29 marca 2014

Interna XXI w.

– Postęp jest olbrzymi. To dla nas skok o 20 lat do przodu – mówi Jacek Burski, ordynator Oddziału Wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W styczniu uroczyście otwarto remontowaną kilkanaście miesięcy internę.
Przez blisko dwa lata pacjenci i personel musieli się zmagać z bardzo trudnymi warunkami panującymi w starym pawilonie ginekologiczno-położniczym, do którego na czas modernizacji przeniesiono Oddział Wewnętrzny. Na szczęście ten okres dobiegł końca, a wyremontowana interna robi imponujące wrażenie. – Jak w amerykańskim filmie – skomentował pan Janusz, który przyszedł do szpitala odwiedzić chorego przyjaciela.
Już na pierwszy rzut oka widać, że standard lecznicy jest znacznie wyższy niż wcześniej. – Poprawę warunków odczuwają zarówno pacjenci, jak i personel – zapewnia dr Burski.
Oddział wzbogacił się o nowoczesny sprzęt: pompy infuzyjne, wózki do reanimacji, kardiomonitory, respiratory oraz defibrylatory. W każdej sali pojawiły się nowe wielofunkcyjne łóżka oraz doskonale wyposażone sanitariaty. Utworzono również pomieszczenie z urządzeniami ułatwiającymi mycie pacjentów, którzy mają problem z poruszaniem się.

– Jestem szczęśliwa, że dzięki temu polepszy się jakość leczenia pacjentów – cieszy się Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia, odpowiadająca za służbę zdrowia. Z budżetu miasta pochodziły pieniądze wydane na modernizację oddziału – blisko 2,5 mln zł.
Jedynym zmartwieniem jest zmniejszenie liczby łóżek na wyremontowanym oddziale. Wcześniej było ich 58, obecnie – 46. To efekt rygorystycznych przepisów sanitarnych, do których muszą się dostosować lecznice we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tymczasem interna należy do najbardziej obleganych oddziałów w całym szpitalu. Trafia tam bowiem wielu pacjentów w podeszłym wieku, którzy powinni być kierowani do oddziałów geriatrycznych, jednak takich miejsc w całej Polsce brakuje. Nie inaczej jest w Radomiu.
– W przyszłości planujemy uruchomienie na internie w RSS pododdziału geriatrycznego, co umożliwi przyjmowanie większej liczby chorych – zdradza wiceprezydent Anna Kwiecień. Fundusze mają pochodzić z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, który promuje inwestycje subregionalne. Projekt złożą wspólnie gmina Radom oraz powiat radomski.
Remont Oddziału Wewnętrznego nie był jedynym przedsięwzięciem realizowanym w ostatnich miesiącach w RSS. Miasto wydało w sumie ponad 10 mln zł, za co m.in. przeprowadzono termomodernizację placówki, a także unowocześniono kotłownię (nowa jest w pełni zautomatyzowana, zamontowano również kolektory słoneczne, które zapewnią oszczędność energii).
Szpital wzbogacił się także o nowy sprzęt, np. bardzo potrzebny zestaw do kruszenia kamieni nerkowych oraz szczególnie wyczekiwany kardiologiczny aparat USG dla dzieci – dotychczas jedynym takim urządzeniem w Radomiu dysponował szpital na Józefowie.

Rafał Natorski

Archiwum