27 lutego 2019

O Narodowej Strategii Onkologicznej

Z prof. Piotrem Czauderną rozmawia Marta Koblańska.

– Narodowa Strategia Onkologiczna poprawi wyniki leczenia onkologicznego, a przekazanie nadzoru nad jej realizacją Radzie Ministrów świadczy, że rząd traktuje ją priorytetowo – mówi prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. A na pytanie, czy rząd poda się do dymisji, jeśli nie poprawią się wskaźniki przeżyć, odpowiada: – Nie przesadzajmy. W strategii będzie zapis o poprawie wyników leczenia onkologicznego, ale nie oznacza to, że jeśli się nie polepszą, Rada Ministrów poda się do dymisji.

 Co oznacza przeniesienie nadzoru nad realizacją Narodowej Strategii Onkologicznej z poziomu ministerialnego na całą Radę Ministrów?

Chodzi o nadanie onkologii statusu priorytetowego, co jest w moim odczuciu jakościową rewolucją. Oznacza to wprowadzenie wszelkich działań na zupełnie nowy poziom. To ważne, bo strategia stanie się dokumentem szerokim, obejmującym również zdrowie publiczne. Dlatego wiele zadań będzie realizowanych także przez inne ministerstwa, nie tylko resort zdrowia, np. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny. W zamyśle chodzi także o to, aby podejmowane działania, opisane w planie z harmonogramem realizacji oraz harmonogramem finansowym, mogły być corocznie raportowane przez Ministerstwo Zdrowia Radzie Ministrów.

Czy Rada Ministrów poda się do dymisji, jeśli nie poprawią się wskaźniki przeżyć pięcioletnich?

Nie przesadzajmy. Strategia ma na celu m.in. poprawę wyników leczenia onkologicznego, ale nie oznacza to, że jeśli nie uda się tego zrealizować, Rada Ministrów poda się do dymisji. Tak nie dzieje się nigdzie na świecie, bo przecież nigdy nie jest tak, że w 100 proc. udaje się zrealizować zamierzenia. Jeżeli część celów zostanie osiągniętych, to już będzie sukces. Chodzi jednak o to, by cele były realistyczne w założonej perspektywie czasowej i mierzalne.

Dlaczego więc powstaje nowa strategia, skoro była opracowana przez prof. Jacka Jassema?

Aby zapisać w niej to, co ma szansę realizacji. Nie jest możliwe osiągnięcie jednocześnie ponad 100 celów. Strategia prof. Jassema, jak się ją potocznie nazywa, jest dokumentem strategicznym oraz znakomitym punktem wyjścia do dalszych prac i chwała panu profesorowi, że z jego inicjatywy została opracowana. Warto jednak zacząć od 15–20 celów do osiągnięcia w ciągu pięciu lat. Chodzi bardziej o skupienie się z jednej strony na działaniach populacyjnych, promujących zdrowie przez np. ograniczenie palenia papierosów, z drugiej strony na poprawie profilaktyki. Kolejnym celem może być wskazanie właśnie obszarów leczniczych, które powinny zostać poprawione. Wszystkiego nie zrobimy od razu. Sukces zostanie osiągnięty, jeśli uda się zrealizować większość zamierzeń, choć naturalnie chciałbym, aby udało się zrealizować wszystkie. Poza tym każda strategia musi być aktualizowana, co także zapisano w projekcie ustawy.

Czy w strategii znajdzie się ocena jakości leczenia chirurgicznego nowotworów? Chirurgia właśnie jest pierwszą metodą leczenia, bez niej każda inna skazana jest na porażkę.

Tak, chcemy, aby ten element został ujęty w zapisach strategii, ale w odniesieniu do konkretnego rodzaju nowotworu. Od jakich zaczniemy? Od tych nowotworów, które zabijają najwięcej Polek i Polaków, czyli najpewniej od raka płuca, raka piersi, raka jelita grubego, raka prostaty. Cel ten znalazł się już w koncepcji Krajowej Sieci Onkologicznej, która bardzo mocno podkreśla rolę mierników pozwalających na porównywanie wyników leczenia w poszczególnych ośrodkach. Resort zdrowia pracuje nad rejestrami obejmującymi operacje narządowe, bo one są nieodzowne w kontekście poprawy wyników leczenia chirurgicznego w konkretnych placówkach. Ponadto w zapisach o KSO znalazła się centralizacja leczenia chirurgicznego, która jest warunkiem zarówno efektywności kosztowej, jak i poprawy szans chorych na wyleczenie. 

Źródło: internetowe wydanie „Menedżera Zdrowia”, 13.02.2019 r.

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum