28 lutego 2024

Suplementy poza apteką: miłość, przyjaźń, rodzina

Ponieważ niniejszy tekst piszę w lutym, miesiącu miłości, skupię się w nim na mocy relacji, które dla zdrowia odgrywają ogromną rolę i są istotnym filarem dobrostanu psychicznego oraz fizycznego człowieka. W codziennej pracy medycznej, w której korzystamy głównie z osiągnięć techniki i farmakologii, niekiedy zapominamy, jak duży wpływ na zdrowie mają stosunki międzyludzkie. Badania naukowe coraz częściej potwierdzają to, co w praktyce klinicznej dostrzegają lekarze z doświadczeniem – emocjonalne i społeczne czynniki realnie oddziałują na rekonwalescencję pacjentów. Dlaczego tak jest?

 

autor: OLGA ROSTKOWSKA, wiceprezes ORL w Warszawie

Miłość, w jej najszerszym rozumieniu, może być potężnym remedium na wiele trosk, m.in. na dolegliwości fizyczne. Z analizy przeprowadzonej przez zespoły badawcze ze Stanford University oraz State University of New York w Stony Brook wynika, że miłość aktywuje konkretne obszary w mózgu, indukując stan euforii, co skutkuje mniejszym odczuwaniem bólu. Uczucie to bywa także istotnym czynnikiem w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Badania wskazują, że osoby żyjące w szczęśliwych relacjach mają niższy poziom stresu, co może wpływać na redukcję ciśnienia krwi oraz ryzyka zawału serca. Miłość jest więc nie tylko silną emocją, ale również sprzymierzeńcem w profilaktyce kardiologicznej.

 

Przyjaźń z kolei stanowi swoiste ubezpieczenie zdrowotne dla naszego umysłu. Brytyjski psycholog ewolucyjny Robin Dunbar w artykule zatytułowanym „Anatomia przyjaźni”, opublikowanym na łamach czasopisma „Trends in Cognitive Sciences”, pisze: „posiadanie przyjaciół ma ogromny wpływ na nasze szczęście, dobre samopoczucie psychiczne i długowieczność”. Współczesna psychologia potwierdza, że osoby mające silne wsparcie społeczne rzadziej cierpią na depresję oraz inne zaburzenia psychiczne. Przyjaźnie, pielęgnowane i doceniane, mogą więc dołożyć cegiełkę do profilaktyki szerokiego spektrum problemów z zakresu zdrowia psychicznego.

 

Nie mniejsze znaczenie dla kondycji fizycznej mają relacje z domownikami, które będą kształtować nasze zwyczaje i nawyki. Jeśli mamy z kim przygotowywać warzywno-owocowe posiłki i chodzić na basen, istnieje większa szansa na realizację naszych (noworocznych) postanowień. W medycynie stylu życia często padają pytania: dla kogo chce pani starać się długo żyć? Czy chce pan móc biegać z wnukami? Dotrzymywać im kroku, gdy będą się uczyć jazdy na rowerze? Zmiana często ma twarz ważnej dla nas osoby.

 

Na zakończenie słowo o przytulaniu. Kontakt fizyczny z bliską osobą, który prowadzi m.in. do większego wydzielania oksytocyny, jest związany z różnymi korzyściami zdrowotnymi, m.in. regulacją ciśnienia krwi, poprawą jakości snu, niższym poziomem prozapalnych cytokin oraz wyższą samooceną zdrowia. Pamiętajmy o tym i nie ograniczajmy sobie tego przyjemnego lekarstwa. Przytulajmy się na zdrowie.

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum