29 kwietnia 2024

Jeden samorząd. Kreatywny. Silny. Skuteczny

Zmiana sposobu myślenia: inwestycje zamiast wydatków

W dzisiejszym społeczeństwie coraz częściej słyszymy o potrzebie zmiany sposobu myślenia, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse publiczne. Jako kandydat na prezesa ORL w Warszawie podczas swojej prezentacji podkreślałem, że wydatki nie powinny być postrzegane jedynie jako koszty, ale raczej jako inwestycje, jeśli są przeznaczone na przedsięwzięcia poprawiające sytuację lekarzy w naszym kraju. Chcę, by jak najwięcej środków ze składki wracało bezpośrednio do lekarzy oraz by Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie realizowała politykę wpływu na zmiany prawne regulujące nasz zawód.

 

autor: ARTUR DROBNIAK, prezes ORL w Warszawie

Budżet partycypacyjny „Izba lokalnie”

Jednym z głównych moich postulatów, który zamierzam realizować w ciągu dwóch lat kadencji, jest wprowadzenie budżetu partycypacyjnego dla lekarzy, który nazwałem „Izba lokalnie”. Chcę, by ta innowacyjna forma zaangażowania społecznego umożliwiła lekarzom integrację w ramach ich lokalnej mikrospołeczności. Chcę zaangażować delegatów naszej izby do pracy na rzecz kolegów z okręgów wyborczych w ocenie wniosków do budżetu partycypacyjnego. Zależy mi, by byli ważni dla swoich koleżanek i kolegów, tak jak są ważni dla mnie. Liczę, że lokalna integracja zachęci też jednostki do społecznego działania na rzecz samorządu lekarskiego. Chcę, by realizacja projektu „Izba lokalnie” rozpoczęła się w 2025 r.

 

Klub Lekarza Przedsiębiorcy

Inicjatywa utworzenia Klubu Lekarza Przedsiębiorcy to kolejny krok ku wsparciu szerokiej grupy lekarzy. Obecnie większość lekarzy to mikroprzedsiębiorcy, sam nim jestem. Rozumiem problemy i potrzeby tej grupy. W naszym programie lekarze otrzymają pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Będzie zawierał różne elementy: szkolenia z prowadzenia działalności i księgowości, doradztwo prawne i finansowe, a nawet kredytowe oraz dofinansowanie korzystania z usług księgowych. Chciałbym też co roku organizować konferencję, która będzie okazją wymiany doświadczeń i zdobywania nowej wiedzy z zakresu indywidualnej praktyki lekarskiej. Podczas tych spotkań omawiane będą również nowości w prawie oraz zagadnienia finansowe istotne dla lekarzy przedsiębiorców. Dostępne online vademecum lekarza przedsiębiorcy stanowić będzie cenny zbiór informacji i wskazówek. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności lekarzy jako przedsiębiorców, pozyskanie zadowalających dochodów i znalezienie większego work-life balance. Chcę, by Klub Lekarza Przedsiębiorcy podjął działanie w 2024 r.

 

Zespół ds. Negocjacji Płacowych

Nie zamierzam jednak zostawić bez pomocy lekarzy na etatach, często pracujących za najniższe ustawowe wynagrodzenie. Do projektu Zespołu ds. Negocjacji Płacowych chcę włączyć OZZL. Wierzę, że profesjonalni negocjatorzy, którzy będą reprezentować pojedynczych lekarzy i zespoły lekarskie przed przełożonymi i instytucjami publicznymi, skutecznie wynegocjują większe uposażenie lub/i poprawę warunków pracy. Obserwujemy to w innych sektorach gospodarki, dlaczego ma nie zadziałać u nas?

 

Modernizacja pomocy prawnej dla lekarzy – Lex doctor

Coraz częściej w pracy spotykają nas sytuacje godzące w bezpieczeństwo wykonywania zawodu w różnych aspektach: postępowania z agresywnym pacjentem, niesprawiedliwego traktowania przez pracodawcę, ryzyka kradzieży intelektualnej. Projekt, który chcę rozwijać, ma zawierać (we wstępnej koncepcji, która będzie rozbudowywana): vademecum postępowania z trudnym pacjentem, poradnik „Najczęstsze problemy prawne lekarzy – pytania i odpowiedzi”, wsparcie dla matek–lekarek – vademecum „Ciąża i urlop macierzyński lekarki – korzystaj ze swoich praw”. Ponadto: pomoc prawną w indywidualnych przypadkach (najlepiej udzielaną w ciągu 48 godz. w dni powszednie), ale też rady, jak postępować w przypadku kradzieży własności intelektualnej, o której zbyt rzadko mówimy, oraz w przypadku kradzieży wizerunku, o który martwię się ze względu na rozwój różnych algorytmów sztucznej inteligencji.

