3 marca 2020

Eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu C w Polsce – czy to możliwe?

Ogromny postęp, który dokonał się w ostatnich latach dzięki wprowadzeniu do terapii wirusowych zapaleń wątroby typu C leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym, stał się szansą na eradykację wirusa, mimo niedostępności szczepienia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia problem przewlekłego WZW typu C dotyczy 71 mln osób, a każdego roku blisko 400 tys. umiera z powodu marskości i/lub raka wątrobowokomórkowego. Infekcja HCV należy do najpoważniejszych zagrożeń epidemiologicznych XXI w. Jej eradykacja staje się jednym z największych wyzwań w bieżącym stuleciu. WHO w globalnej strategii dla sektora ochrony zdrowia zakłada, że do 2030 r. WZW zostanie wyeliminowane jako zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W tym celu organizuje się liczne akcje bezpłatnych badań przesiewowych. Jedną z nich był projekt „Program badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”, finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, a realizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy ze Szpitalem Dzieciątka Jezus oraz Polskim Towarzystwem Hepatologicznym.

W latach 2018–2019 w województwie mazowieckim przeprowadzono szereg bezpłatnych badań wykrywających przeciwciała anty-HCV. Łącznie test wykonano u 14 540 osób.
W Polsce, według danych Polskiej Grupy Ekspertów HCV, zakażonych WZW C jest około 120 tys. osób. O chorobie wie zaledwie co piąty Polak, a wynika to z często bezobjawowego przebiegu zakażenia. Krótkie i bezpieczne nowoczesne terapie są skuteczne w walce z WZW C u niemal 100 proc. zakażonych. Są bezpłatne i dostępne w programie terapeutycznym NFZ. By jednak rozpocząć leczenie, trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym. Problemem nie są kolejki w poradniach chorób zakaźnych. Największym wrogiem w walce z WZW C jest słaba świadomość społeczna, co skutkuje niskim zainteresowaniem badaniami przesiewowymi i małą wykrywalnością nowych zakażeń. Sytuację mógłby zmienić narodowy program badań w kierunku WZW C, o który od lat walczą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Coroczne rozpoczęcie terapii przez 12 tys. zakażonych pozwoliłoby przybliżyć się w 2030 r. do założeń eliminacji WZW C jako zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Statystyki bezwzględnie jednak dowodzą, że w ostatnich dwóch latach leczonych jest prawie o połowę mniej osób z przewlekłym WZW C.

Popularyzacja wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby typu C wśród pacjentów powinna być obowiązkiem personelu medycznego każdej specjalności. 

Olga Tronina, Piotr Małkowski

Warszawski Uniwersytet Medyczny,
Polskie Towarzystwo Hepatologiczne

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum