9 kwietnia 2018

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą ma nowe pracownie

Wędrówki po regionie

O trzy nowe pracownie wzbogacił się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą. Inwestycja kosztowała ponad 1,9 mln zł. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z budżetu państwa i grójeckiego starostwa powiatowego.

Działalność pracowni USG, endoskopowej i RTG została zainaugurowana z dużą pompą, do szpitala zawitali z tej okazji m.in. wicepremier Beata Szydło i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przez wiele lat pracował jako lekarz, a także dyrektor tej lecznicy.
Dziś uświadomiłem sobie, jak szybko płynie czas. Jeszcze całkiem niedawno cieszyłem się z uruchomienia w Nowym Mieście nad Pilicą pracowni radiologicznej, a teraz okazuje się, że minęło już 10 lat i sprzęt wymaga wymiany. Jestem bardzo zadowolony z pozyskania przez szpital nowoczesnych urządzeń. Nie bez znaczenia dla procesu diagnostycznego będzie też ich wysoka jakość – mówił marszałek.

Komfort i bezpieczeństwo

Placówka pozyskała: cyfrowy aparat RTG z adaptacją pomieszczeń, aparat USG, wyposażenie pracowni endoskopowej, aparat do znieczulenia ogólnego, agregat prądotwórczy oraz pompę głębinową. – Nowoczesny sprzęt to przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów i komfort pracy naszego personelu – tłumaczyła Joanna Czerwińska, dyrektor lecznicy.

Z wydanych na zakupy środków 1,4 mln zł pochodzi z rezerwy ogólnej budżetu państwa, blisko 400 tys. od Starostwa Powiatowego w Grójcu, a 100 tys. to wkład własny szpitala.

A dług rośnie…

Szpitale borykają się jednak z ogromnymi problemami, czego lecznica w Nowym Mieście nad Pilicą, każdego roku odnotowująca blisko 5 tys. hospitalizacji, jest najlepszym przykładem. Od lat rośnie bowiem jej zadłużenie. Największą bolączką są tzw. zobowiązania wymagalne w stosunku do dostawców i kontrahentów, którzy zniecierpliwieni kierują sprawy do sądów, a te naliczają wysokie odsetki.

Szansą na jakiekolwiek inwestycje są pieniądze z zewnątrz. Dzięki funduszom europejskim w szpitalu udało się np. rozbudować izbę przyjęć. Nie starczyło ich jednak na zagospodarowanie piętra obiektu, gdzie planowany jest blok operacyjny i sterylizatornia. Dyrekcja wciąż stara się zdobyć środki na ten cel. 

raf

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum