7 lutego 2018

Z Mazowsza

20.rocznica pierwszego w Polsce wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu, którą 9 stycznia 1998 r. przeprowadził prof. Henryk Skarżyński we współpracy z naukowcami z Austrii i Niemiec.

Polska stała się czwartym krajem na świecie, w którym przeprowadzono tego typu skomplikowany zabieg. Trwająca 12 godzin operacja zakończyła się sukcesem, a pacjentka prof. Skarżyńskiego uzyskała wyniki nienotowane do tej pory na świecie: po operacji zaczęła bez żadnych ograniczeń rozumieć mowę. Takich pacjentów nadal jest tylko kilkunastu.

Kiedy okazało się, że możemy z powodzeniem stymulować jądra słuchowe w pniu mózgu, czyli bardzo czułe miejsca centralnego układu nerwowego, stało się to naszym kolejnym wyzwaniem – wspomina prof. Henryk Skarżyński.

Obecnie pod opieką zespołu Światowego Centrum Słuchu znajduje się kilkunastu pacjentów. Z badań prowadzonych przez prof. Boba Shannona, jednego z pionierów wdrażania programu wszczepiania implantów pniowych w House Research Institute w Los Angeles, to najlepiej w świecie zrehabilitowana grupa. Na zlecenie amerykańskiej Food and Drug Administration naukowiec oceniał efektywność tej metody leczenia. Docierał do osób operowanych w różnych ośrodkach na świecie. Pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uzyskali najwyższą ocenę.

– Oznacza to – podkreśla prof. Skarżyński – że organizując zespół składający się z niezwykle doświadczonych chirurgów i inżynierów klinicznych, stworzyliśmy w Kajetanach warunki, w których pacjentom cierpiącym na ten rzadki nowotwór możemy zaoferować skuteczne leczenie oraz wyjątkowo dobrą opiekę.

Wybrana przez prof. Skarżyńskiego i współpracowników strategia okazała się bezpieczna i efektywna. 10 lat później, w 2008 r. – także w ramach współpracy z międzynarodowym zespołem – został zoperowany w Kajetanach pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu.                                                              rk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum