24 lutego 2023

Roczek się jej odlepił. Tej. Specjalizacji

Gdy 2 lutego na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego opublikowano zaktualizowane programy części specjalizacji, w środowisku lekarskim zawrzało. Dyskusja trwa do dziś, wymaga jednak pewnego usystematyzowania.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Reakcja na wprowadzone zmiany, przede wszystkim skrócenie modułu podstawowego, była natychmiastowa. Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii opublikowało komunikat informujący, że członkowie zespołu tworzącego program specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii nie zostali poinformowani o skróceniu jej o rok, więc opublikowany program nie odzwierciedla ich stanowiska. Niezależnie z wnioskiem o wykreślenie swoich nazwisk z listy autorów odpowiadających za opublikowany program do CMKP wystąpili prof. dr hab. Radosław Owczuk (były konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii) oraz prof. dr hab. Mirosław Czuczwar. Uzasadniali złożenie wniosków brakiem konsultacji w sprawie programu. Głos zabrała także Naczelna Rada Lekarska, publikując 3 lutego apel do ministra zdrowia. Temperatura podniosła się, gdy do sporu dołączyli się eksperci z dziedziny onkologii klinicznej. „Publikacja programu była dla nas ogromnym zaskoczeniem, ponieważ okazało się, że bez informowania kogokolwiek z zespołu, w tym m.in. krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej oraz mnie – jako prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – Ministerstwo Zdrowia skróciło o 50 tygodni moduł podstawowy, pozostawiając bez zmian moduł specjalistyczny – komentuje na łamach „Pulsu Medycyny” prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, jeden z członków zespołu ekspertów tworzących program specjalizacji z onkologii klinicznej. W rozmowie z RynkiemZdrowia.pl głos zabrał także dyrektor CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert: „Nie zamierzam się tłumaczyć, bo nie jestem autorem tych programów. Za ich treść odpowiada zespół ekspertów i przewodniczący. Natomiast dziwi mnie brak znajomości reguł tworzenia programów specjalizacji przez niektórych członków zespołów wytypowanych spoza CMKP”.

W całej dyskusji przewija się kwestia formalnej drogi, jaką przebywa zaktualizowany program, aby trafić do zatwierdzenia przez Ministerstwo Zdrowia. Musi on bowiem zostać zaakceptowany przez przewodniczącego zespołu autorów, czyli konsultanta krajowego z danej dziedziny. Dyrektor CMKP w liście otwartym do prezesa PTOK przypomina, że 22 maja 2022 r. odbyło się spotkanie konsultantów krajowych z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem, na którym konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. dr hab. n. med. Jacek Różański poinformował, że zadecydował o skróceniu modułu internistycznego do dwóch lat. „Część konsultantów ze swoimi zespołami, m.in. z alergologii, gastroenterologii, geriatrii czy reumatologii, korzystając ze skrócenia modułu podstawowego, zdecydowała o wydłużeniu modułu specjalistycznego” – dodaje Gellert w liście. Dlaczego zatem przedstawiciele obu zespołów twierdzą, że wersja opublikowana przez CMKP nie była z nimi konsultowana?

Ministerstwo Zdrowia nie zajęło stanowiska w tej sprawie, a odpowiedzi na zadane przez naszą redakcję pytanie nie udzieliło. Poinformowało nas jedynie o skróceniu modułu podstawowego z trzech do dwóch lat. Poprosiliśmy o wypowiedź obecnego konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii prof. dr. hab. n. med. Macieja Krzakowskiego. Niestety, i on nie udzielił odpowiedzi. Dr n. med. Tomasz Imiela, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej oraz członek Zespołu ds. Opracowania Programu Specjalizacji z Kardiologii, biorący udział w opracowywaniu programu z ramienia Naczelnej Izby Lekarskiej, podkreśla: „Wszyscy autorzy przed publikacją ostatecznej wersji powinni otrzymać dokument do zapoznania się i oceny, a przynajmniej do wyrażenia sprzeciwu. Nie powinno się podpisywać pod czymś, czego się nie widziało. Jeśli rzeczywiście tak było, jest to bardzo niepokojące. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca”.

Dziś próżno szukać programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii na stronie internetowej CMKP. Czy to samo spotka program dotyczący onkologii? Wydaje się, że dyrektor CMKP próbuje wyciszyć emocje, dając szansę na wprowadzenie zmian do końca lutego 2023 r., o czym wspomina w liście do prof. Wysockiego. A prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej zapowiada prace nad nowym programem specjalizacji…

E-wydanie – kliknij:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum