28 maja 2015

Muzy i my

Muzyka łagodzi obyczaje

Najlepszą psychoterapią jest możliwość słuchania dobrej muzyki. Takimi „lekarzami” są muzycy jazzowi, którzy stworzyli zespół Old Timers. W 2015 r. mija 50 lat od powstania tej wspaniałej muzycznej formacji. Występowała w wielu krajach świata. Przez pół wieku skład zespołu ulegał rozmaitym zmianom, ale rdzeń pozostał nienaruszony. Liderem jest pianista – wirtuoz Wojciech Kamiński, na basie gra najmłodszy muzyk Andrzej Zielak, na perkusji Bogdan Kulik, na gitarze i banjo wokalista zespołu Paweł Tartanus, na trąbce Jerzy Kuszakiewicz, na klarnecie Jerzy Galiński, a na puzonie weteran Zbigniew Konopczyński. Czasami do grupy dołącza znakomity saksofonista Marek Rudnicki.
Koleżankom i kolegom, czytelnikom „Pulsu”, może wydawać się dziwne, że Jurek Borowicz pisze o muzykach, zamiast o sprawach medycznych. Odpowiem krótko. Pracujemy ciężko. Spotykamy się z brakiem życzliwości pacjentów, urzędników MZ i NFZ. Jakimś rozwiązaniem i rozładowaniem naszych frustracji jest dobry jazz, a więc muzyka, która, jak pisał Waldorff, „łagodzi obyczaje”.
Na koncertach Old Timersów spotykam wielu lekarzy i profesorów medycyny (Dziaka, Meissnera, Rajszysa). Słuchanie profesjonalnego grania zespołu wprowadza w stan nirwany, kompletnego relaksu i upojenia piękną muzyką. Jazz z najwyższej półki. Pulsujący rytm i swing powodują, że ciało nasze bezwiednie zaczyna się kołysać, stresy ulatują w nicość, a mózg doznaje całkowitego relaksu. Zapominam o wszystkim. Siedzę i upajam się muzyką.
60 lat pracuję w służbie zdrowia, a od 55 jestem lekarzem. Nigdy nie zostałem w pracy wyróżniony, nie otrzymałem żadnych medali lekarskich. Jedyny medal, jaki dostałem – „Sprawny do pracy i obrony” – przyznała mi szkolna organizacja ZMP.
Ale dumny jestem z pewnego niecodziennego wyróżnienia. Otóż na jednym z koncertów lider zespołu Old Timers Wojciech Kamiński wyszedł na środek sceny i powiedział do mikrofonu: – Teraz zagramy piękną balladę „Stardust”. Balladę tę dedykuję doktorowi Borowiczowi za jego postawę w ratowaniu mojego życia. Byłem zaszokowany i wzruszony, że znalazł się ktoś, kto w taki miły sposób, w krótkim zdaniu ocenił pośrednio cały mój lekarski dorobek życia. Dziękuję Wojtku Tobie i wspaniałym muzykom Old Timersów. Życzę 100 lat grania! Wasza muzyka leczy.

Jerzy Borowicz


Popis młodych artystów

Poznaliśmy wyniki konkursu plastycznego „Uśmiechaj się przez całe życie”, zorganizowanego przez Delegaturę Radomską Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu.

To już trzeci konkurs, który odbywa się z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Podobnie jak w poprzednich latach, prace musiały nawiązywać do podstawowych zasad profilaktyki i higieny, a także podkreślać płynące z ich przestrzegania korzyści.
Młodzi artyści z pracowni plastycznych MDK doskonale poradzili sobie z zadaniem. – Z zadowoleniem odnotowaliśmy ciekawą interpretację tematu, swobodne kompozycje bez schematów i dobry warsztat – podkreślali przedstawiciele jury. Komisję tworzyli: Ewa Miękus-Pączek, lekarz dentysta i sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej, oraz artyści plastycy – Edyta Jaworska-Kowalska i Łukasz Rudecki.
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 125 prac wykonanych przez dzieci i młodzież w wieku od 4 do 13 lat. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W gronie najmłodszych uczestników uhonorowano: czteroletnią Aleksandrę Kaczmarczyk (pracowała pod opieką Magdaleny Grabijas-Brodnickiej), pięcioletnią Julię Miłosz (nauczyciel Ewa Banaszczyk), siedmioletnią Gabrielę Bojarską (nauczyciel Lidia Gawor) i siedmioletnią Igę Rus (nauczyciel Magdalena Grabijas-Brodnicka).
W starszej kategorii nagrodzono natomiast: ośmioletniego Aleksandra Góździa (nauczyciel Henryka Lech), dziesięcioletnią Maję Guzińską (nauczyciel Ewa Banaszczyk) oraz jedenastoletnią Ewę Dobielską (nauczyciel Ewa Banaszczyk).
Jury przyznało także dziesięć wyróżnień.
Młodzi artyści, ich rodzice oraz opiekunowie spotkali się na wernisażu pokonkursowej wystawy w siedzibie MDK.

raf


Ogólnopolski plener malarski

Ogólnopolski plener malarski odbędzie się 7 czerwca br. w ośrodku Szelment pod Suwałkami.
Organizatorem wyjazdu jest przewodniczący Komisji ds. Emerytów i Rencistów Włodzimierz Cerański, tel. 22-542-83-33 (w godz. pracy biura OIL).
Pracownia malarska w Okręgowej Izbie Lekarzy w Warszawie, ul. Puławska 18, jest czynna w poniedziałki i czwartki od godz. 11.00 do 15.00.

Archiwum