 

Zależy mi, by realizacja tego projektu rozpoczęła się nie później niż na początku 2025 r.

 

Pomoc psychologiczna

Z powodu nasilania się zjawisk wypalenia zawodowego oraz presji społecznej chciałbym jeszcze mocniej podkreślić rolę profesjonalnej edukacji, która przeciwdziała wypaleniu zawodowemu i stresowi związanemu z naszą pracą. Popularyzacja dostępnej już w izbie pomocy psychologicznej, również dla lekarzy w trudnej sytuacji życiowej, ma dla mnie duże znaczenie. Chcę, by lekarze zawsze wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc izby.

 

Lekarskie przedszkole – program pilotażowy

Zamierzam sprawdzić możliwość otwierania izbowych przedszkoli przy dużych placówkach medycznych. Przy WUM, w budynku Fundacji McDonalda, istnieje nieużywane przedszkole. Liczę na to, że uda się nawiązać ściślejszą współpracę z najbliższą nam uczelnią, jaką jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, w wielu aspektach, a projekt przedszkola dla pracowników mógłby być jednym z jej elementów.

 

Wzmocnienie pionu odpowiedzialności zawodowej, rozwinięcie Biura Mediatora

Lekarze niechętnie włączają się do pracy w pionie odpowiedzialności zawodowej, obejmującym OROZ i Okręgowy Sąd Lekarski. Nie fascynują ich zagadnienia prawne, a wynagrodzenie za działalność we wspomnianych organach pozostawia wiele do życzenia na tle stawek rynkowych za zawodową pracę. Martwiliśmy się jeszcze niedawno, że działania ministra sprawiedliwości mogą doprowadzić do utraty suwerenności w zakresie orzecznictwa zawodowego. Teraz obawiam się, że orzecznictwo zawodowe wyjdzie z naszych rąk nie dlatego, że ktoś nam je odbierze, ale przez to, że nikt się nim nie będzie chciał zajmować. Aby przeciwdziałać kryzysowi kadrowemu w organach odpowiedzialności zawodowej, proponuję zwiększenie wynagrodzeń oraz organizację całego systemu edukacji mającego na celu znalezienie i wykształcenie lekarzy do pełnienia tych funkcji. W mojej opinii nie należy uważać aktywności w orzecznictwie zawodowym za coś zdrożnego. Możliwość dokonywania uczciwej oceny pracy kolegów, stanie na straży praw nieuczciwie posądzanych oraz karanie tych, którzy na to zasłużyli, ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wykonywania zawodu, szczególnie że obecnie ponawiane są próby pauperyzacji zawodu lekarza. W procesie wzmacniania pionu odpowiedzialności zawodowej widzę też dużą rolę mediatora. Część spraw nie musi trafiać na wokandę, może być rozwiązana wcześniej, dzięki mediacji między lekarzem a pacjentem. To skuteczne działanie mediatora powinno zmniejszyć liczbę spraw rozpatrywanych przez OSL i OROZ oraz usprawnić pracę tych jednostek.

 

Systemowe projekty

Jeśli chodzi o kluczowe systemowe projekty, podkreślam konieczność wprowadzenia rozwiązań takich jak no-fault, estymacji realnego zapotrzebowania na kadry lekarskie oraz walki z pauperyzacją zawodu. Potrzeba nam wpływu na proces transformacji systemu ochrony zdrowia. Widzę też ogromne zagrożenia i zaległości w zakresie bezpieczeństwa danych medycznych. Nie wyobrażam sobie, by lekarze nadal ponosili odpowiedzialność za ten aspekt swojej pracy. Nie zapominajmy o rosnącej roli w medycynie sztucznej inteligencji i innych innowacyjnych rozwiązań. Chcę, by były wprowadzane do systemu w sposób bezpieczny dla nas, lekarzy, i dla pacjentów. Jeśli chodzi o systemowe projekty, zamierzam współdziałać z Naczelną Izbą Lekarską, która ma ustawowe kompetencje w tym zakresie, ponieważ wszystkie okręgowe izby lekarskie i Naczelna Izba Lekarska powinny współpracować jako jeden samorząd.

 

Jestem człowiekiem z misją i zależy mi na dbaniu o godne oraz bezpieczne wykonywanie zawodu lekarza, a także współtworzenie prawa stanowiącego dla niego ramy. Deklaruję swoje poświęcenie w celu wprowadzenia wielu korzystnych dla środowiska rozwiązań prawnych i organizacyjnych.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum