7 marca 2018

Goniec Medyczny

Po raz pierwszy sklonowano małpy

W chińskim laboratorium po raz pierwszy sklonowano małpy – makaki krabożerne (Macaca fascicularis) – informuje czasopismo naukowe „Cell”.

Poród po czterdziestce

U ciężarnych, które mają 40 lat lub więcej, ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, niezależnie od wszelkich innych czynników zakłócających – czytamy na łamach „PLOS ONE”.

Proteza tchawicy z celulozy bakteryjnej

Naukowcy z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej pracują nad wytworzeniem protezy tchawicy z celulozy bakteryjnej. Specyfika tego biomateriału może sprawić, że protezy zostaną dobrze przyjęte przez organizm człowieka i przejmą naturalne funkcje tchawicy.

Małżowina uszna z własnych komórek

Chińscy specjaliści twierdzą, że po raz pierwszy na świecie odtworzyli małżowinę uszną u pięciorga dzieci, którą wyhodowali z ich własnych komórek.

Koncerny farmaceutyczne w Indiach

Co roku sprzedawane są miliony opakowań antybiotyków. Jednocześnie koncerny farmaceutyczne nadal wytwarzają w Indiach dziesiątki niedozwolonych w innych krajach preparatów, mimo pogłębiającego się na świecie zjawiska lekooporności bakterii.

Astma norweskich sportowców

Norweski Komitet Olimpijski wysłał na zimowe igrzyska do Pjongczang (w Korei Południowej) blisko 6 tys. dawek leków na astmę dla swoich reprezentantów.

Baza wiedzy do walki z rakiem

Strona internetowa ECIS, uruchomiona przez Wspólne Centrum Badawcze KE (JRC) z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, zawiera dane z ponad 150 europejskich rejestrów onkologicznych z 25 krajów członkowskich oraz siedmiu państw spoza UE.

Fentanyl może powodować amnezję?

Lekarze z Massachusetts (USA) zaczęli zauważać falę znacznej utraty pamięci u młodych pacjentów. W toku badań okazało się, że fentanyl, jedna z silniejszych substancji przeciwbólowych, powoduje objawy utraty pamięci. Wyniki badań opublikowało czasopismo „Annals of Internal Medicine”.

Zanieczyszczone powietrze

Cykl menstruacyjny jest wrażliwy na wahania hormonalne, a obecność pyłu zawieszonego w powietrzu może mieć wpływ na ich poziom. Potwierdziły to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bostonie.

Będą nowe standardy okołoporodowe

Depresja ciężarnych i karmienie piersią zdominowały prace specjalistów nad nowymi standardami okołoporodowymi.

ZUS zabiera lekarzom papierowe bloczki zwolnień

Od marca każdy lekarz może otrzymać tylko trzy bloczki z drukami ZUS/ZLA,
w  kwietniu dwa, a od maja zaledwie jeden. Wprowadzane ograniczenia wiążą się z tym, że od lipca lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko drogą elektroniczną.

W końcu ktoś to obliczył!

Raport „E-zdrowie oczami Polaków” dowodzi, że szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 minuty, wypisywanie recept 4,01 minuty, wypisywanie zwolnień 4,09 minuty, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 minuty. Efekt? Z 20-minutowej wizyty aż 16 minut pochłaniają czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty pozostają na zbadanie pacjenta i rozmowę z nim.

Przymusowe leczenie chorych na gruźlicę?

Specjaliści powinni mieć możliwość przymusowego leczenia pacjentów, którzy stanowią zagrożenie dla innych. Izolację i przymusowe leczenie – w przypadku silnego prątkowania – mogłaby zarządzić specjalna komisja – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Paskudne bakterie z Warszawy…

W szpitalach województwa pomorskiego obowiązuje kwarantanna dla pacjentów, którzy wcześniej leczyli się w niektórych placówkach, m.in. w Mazowieckiem lub Podlaskiem. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii, na które nie działają żadne antybiotyki.

Borelioza po 20 miesiącach

Mężczyzna z podejrzeniem boreliozy zgłosił się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Usłyszał, że przyjmą go w poradni hepatologicznej we wrześniu 2019 r. (sic!). Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, potwierdza, że w Płocku nie ma poradni chorób zakaźnych z kontraktem NFZ.

Upaństwowienie ratownictwa medycznego

Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt przewidujący upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Prywatne podmioty takie świadczenia będą mogły realizować tylko do końca 2018 r.

Wysoki urzędnik NFZ aresztowany

Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego dyrektora mazowieckiego NFZ pod zarzutem przekroczenia uprawnień dla uzyskania korzyści majątkowej.

Producenci suplementów

Inspekcja Handlowa sprawdzała, czy suplementy diety są prawidłowo oznakowane, czy producenci nie wprowadzają konsumentów w błąd i czy zgłosili suplementy do GIS. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli do informacji na opakowaniach. Producenci m.in. zawyżali zawartość witamin i minerałów, a zaniżali ilość soli.

Mobbing po polsku

Setki tysięcy osób codziennie pada w pracy ofiarą złośliwych uwag, prostackich żartów, seksistowskich zaczepek, wyzwisk, gróźb, pokrzykiwań, poniżania, narzucania niewykonalnych obowiązków. Stres, który jest spleciony z mobbingiem i dyskryminacją, prowadzi do bardzo negatywnych konsekwencji. Zajmuje on pierwsze miejsce wśród schorzeń w pracy i według danych PIP stanowi przyczynę ponad połowy absencji chorobowych.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty,

redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum