27 lutego 2015

Stanowisko Prezydium ORL w Warszawie z 7 stycznia 2015 r. w sprawie pakietu onkologicznego

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie z zadowoleniem przyjmuje do wiadomości informację o podpisaniu porozumienia między ministrem zdrowia i Porozumieniem Zielonogórskim, a w konsekwencji rozpoczęcia normalnego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Prezydium informuje, że popierało i nadal popiera działania i postulaty lekarzy POZ, i stwierdza, że porozumienie było możliwe dzięki dobrej woli negocjatorów ze strony lekarskiej.

Jednocześnie Prezydium negatywnie ocenia prowadzoną przez ubiegły tydzień przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia kampanię dezinformacji, nacisków administracyjnych, politycznych i finansowych, mającą na celu zmanipulowanie opinii publicznej przeciwko lekarzom, którzy nie podpisali umów z NFZ. Jeszcze bardziej zdumiewa fakt kontynuowania przez ministra zdrowia napaści medialnych na lekarzy po podpisaniu porozumienia.
Prezydium podkreśla, że samorząd lekarski od początku krytykował rozwiązania i sposób konsultacji przepisów tzw. pakietu onkologicznego. Pakiet ten, wprowadzany w pośpiechu i bez zapewnienia odpowiednich środków, mimo licznych krytycznych uwag ekspertów i środowisk lekarskich, może doprowadzić do jeszcze większej destabilizacji i chaosu w ochronie zdrowia, a także spowodować pogorszenie dostępu do opieki zdrowotnej pacjentów nieonkologicznych. Jednocześnie Prezydium po raz kolejny stwierdza, że utrzymywanie nakładów na ochronę zdrowia na poziomie najniższym w Unii Europejskiej uniemożliwia poprawę jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjentów oraz dostępu do świadczeń zdrowotnych. Prezydium deklaruje wolę udziału w debacie na temat poszukiwania najlepszych rozwiązań w ochronie zdrowia.

Andrzej Sawoni, prezes ORL,
Ewa Miękus-Pączek, sekretarz ORL

Archiwum