17 czerwca 2013

Z Mazowsza

Konstancin-Jeziorna: centrum hydroterapii

Nowoczesna baza noclegowa, rehabilitacyjna, lecznicza oraz rekreacyjna powstaną w ramach rozbudowy i modernizacji infrastruktury uzdrowiskowej Konstancina Zdroju.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podaje, że do końca 2015 r. wybudowane zostanie Konstancińskie Centrum Hydroterapii, gdzie kuracjusze będą mogli korzystać m.in. z nowych gabinetów zabiegowych i lekarskich, pracowni diagnostycznych, basenu, sauny fińskiej, jacuzzi solankowego, łaźni parowych, sali gimnastycznej z siłownią, a także restauracji, kawiarni i sal konferencyjnych. Inwestycja jest realizowana dzięki 8,8 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof G. Strzałkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin Zdrój S.A. Krzysztof Głogowski. W ramach projektu powstanie nowoczesny obiekt uzdrowiskowy. Wykorzystane zostaną naturalne walory miejsca lokalizacji obiektu – naturalne surowce oraz lecznicze właściwości klimatu. Centrum składać się będzie z dwóch połączonych budynków – zmodernizowanego trzykondygnacyjnego sanatorium „Przy Źródle” oraz nowej dwukondygnacyjnej budowli. Obiekt podzielony będzie na cztery strefy: mieszkalno-hotelową, wody, zdrowia i konferencyjno-restauracyjną.
W ramach projektu nastąpi modernizacja istniejącej bazy noclegowej, a także zostanie zakupione potrzebne wyposażenie. Całkowita wartość projektu to 36 068 013,85 zł.

Mistrzowie ratownictwa

W maju br. w Siedlcach ogłoszono wyniki IV Otwartych Mistrzostw Mazowsza w Ratownictwie Medycznym.

O tytuł najlepszych rywalizowało 26 brygad – podstawowe i specjalistyczne zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego oraz zespoły innych jednostek atownictwa medycznego. Ratownicy WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie wygrali po raz kolejny. Zespół warszawskiego pogotowia zdobył dwa pierwsze miejsca – w klasyfikacji generalnej oraz zespołów z województwa mazowieckiego. Zorganizowano też warsztaty i panele dyskusyjne, podczas których debatowano m.in. nad systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, medycyną ratunkową na Mazowszu, nowymi możliwościami systemu wspomagania dowodzenia w zakresie elektronicznej karty zlecenia wyjazdu oraz transmisji danych z karetki. Zawody są eliminacją do ratowniczych mistrzostw Polski.

Warszawa: pomogą chorym na epilepsję

Naukowcy i studenci z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która pomoże epileptykom w sytuacjach kryzysowych.

Przykładowo poinstruuje osoby postronne, jak pomóc choremu w ataku epilepsji, a jego rodzinę powiadomi o miejscu, gdzie doszło do ataku. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Aplikację SENSE, którą można zainstalować na dowolnym smartphonie, zapewniającą osobie chorej na epilepsję monitorowanie stanu jej zdrowia, opracowali naukowcy z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierowani przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego. Częścią aplikacji jest sensor EMG moni-torujący aktywność mięśni, który nakleja się na wybraną grupę mięśniową. Jego wielkość jest zbliżona do wymiarów baterii telefonu komórkowego. System stworzono do wykrywania tzw. ataków kloniczno-tonicznych, zwykle objawiających się drgawkami oraz utratą świadomości. Po uruchomieniu aplikacji chory ma 15 sekund na ewentualne anulowanie alarmu.

Grodzisk Mazowiecki dofinansuje zakup sprzętu

Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim uzyskał wsparcie gminy Grodzisk Mazowiecki, która z własnego budżetu dofinansuje zakup aparatury rentgenowskiej.

Dzięki porozumieniu i zapewnieniu funduszy przez miasto zostanie zakupiony przenośny rentgen na potrzeby Szpitala Zachodniego. Dofinansowanie z budżetu gminy wyniesie 400 tys. zł. Inwestycja ma być zrealizowana jeszcze w 2013 r.

Nowy dyrektor w Makowie Mazowieckim

Zarząd Powiatu w Makowie Mazowieckim rozstrzygnął konkurs na dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego i Zamkniętego im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim.

W wyniku postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora wybrany został Jerzy Wielgolewski, dotychczasowy wicedyrektor. W uzasadnieniu wyboru napisano m.in., że kandydat przedstawił najbardziej perspektywiczną koncepcję funkcjonowania i rozwoju szpitala.

Nagroda w Siedlcach

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach został uznany za Wzorcową Placówkę Służby Zdrowia w Konkursie im. prof. Zbigniewa Religi organizowanym przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

To druga nagroda, którą szpital zdobył w konkursie, obok Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Wręczenie medalu odbyło się 14 maja 2013 r. w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Szpital w Wołominie pod nową dyrekcją

Nowym dyrektorem Szpitala Powiatowego w Wołominie został Andrzej Gruza.

W konkursie na stanowisko dyrektora wołomińskiej placówki startowało ośmiu kandydatów. Andrzej Gruza ma 55 lat, ukończył m.in. studia podyplomowe na kierunku ekonomika zdrowia na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, a wcześniej studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Był m.in. dyrektorem Szpitala Powiatowego w Ełku, prezesem Zarządu Patron sp. z o.o. w Warszawie, kierował Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Augustowie. Przez blisko siedem lat zajmował stanowisko kierownicze w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

pk

Archiwum