24 lutego 2023

Rewizja refundacji

Dziesiątki tysięcy złotych kar finansowych od Narodowego Funduszu Zdrowia dla lekarzy, którzy przepisywali preparat mlekozastępczy z refundacją dzieciom powyżej 12. miesiąca życia w przypadkach ciężkiej alergii pokarmowej. Informacja o związanych z refundacją preparatu Neocate LCP kłopotach medyków oraz cierpiących dzieci i ich rodzin obiegła krajowe media. Nasza izba z inicjatywy rzecznika praw lekarza podjęła szereg działań mających na celu rozwiązanie problemu.

tekst Michał Niepytalski

W niektórych przypadkach ostrych alergii pokarmowych u dzieci wspomniany preparat jest jedynym pożywieniem, jakie mogą przyjmować. Problem polega jednak na tym, że Neocate LCP ma wskazanie refundacyjne tylko w przypadku pacjentów do 12. miesiąca życia. Wprawdzie istnieje preparat Junior dla dzieci starszych, ale jego skład minimalnie różni się aminokwasami od LCP, co u niektórych wywołuje reakcje alergiczne. Ponieważ jest drogi, a rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej pokarmu, wydatek na zakup preparatu bez refundacji może wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. – Są rodzice, którzy pracują właściwie tylko na to specjalistyczne mleko zastępcze, bo ich dziecko nie może przyjmować innego pożywienia – mówi rzecznik praw lekarza Monika Potocka, która stanęła w obronie lekarzy wypisujących recepty z refundacją z myślą o trudnej sytuacji majątkowej pacjentów. Rzecznik podkreśla, że same zasady kontroli refundacji przez NFZ są niejasne i krzywdzące dla lekarzy. Chociażby przez to, że fundusz bez uzasadnienia zawiesza konkretne postępowania kontrolne i odwiesza w wybranym przez siebie momencie, ale naliczanie odsetek od wymierzanych w efekcie takich kontroli kar nie jest zawieszane.

Biuro RPL przeprowadziło analizę prawną zagadnienia, zwracało się w sprawie preparatu zarówno do rzecznika praw pacjenta, jak i ministra zdrowia. Zaoferowało ponadto pomocą prawną lekarzom, od których NFZ żąda zwrotu pieniędzy za nienależnie jego zdaniem przyznaną refundację. Co więcej, z inicjatywy rzecznika praw lekarza naszej izbie udało się nawiązać kontakt z producentem preparatu. W skierowanym do dyrektora medycznego i Market Access Dywizji Żywności Medycznej Nutricia Polska Sp. z o.o. Artura Krzyżanowskiego wspólnym liście Monika Potocka i prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak stwierdzają, że niezbędne jest wystąpienie przez przedsiębiorstwo do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o zmianę wskazań refundacyjnych. Zaproponowali spotkanie przedstawicieli strony rządowej, samorządowej oraz biznesowej i propozycja została zaakceptowana. – OIL w Warszawie tworzy w ten sposób przestrzeń do dyskusji i podjęcia niezbędnych działań w interesie małych pacjentów, a przede wszystkim lekarzy niesłusznie obciążanych konsekwencjami zaistniałej sytuacji – podkreśla prezes Pawliszak w rozmowie z „Pulsem”. Dodaje, że kłopoty z refundacją Neocate są częścią szerszego problemu, którego sedno stanowi prawne obciążenie lekarzy odpowiedzialnością za refundację leków. – Potrzebne są zmiany w przepisach refundacyjnych, na co zresztą zwróciła ostatnio uwagę także Naczelna Izba Lekarska. (Apel Prezydium NRL przytaczamy na sąsiedniej stronie). Jednak nim zostaną wprowadzone, OIL w Warszawie podejmie działania w oparciu o obowiązujące przepisy prawne. I zrobi wszystko, bo pomóc rozwiązać problem lekarzy, którzy przecież działali jedynie z myślą o dobru swoich pacjentów – mówi prezes.

E-wydanie – kliknij:

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum