29 maja 2014

Ulżyć cierpieniu

III Konferencja Pracowników Służby Zdrowia pod hasłem „Ból i cierpienie – ognisko światła i ciemności” odbyła się 29 marca 2014 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Została podzielona na trzy sesje. Podczas jej otwarcia prezes ORL w Warszawie Andrzej Sawoni wraz z Mieczysławem Szatankiem uhonorowali J.M. ks. prof. Stanisława Dziekońskiego Medalem im. prof. Jana Nielubowicza za zaangażowanie we współpracę między UKSW a Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

Pierwszy wykład, zatytułowany „Kształtowanie postaw moralnych lekarzy wobec bólu i cierpienia”, wygłosił Konstanty Radziwiłł. Zwrócił w nim uwagę na różne aspekty bólu – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Ból ostrzega człowieka przed niebezpieczeństwem, ale staje się też udręczeniem. Jest dokuczliwy jako uraz fizyczny i psychiczny. Dotyka każdego, nie można go uniknąć.
Tadeusz Tołłoczko odniósł się do problemu „Doleo ergo sum – cierpię, więc jestem”. Przedstawił refleksje sławnych myślicieli na temat cierpienia, wskazał jego skutki, takie jak: uszlachetnienie, demoralizacja, odczłowieczenie. Według prof. Tołłoczki cierpienie może zniszczyć człowieka. Często jednak największy ból powoduje nie choroba, ale poczucie odrzucenia przez otoczenie.
Janusz Meder przestrzegał, że już za kilkanaście lat choroby nowotworowe mogą stać się podstawowym problemem zdrowotnym społeczeństwa. Przyczyni się do tego niezdrowy tryb życia, złe odżywianie i nadmierny stres. Ustosunkował się także do tzw. kultury śmierci, zjawiska charakterystycznego dla XXI w. W Holandii powstaje zawód eutanatora, czyli człowieka dokonującego eutanazji.
Anna Królikowska, Kinga Grobelska i Ewa Zielińska przygotowały wykład „Różne aspekty bólu i cierpienia osób w wieku podeszłym”. Starzenie się i starość to proces nieunikniony. Osoby w podeszłym wieku najczęściej doświadczają kilku chorób jednocześnie. Lekarz w stosunku do takich pacjentów powinien zastosować leczenie holistyczne. Ból nie jest u starszych ludzi zjawiskiem fizjologicznym, tak więc nie jest uwarunkowany wiekiem. Istnieje wiele możliwości jego skutecznego leczenia.
Mariola Kosowicz, wypowiadając się na temat „Psychologiczne aspekty bólu rozwlekłego”, zwróciła uwagę na fakt, że kiedy człowiek zaczyna bać się bólu, to właśnie wówczas go odczuwa. Cierpienie psychiczne może dotknąć każdego, a największym problemem jest zbyt późno wykryta depresja.
Na zakończenie konferencji wygłosiłem wykład „Przemoc, choroba i śmierć. Jak chrześcijanie konfrontują się z cierpieniem?”.

ks. Dariusz Pater

Archiwum