24 kwietnia 2017

Posłuchać, zobaczyć…

muzy i my

Japońskie drzeworyty ukiyo-e

Podróż do Edo” w Muzeum Narodowym w Warszawie to wyjątkowa prezentacja pierwszych wydań prac wybitnych japońskich artystów ukiyo-e: Kitagawy Utamaro, Toshűsaia Sharaku i Utamaro Hiroshige. Ryciny przedstawiają pejzaże ze szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto z przełomu XVIII i XIX w., barwne sceny z życia mieszkańców Japonii i ich portrety. Prace pochodzą z kolekcji Jerzego Lewkowicza. Wystawa czynna do 7 maja. www.mnw.art.pl

Muzyka w Wilanowie

„Triumf, chwała i sława – arcydzieła muzyki kameralnej” – taki tytuł nosi cykl koncertów w zabytkowych wnętrzach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W programie słynne dzieła wybitnych kompozytorów, m.in.: Chopina, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Czajkowskiego i Verdiego. Najbliższe koncerty 9 i 23 kwietnia oraz 14 i 28 maja.

www.wilanow-palac.pl

Szafa grająca

Można tutaj posłuchać muzyki kantoralnej, piosenek teatru jidysz, popularnych utworów z filmów, rewii i musicali, a także folku i jazzu. Można obejrzeć fonograficzne archiwalia, płyty, wywiady, ale też gramofony i fonografy. Wystawa „Szafa grająca. Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” to opowieść o rozwoju fonografii i muzyce popularnej w XX w. Muzeum POLIN, do 29 maja.

www.polin.pl

Gordon Parks w Zachęcie

Był pierwszym czarnoskórym fotografem magazynów „Life” i „Vogue”, reżyserem w Hollywood, pisarzem, poetą i kompozytorem. Jego fotografie przybliżają historię XX w. i przemian zachodzących nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Na wystawie „Gordon Parks: Aparat to moja broń” zaprezentowano 80 wybranych prac artysty, które są świadectwem jego zdolności do odnajdywania się w skrajnych sytuacjach społecznych i kulturowych. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, do 21 maja.

www.zacheta.art.pl

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum