26 marca 2019

Goniec Medyczny

Drony będą transportować krew

Za kilka miesięcy jeden z toruńskich szpitali weźmie udział w projekcie transportu krwi do szpitala w Warszawie za pomocą dronów.

Czyste powietrze

Zdaniem prof. Cezarego Pałczyńskiego z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi brak klinów napowietrzających powoduje zaleganie w miastach szkodliwych dla człowieka cząsteczek, szczególnie tych emitowanych przez transport drogowy.

Więcej cukru

Przeciętny Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej przetworzonego cukru niż dziesięć lat temu – wynika z najnowszego raportu resortu zdrowia. W 2008 r. jego spożycie w Polsce wyniosło około 38,4 kg.

Rak nie lubi cebuli

Spożywanie czosnku, porów i cebuli może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – informuje czasopismo „Asia Pacific Journal of Clinical Oncology”.

W ciąży lepiej nie używaj szminki

Kontakt z wykorzystywanymi w produktach codziennego użytku i kosmetykach ftalanami na etapie życia płodowego lub wczesnego dzieciństwa koreluje z późniejszymi problemami motorycznymi u dzieci.

Dyrektor i rezydent

Pan się wpi…ala nie w to, co potrzeba. Ja się zastanowię, jak panu ulżyć w specjalizacji. Ja sobie nie życzę, żeby taki człowiek pracował w tym szpitalu. Ja pana z paragrafu po prostu wyrzucę!” – powiedział dyrektor jednego ze szpitali uniwersyteckich do lekarza rezydenta, który zgłosił nieprawidłowości na SOR.

Kardiolog zmarł na dyżurze

Znane są już wstępne wyniki sekcji zwłok 39-lekarza, który zmarł na dyżurze w pleszewskim szpitalu. Zgon nastąpił wskutek ustania akcji serca. Choć kardiolog zmarł z przyczyn naturalnych, prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo dotyczące narażenia zdrowia i życia pracownika, który był na dyżurze 40 godzin bez przerwy.

RODO i lekarze

Niektórzy medycy nie życzą sobie, by ich nazwisko widniało na drzwiach gabinetu. Pewien lekarz sprzeciwiał się, by w Internecie była informacja o tym, kiedy dyżuruje. Argumentował, że dzięki temu złodzieje będą wiedzieli, że nie ma go w domu. Eksperci przypominają jednak, że wykonującym zawód zaufania publicznego nie należy się taka ochrona.

Cukrzyca

Według autorów najnowszego raportu „Cukier, otyłość, konsekwencje”, przygotowanego przez Departament Analiz NFZ, w 2017 r. zanotowano 4,2 tys. hospitalizacji w związku z tzw. dużą amputacją stopy cukrzycowej. To znaczy, że pacjenci tracą kończyny średnio raz na dwie godziny!

Handel marihuaną

W Internecie kwitnie nielegalny handel medyczną marihuaną w oryginalnych opakowaniach firmy Spectrum Cannabis. Już zyskał miano „niekończących się pudełeczek”.

Grzywny za niezaszczepienie dzieci

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wnioski antyszczepionkowców, którzy zaskarżyli decyzję wojewody o nałożeniu na nich grzywien. Według wcześniejszych wyroków obowiązek poddania dzieci szczepieniom ochronnym ma oparcie w konstytucji.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Goniec Medyczny  jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum