7 lutego 2018

Z Mazowsza

Nowa przychodnia na Bemowie

W grudniu 2017 r. otwarto przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej przy ul. gen. M.C. Coopera na warszawskim Bemowie.

Obiekt lecznictwa otwartego w tych okolicach jest niezwykle potrzebny, ponieważ już powstały nowe osiedla, a w najbliższych latach przybędzie jeszcze około 40 tys. mieszkańców w rejonie Chrzanowa. Placówka należy do SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy. W przychodni znajdują się, oprócz gabinetów POZ dla dorosłych i dzieci, liczne poradnie specjalistyczne, apteka, sala fizykoterapii oraz sala terapii grupowej. Na budowę i wyposażenie obiektu wydano 21,4 mln zł, środki zapewniło miasto stołeczne Warszawa. W uroczystości otwarcia przychodni wziął udział prezes ORL w Warszawie Andrzej Sawoni.

„3majmy się razem”

Wbrew stereotypowi choroby reumatyczne w dużej mierze dotyczą młodych, którzy się uczą bądź rozpoczynają aktywność zawodową. Często osoby chore to dobrze wykształceni, ambitni i rzutcy dwudziesto i trzydziestolatkowie, którym reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa lub toczeń rumieniowaty układowy niweczą życiowe plany. Dla nich konieczność przejścia na rentę lub utrata pracy jest wielkim ciosem. Pojawia się kryzys ekonomiczny, a wraz z nim kryzys psychiczny utrudniający proces leczenia. Należy dodać, że utrata zdolności do pracy może spotkać wszystkich chorych, niezależnie od wieku.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” podejmuje próbę przeciwdziałania tej sytuacji. Rozpoczęło od przygotowania raportu na temat społeczno-zawodowych uwarunkowań funkcjonowania osób z chorobami reumatycznymi. Na tej podstawie opracowana zostanie propozycja zmian systemowych.

W chorobach reumatycznych ważna jest szybka i właściwa diagnostyka. Dostęp do lekarzy specjalistów oraz nowoczesnych terapii (m.in. biologicznej) umożliwia zatrzymanie choroby we wczesnym stadium, a w efekcie zapobiega niepełnosprawności i pozwala na wykonywanie pracy. Zatem konieczna jest koordynacja opieki nad chorymi. To pierwszy wniosek wynikający z raportu. Następne przygotuje grupa robocza, do której zaproszono przedstawicieli zainteresowanych instytucji i organizacji społecznych. 

Jubileusz wybitnego biografa lekarzy

Dr Jan Bohdan Gliński 19 grudnia 2017 r. skończył 102 lata. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Domu Lekarza Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, organizatorem była sekcja historyczna tegoż towarzystwa, której jubilat był założycielem w 1986 r., długoletnim prezesem i organizatorem spotkań naukowych.

Obok prowadzenia wielu innych działań zawodowych i społecznych dr Gliński zajmuje się dokumentowaniem i katalogowaniem biogramów lekarzy, farmaceutów oraz studentów medycyny, którzy zginęli lub zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Powstało z nich sześć tomów „Słownika biograficznego lekarzy i farmaceutów – ofiar
II wojny światowej”, zawierających około 6 tys. biogramów.

Pamięć o działalności społecznej dr. Glińskiego pozostała we wszystkich miejscowościach, w których przebywał, m.in. w Rydzynie (w Wielkopolsce), gdzie uczęszczał do szkoły średniej, i w Rudce (koło Warszawy) – pracował tam po wojnie. Przedstawiciele tych ośrodków przybyli z gratulacjami na spotkanie jubileuszowe.

Sylwetkę dr. Glińskiego przedstawiliśmy w „Pulsie” nr 2/2016,
str. 35, w artykule „Sto lat doktora Glińskiego”.

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum