych, nie tylko wśród dzieci, ale także w populacji dorosłych 50+, dla których szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, grypie czy HBV powinny być powszechnie dostępne – podkreślał dr Grzesiowski.
Uczestnicy seminarium zwrócili również uwagę, że w sytuacji trudności budżetowych krokiem naprzód ułatwiającym pacjentom dostęp do szczepionek spoza PSO, obecnie pełnopłatnych, byłoby wprowadzenie przynajmniej częściowej refundacji tych kosztów. Szczepienia ochronne zapobiegają zachorowaniom, kosztom leczenia, absencji na rynku pracy i skutkom ekonomicznym – mają wpływ na kondycję zdrowotną społeczeństwa.

ach

Archiwum