5 października 2013

List otwarty w sprawie Domu Lekarza Seniora w Warszawie

Warszawa, 18 września 2013 r.

Pan Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,
w związku z informacjami, jakie dotarły do środowiska lekarskiego, o planowanej restrukturyzacji Domu Lekarza Seniora im. dr. Kazimierza Fritza w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 139, w imieniu władz samorządu lekarskiego i całego środowiska lekarzy zwracamy się do Pana Ministra o wiążącą odpowiedź na pytanie, czego ta restrukturyzacja ma dotyczyć i jak będą chronione interesy pensjonariuszy placówki.
W Domu Lekarza Seniora mieszkają lekarze seniorzy z całej Polski. Ośrodek stał się przystanią dla starszych lekarzy, nie tylko samotnych, ale wymagających stałej opieki lub niemogących już prowadzić samodzielnego życia. Aktualnie w placówce przebywa około 100 pensjonariuszy. Niektórzy mieszkają tu kilkanaście lat. Na oddziale szczególnej opieki przebywa 30 osób obłożnie chorych – leżących. Na te miejsca czeka najwięcej chętnych. Pozostali prowadzą samodzielne życie, ale korzystają ze stołówki, opieki medycznej i pielęgniarskiej oraz rehabilitacji.
Dom ma długą tradycję. Powstał wprawdzie w 1992 r., ale myśl o jego powołaniu zrodziła się znacznie wcześniej.
W 1957 r. dr Kazimierz Fritz (patron placówki), społecznik z czasów II Rzeczypospolitej i żołnierz Powstania Warszawskiego, wystąpił z inicjatywą utworzenia takiej placówki.
Zebrano na ten cel około 1 mln zł, a dr Fritz z własnych zasobów wyłożył 800 tys. W latach 50. była to ogromna suma. Niestety, pieniądze utonęły w państwowej kasie.
W 1992 r. – dzięki Ministerstwu Zdrowia – pustoszejący Dom Zasłużonego Działacza Ruchu Robotniczego, położony na działce obok szpitala MSW, przekształcono w Dom Lekarza Seniora. Był to swoisty akt zadośćuczynienia za działania w poprzednich latach.
Od 1992 r. kolejni ministrowie zdrowia uważali tę placówkę za unikatową w strukturach resortu i nie szczędzili wysiłków, aby funkcjonowała. Mamy nadzieję, że w czasie, kiedy polskie społeczeństwo starzeje się, publiczne deklaracje Pana Ministra i Rządu RP o działaniach na rzecz opieki nad osobami starszymi (w tym przypadku lekarzami) zostaną wprowadzone w czyn. Dom Lekarza Seniora może być najlepszym przykładem potwierdzającym szczerość tych deklaracji, a niepotwierdzone informacje o planowanej likwidacji placówki zostaną przez Pana Ministra zdementowane.

Prezes ORL w Warszawie
Mieczysław Szatanek

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
Jerzy Woy-Wojciechowski

Prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego
Jerzy Jurkiewicz


Do wiadomości:
Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu RP Pani Ewa Kopacz
Marszałek Senatu RP Pan Bogdan Borusewicz
Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk
Metropolita Warszawski Arcybiskup Kardynał Kazimierz Nycz

Archiwum