24 lutego 2023

Wielka wojna z rakiem

Cancer Moonshot to koalicja, której celem jest walka z rakiem i jego skutkami. Została utworzona w USA w 2016 r., ale teraz jej wzmocnienie stało się jednym z celów prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

autor PAWEŁ KOWAL

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że prezydent sam poddawał się kilka razy zabiegom usunięcia niezłośliwych nowotworów skóry, ale przede wszystkim – że jedną z największych tragedii jego życia była śmierć syna (2015) w wyniku raka mózgu. Zresztą w Ameryce temat śmierci znanych postaci na raka był przedmiotem publicznych dyskusji, można powiedzieć mocowania się z niemożliwością pokonania ograniczeń medycyny. Tak było np. z lubianym powszechnie republikańskim senatorem J. McCainem, który kilka lat temu zmagał się z rakiem mózgu na oczach całej Ameryki. „Moonshot” – słowo klucz do zrozumienia celu, jakim jest w Stanach walka z rakiem – to dla Amerykanów wielka obietnica, niczym zdobycie Księżyca, pokonania niemożliwego, wykonania wielkiego skoku. W koalicji moonshotowej chodzi przede wszystkim o współpracę wielkich firm farmaceutycznych, z natury rzeczy wielkich międzynarodowych organizacji biotechnologicznych, i ośrodków akademickich w USA. Wsparcie ze strony administracji nadaje programowi rangę państwową, rangę na szczeblu federalnym. Uczestnicy koalicji mają umożliwić korzystanie z około 60 procedur służących walce z nowotworami i szybkie testowanie kolejnych immunoterapeutycznych środków do walki z nimi. Z jednej strony celem jest powszechna dostępność nowych terapii raka oraz szybka diagnoza, z drugiej, gdzieś w tle, poszukiwanie szczepionki przeciw nowotworom.

Brytyjczycy w zachodnim świecie byli pionierami walki z rakiem na powszechną skalę. Ich szeroko omawianym rozwiązaniem systemowym było powołanie Funduszu Walki z Rakiem zasilanego dodatkowymi pieniędzmi z ubezpieczeń. Unijny program walki z nowotworami także zmierza w kierunku wyłączenia z istniejących systemów ochrony zdrowia właśnie walki z rakiem – skupienie się na profilaktyce, ale też na dostępności lekarza. Jeśli człowiek wczyta się w rozwiązania finansowe proponowane przez Komisję Europejską, przekona się, że kwestie zdrowia, a szczególnie walka z rakiem, znajdują się w systemie finansowania w różnych „szufladkach”, ale szczególnie w kontekście KPO proces ten jest już zaawansowany.

W poszczególnych krajach zachodnich różnie podchodzi się do ochrony zdrowia. Każde państwo w innym stopniu zapewnia ochronę zdrowia swoim obywatelom, ale jest wspólny mianownik: USA, Wielka Brytania i UE, cały euroatlantycki Zachód, skupia się dzisiaj na radykalnym i szybkim zmniejszeniu śmiertelności z powodu nowotworów. W tym kontekście trzeba patrzeć na naszą ustawę o sieci onkologicznej, z jej celem – by każdy pacjent, czy mieszka na wsi, czy w mieście, był pewien, że jeśli zachoruje lub tylko będzie podejrzewał chorobę, dostanie opiekę onkologa. Zachód jest na wojnie z rakiem i także w tej wojnie Biden ma ambicję być liderem wolnego świata.

E-wydanie – kliknij:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum