24 kwietnia 2019

Duchowość wobec niepełnosprawności

W kwietniu 2019 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja „Ból i cierpienie. Ognisko światła i ciemności”. To już ósme spotkanie współorganizowane przez OIL w Warszawie. Wzięło w nim udział 150 osób, wygłoszono 17 referatów z dziedziny medycyny, teologii i kultury podejmujących zagadnienia dotyczące osób z niepełnosprawnością.

Celem tych spotkań jest popularyzacja holistycznej koncepcji medycyny, której zadaniem jest pomoc choremu we wszystkich aspektach jego życia. Konferencję otworzył rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, który zwrócił uwagę na potrzebę wspólnych działań specjalistów wielu dziedzin dla ochrony zdrowia i promocji integralnego podejścia do cierpiącego człowieka.

Prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski powiedział m.in.: – W czasach, w których chcielibyśmy, żeby wszystko było łatwe, żeby „choroby leczyły się same,” a w zasadzie, żeby można je było wyleczyć natychmiast, organizatorzy z uporem, ale i z ogromnym zaangażowaniem już po raz ósmy podejmują niezwykły trud mówienia o temacie niełatwym. Kiedy wchodzę do sali chorych i biorę do ręki kartę gorączkową, zwykle patrzę na chorego przez pryzmat jego ciśnienia, czynności serca, diurezy. Natomiast takie spotkanie jak dzisiejsze pozwala nam, profesjonalistom medycznym, spojrzeć na chorego człowieka nie przez pryzmat cyfr i liczb, które widzimy w codziennej pracy, ale przez jego ból, cierpienie, duchowość. Serdecznie za to dziękuję i życzę państwu owocnej konferencji, i żeby ta konferencja „trwała” nie tylko po raz ósmy, ale i osiemdziesiąty ósmy, i dłużej.

O „Duchowości w terapii szumów usznych” mówiła mgr Małgorzata Fludra (Światowe Centrum Słuchu, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach). Na świecie żyje 1 mld osób, które cierpią z powodu zaburzeń słuchu, co wpływa na ich funkcjonowanie – w zakresie mowy, edukacji i komunikacji społecznej. Wykład o „Okulistycznych schorzeniach związanych z wiekiem” wygłosił prof. Jerzy Szaflik. O dokonaniach i planach fundacji „Akogo?” opowiadała  w bardzo osobistym wystąpieniu jej wiceprezes, córka Ewy Błaszczyk Marianna Janczarska.

Niepełnosprawność jest terminem o określonym przez prawo znaczeniu, ale ten termin ma też znaczenie potoczne – mówił ks. dr. hab. prof. UKSW Dariusz Pater, spiritus movens, wraz z dr. Mieczysławem Szatankiem, konferencji. Nie każda niepełnosprawność jest widoczna, nie każda usprawiedliwia w oczach społeczeństwa domaganie się specjalnego (ulgowego) traktowania. Człowiek chodzący o kulach z reguły spotyka się z przychylną postawą. Kule są jego legitymacją inwalidzką, chociaż może nie mieć orzeczenia o niepełnoprawności. Społeczeństwo z reguły uznaje ten komunikat za wystarczający do otoczenia go opieką, choćby przez ustąpienie miejsca w tramwaju. – Społeczeństwo, które umie akceptować fakt, że istnieje nie tylko to, co widać, łatwiej przyjmuje różne, nie tylko widoczne formy niepełnosprawności – podkreślił ks. Pater.  egw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum